Çıkış Empedansı

ercanatnr

Üye
Merhaba arkadaşlar size şöyle bir sorum olacak. Mesela anfiler de çıkış empedansının önemli olduğu bağlanacak hoparlörlerin empedansa göre seçildiğini biliyorum. Fakat bu durum sadece anfiler içinmi geçerlidir. Mesela müzik çalar , araba teybi , pc çıkışı bunlarda da empedans varmıdır. Ayrıca bir bilgisayardan max kaç w çıkış alabilirim anfisiz olarak ses kartından ?

Merhaba arkadaşlar size şöyle bir sorum olacak. Mesela anfiler de çıkış empedansının önemli olduğu bağlanacak hoparlörlerin empedansa göre seçildiğini biliyorum. Fakat bu durum sadece anfiler içinmi geçerlidir. Mesela müzik çalar , araba teybi , pc çıkışı bunlarda da empedans varmıdır. Ayrıca bir bilgisayardan max kaç w çıkış alabilirim anfisiz olarak ses kartından ?

Merhaba.Evet,sözünü ettiğiniz cihazlar da aslında birer amfidir ve belirli çıkış empedansı (Omaj değerleri) üçünde de vardır.Ama pc'nin ses kartı (Onboard da olsa) belirli bir empedansla hoparlörlü bir amfiye girer (Preamfidir,ama kulaklıkla size yeterli bir müzik gücünü (50-350 miliwatt gibi) dinlenebilecek şekliyle de verebilirler.Ama dışarıya hoparlör yoluyla verilen bu sesi,düşük olan bu güçleri nedeniyle de çok sınırlıdır,yani kuvvetlendirilmesi de (Bir amfi ile) çoğu kez gereklidir.

Müzik çalarınızın amfisinin diyelim 4-16 ohm. empedans çıkışı arkasında yazılıdır,siz buna 4 ohm.dan küçük,16 ohm'dan büyük (Büyüğünü yine bağlarsınız,örneğin 32 ohm gibi,ama randıman (Müzik çıkış gücünü) yeterince de alamazsınız,ses gücü çok azalır çünkü.) hoparlör bağlayamazsınız.Tersine 4 ohm'dan düşük bağlanan, 2-3 ohm gibi empedans değerlerinde ise,müzik çaların amfisindeki entegrenin ömrünü uzun vadede çalışacaksa eğer,en aza da indirmiş olursunuz.

Araba teybi çıkışı da yine ayni şekilde 4 ohm gibi en alt bir sınır koymuşsa bize,daha aşağı değerler,örneğin 1-2 ohm.gibi değerler amfi entegresini çok fazla ısıtır,ya ömründen çalar veya değer çok düşükse (Sıfıra yakın) arızalanıp yanmasına bile neden olabilir.Yıllarca önce bu araba teybinin sağ hoparlör çıkışını yanlışlıkla kısa devre edip volümü sonuna kadar da farkında olmadan açmıştım.Ne oldu biliyormusunuz,güzelim teybin sağ çıkış katını yakıp bozmuş oldum.Ondan sonra ver elini Karaköy,perpa,entegreyi çıkarıp yenisini zahmetle lehimledim.(Siz siz olun,sakın bu kısa devre durumuna neden olacak dalgınlıklardan sakının.)Çünkü sesi sonuna kadar açıldığında,çıkıştaki güç de çok fazla olacağından,bu kısa devre veya çok düşük empedanslı (Sıfıra yakın değerlerde) bu hoparlörlerle,anında amfi entegresi fazla ısınıp ya ömrü kısalacak veya arıza yaparak belki de yanacaktır.Sakıncaları ise bunlardır,umarım anlamışsınızdır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
empedans çıkışı arkasında yazılıdır
Peki mesela elimde bir anfi var ancak empedansı üzerinde yazmıyor. Bu anfinin çıkış empedansını nasıl öğrenirim

Son düzenleme:
Peki mesela elimde bir anfi var ancak empedansı üzerinde yazmıyor. Bu anfinin çıkış empedansını nasıl öğrenirim

çıkış entegresinin datasheet (pdf dosyası)' na bakmanız yeterli olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri