Step motor kontrol kartı besleme ünitesi.

bu saatte çay kaldımıkı acep:)bende ısterım motor suruculerının çektığı yuksek akimli trafo bulmakta zorlanan arkadaşlar için malatyada bir firma var arslanelektronik ben trafo sardırdım prımer 250/9 volt iki gunde elıme geçtı fiyatları yuksek değıl istenılen değerde sanırım trafo sararlar muhendis kadrosu mukemmel iş yapılacak firma hatta siparış verdım ürünü yapmış kargoya vermışler havaleyı yapmamıştım mahçup oldum anında havalesını yaptım bende boyle fırmaları kollamak gerek duşuncesındeyım(tanıdık fılan yok yanlış anlaşilma olmasın)

Seçim için temel prensip şöyle.
Step motorlar aynı zamanda çok iyi bir jeneratördür , döndürürseniz elektrik üretir.
Buna elektrikciler zıt elektro motor kuvvet derler.
Yani size karşı koyar.
Dönmesi için gereken akım için daha yüksek geriim uygulamanız gerek.
Yeterli akımı uygulayamazsanız tork düşer.
Yüksek hızlarda motor dönmüyor ama ınnn diyor abüüü ...diye ağlayanların derdi budur.
Düşük hızlarda idare ederken hız yükseldikçe gerilimde artamıyorsa yani besleme geriliminiz düşükse ağlarsınız ya da ınınınnn dersiniz.
Bu yüzden kallite sürücülerin giriş gerilimi yüksekce olur.
Piyasada 48 V smps tipleri bol ve tabii ucuz ama daha derseniz hem zor bulunur hemde duygularınıza hitap etmez.
Genelde yeterlidir.
Özel uygulamalarda yetersizdir.
Mesela laserli oyuncakların hızı yüksektir.

Bazı kaynaklarda ve değeri kendinden menkul uzmanlarca , step motorların paralel bağlanması önerilsede siz beni dinleyin ve seri bağlayın.
Bu şekilde güç kaynağınızın akım değerleri yarı yarıya azalır.
Motor pdf leri incelenirse görülür ki 400-600 devirlere kadar paralel bağlı değilde seri bağlı motorlarda daha yüksek tork elde edilir.
Ve tork bize iş üstünde çalışırken gereklidir.
Kalem işde iken yüksek devir pek kullanılmaz.
Ancak işin bir tarafından diğer tarafına boşta hızlıca giderken hız isteriz ve o zamanda tork idare eder !

Boşta iken yani motora belirli süre puls gelmiyor ise , motor akımı yarı yarıya düşük olsun.
Ayarı bu şekilde yapın , hem enerji tasarrufu hemde daha düşük değerli smps idare edebilir !

Uzun lafın kısası 48V güç kaynağı ve tabii gerekli akımı verebileni işinizi görecektir.

Genelde forumlarda satıcılar sadece sattıklarının reklamını yaparlar yardımda bulundukları pek görülmez.
Ama @gpeker2003 hocamızın her zaman elinden geldiğince bilgilerini paylaştığı herkesin malumudur.
Ben her yeni işde o anki fiyatları alırım.
Yani bugün birinde ucuz olan diğerinde pahalı iken yarın tam tersi olabiliyor.
İlginçtir @gpeker2003 hocamızın fiyatları her daim makul düzeyde.

---------
Düzeltme :
Tekin abicim olmaz olurmu , olmasa bile senin için özel demlerim .
Başım üstünde yerin var.

Step motor sürücülerimizin giriş gerilimi belirtilen değerlerden yukarı olmamalı.
Ayrıca sürekli değişen hıza göre gerekli akımı (ayarlı değer ) sabit tutabilmek için sürekli olarak çıkış gerilimini değiştiren sürücüler için , giriş gerilimi de değişip duruyorsa , çok kötü çoook.
Malum regüle olmayan güç kaynakları , trafoları ne kadar büyük olsada ne kadar kaliteli olsada , yüke bindikçe çıkış gerilimi düşer.
Boşta iken tepe gerilimine kadar yükselirken yükde hesaplanan nominal değere iner.
Yani aradaki fark kök2 kadardır.
Ayrıca devir tasarruf devri.
Yumruk kadar ferrit nüveli trafo 2-3kW güç aktarabiliyor...

arkadaşlar motorların voltajına baktımda dün akşam 40volt zannedersem sürücüye 48 volt verdiğimiz zaman motorlara herhangi bir zarar gelirmi

Bilgi olarak; Leadshine 86HS85 hız / tork eğrisi fabrika verileri.

@Kazım Abi, teveccüh buyurdunuz, ellerinden öperim.

Herkeze selamlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri