Laptop CNC Bağlama

turkskopat

Üye
merhaba arkadaşlar,

Bende uzun zamandır hobby amaçlı mini bir cnc kurmak istiyordum, araştırma yaptım devreleri buldum, programları edindim,bu arada ubuntu kullanıyorum emc2 kullanıcağım. Amaa bir şeyi atladım bende laptop var ve lpt yada seri port yok. usb den nasıl olcak bir yardımcı olun lütfen, hazır kart almayı düşünmüyorum. Kendim yapmak istiyorum.

Gücenmek yok !
İşin gereği.
Kendi yapabilecek burada sormazdı.
Kendin yapmayı unut.

EMC2 USB controller ve ya MK2 gibi aramalar yap.
Microsoft windows kullansa idin ve Mach3 kulansa idin ve paralel portun olsa idi kendin yapabileceğin çözümler önerebilirdik...

yok gücenmiyorum, bilmediğim için soruyorum doğal olarak bilsem sormazdım, çözümünüz için teşekkür ederim ben araştırmaya devam edeyim.

emin olmamakla birlikte daha önceden araştırdığım kadarıyla 20-30 tl arası bir fiyata usb den seri porta dönüştürücü aparat var ve gayet pratik birşey

Seri port ne alaka?usb den paralele dönüştüren arkadaşlar hayal kırıklığı yaşadı,arkadaşa boşu boşuna port aldıracaksınız.

Seri port ne alaka?usb den paralele dönüştüren arkadaşlar hayal kırıklığı yaşadı,arkadaşa boşu boşuna port aldıracaksınız.

Yazmayım diyorum ama yinede duramıyorum...!
Arkadaşım kendine birtane kaliteli olanından PCMCI LPT PORT kartı al ve PCMCI yuvasına tak, tabi laptopun PCMCI yuvasına uygun olanına bak, çünkü 2veya 3 değişik tipte PCMCI yuvası var ona göre alırsın, diğer hiçbir dönüştürücü yada kablo yada aparat bilgisayarında AYGIT olarak görünmez dolayısı ile de MACH3 bunu tanımaz ve çıkış vermez.... bilgine..

Yaz arkardaşım elini korkak alıştırma.
PCMCİA Personal Computer Memory Card International Association
Bir kaç çeşit olmaz tek tip giriş slotu vardır.
Ancak çıkışları değişik olur.
USB RS232 ... gibi.
PCMCİA to Paralel(LPT) olanı mach3 çalıştırmak için iş görür.
Ama muhtemelen pcmcia olacağınıda sanmam özellikle yakın zaman laptoplarında o port da yok.
Var ise evet aygıt yöneticinden bulunup slot numarası 0x378 ve ya 0x278 olarak değiştirirseniz mach3 pcmcia portunu port#1 ve ya port#2 olarak görür ve kulanabilirsiniz.
Çok az bulunmakla birlikte pcmcia to paralel lerin çiftli olanı vardır mach3 deki her iki portuda kullanabilirsiniz.
Çok eksende encoder kullanımında tek port zaten yetmez ve her iki portda kullanılmalıdır.

Not :
USB to Paralel olanı ile çalıştıramazsınız !!!
Piyasadaki usb to paralel olanlar universal cihazlardır ve ya kendilerini öyle tanıtırlar ancak windows sadece yazıcı bilgilerini oraya yönlendirir çünki programa yazılmıştır.
Yazdır komutunu gören windows usb to paralelide lpt olarak kabul eder ve data yollar.
Tabi aslında o porttaki cikazla tokalaşır ve lpt olup olmadığını teyit ettikten sonra yollar o ayrı olay.

Bilgiler (data) windows içinde rastgele dolaşmaz ve saldım çayıra mevlam kayıra misali kapı kapı gezmez !!!

Ana kartta (laptop) her ne takılı ise ana kart üzerinde her ne birim varsa aygıt yöneticisinde görünür ama ne olarak görünür ona kalmış bir şey.
Sorun mach3 programının sadece, paralel bilgi yollamasındadır.
Ve bunuda sadece kendisini paralel port olarak tanıtan porta yollar.
2 paralel port olduğunda bile her bilgiyi her porta yollamaz.
Port and pin ayarlarında belirtilen nolu portlara yollar.
Bunu değiştirmek için mach3 programına müdahale etmeniz gerekir ve bu iş için yapılan kartların yanında mutlaka birde plugin yazılır...

ben usb den paralele çeviren aparatlardan bahsettim.Kendim pcmci kullanıyorum zaten.

Yazmayım diyorum ama yinede duramıyorum...!
Arkadaşım kendine birtane kaliteli olanından PCMCI LPT PORT kartı al ve PCMCI yuvasına tak, tabi laptopun PCMCI yuvasına uygun olanına bak, çünkü 2veya 3 değişik tipte PCMCI yuvası var ona göre alırsın, diğer hiçbir dönüştürücü yada kablo yada aparat bilgisayarında AYGIT olarak görünmez dolayısı ile de MACH3 bunu tanımaz ve çıkış vermez.... bilgine..

Yaz arkardaşım elini korkak alıştırma.
PCMCİA Personal Computer Memory Card International Association
Bir kaç çeşit olmaz tek tip giriş slotu vardır.
Ancak çıkışları değişik olur.
USB RS232 ... gibi.
PCMCİA to Paralel(LPT) olanı mach3 çalıştırmak için iş görür.
Ama muhtemelen pcmcia olacağınıda sanmam özellikle yakın zaman laptoplarında o port da yok.
Var ise evet aygıt yöneticinden bulunup slot numarası 0x378 ve ya 0x278 olarak değiştirirseniz mach3 pcmcia portunu port#1 ve ya port#2 olarak görür ve kulanabilirsiniz.
Çok az bulunmakla birlikte pcmcia to paralel lerin çiftli olanı vardır mach3 deki her iki portuda kullanabilirsiniz.
Çok eksende encoder kullanımında tek port zaten yetmez ve her iki portda kullanılmalıdır.

Not :
USB to Paralel olanı ile çalıştıramazsınız !!!
Piyasadaki usb to paralel olanlar universal cihazlardır ve ya kendilerini öyle tanıtırlar ancak windows sadece yazıcı bilgilerini oraya yönlendirir çünki programa yazılmıştır.
Yazdır komutunu gören windows usb to paralelide lpt olarak kabul eder ve data yollar.
Tabi aslında o porttaki cikazla tokalaşır ve lpt olup olmadığını teyit ettikten sonra yollar o ayrı olay.

Bilgiler (data) windows içinde rastgele dolaşmaz ve saldım çayıra mevlam kayıra misali kapı kapı gezmez !!!

Ana kartta (laptop) her ne takılı ise ana kart üzerinde her ne birim varsa aygıt yöneticisinde görünür ama ne olarak görünür ona kalmış bir şey.
Sorun mach3 programının sadece, paralel bilgi yollamasındadır.
Ve bunuda sadece kendisini paralel port olarak tanıtan porta yollar.
2 paralel port olduğunda bile her bilgiyi her porta yollamaz.
Port and pin ayarlarında belirtilen nolu portlara yollar.
Bunu değiştirmek için mach3 programına müdahale etmeniz gerekir ve bu iş için yapılan kartların yanında mutlaka birde plugin yazılır...

Sayın KAZIMUGUR abi, eğer internette birazcık dolaşıp birkaç siteye göz atarsanız nedemek istediğimi anlarsınız, zira; PCMCI slotu çeşit çeşittir,
[h=3]Fiziksel özellikleri[/h]PCMCIA kartları aşağıdaki standart fiziksel boyutları vardır:
Type I Card 54 mm by 85.6 mm by 3.3 mm
Type II Card 54 mm by 85.6 mm by 5 mm
Type III Card 54 mm by 85.6 mm by 10.5 mm

PCMCIA kart boyutu için kalınlık ve köşe yuvarlama dışında standart bir kredi kartı ile aynıdır. Bazen PCMCIA kart kredi kartı bellek veya bağdaştırıcıları olarak adlandırılır.

Belirli bir Toshiba dizüstü bilgisayarların ve diğer makinelere var olduğu 14.5 milimetre (mm), 16 mm (veya daha çok) arasında standart olmayan, büyük boyutlu kart standart olmayan, büyük boyutlu bir yuvaya sahip kalın. Bu kartlar ve yuva bazen yanlış için "Türü IV." başvurulur Bu boyut kartı standart olan PCMCIA bir parçası haline geleceğini olmayabilir.

Type ıı kart ı bağlayıcı bitiş ve uzun kenarı kart türü aynı kalınlığını; bu mekanik uyumluluk sağlar. Bir kabarcık üst ve alt yüzeyleri kalın 0.85 mm, 5 mm için kartın toplam kalınlığı artırır. Tür ııı kart için bir toplam 10,5 mm kalınlığını yüzey bir üst kabarcık üzerinde olan bir ek 5.5 mm var.

Standart bir kart dışında ana genişletebilirsiniz anlamına gelir 135.6 mm, en büyük kartı uzunluğunu sağlar. Bu da pillerin, büyük boyutlu bağlayıcılar, çıkarılabilir medyada, ileticileri ve bazı aygıtlar tarafından gerekli anten gibi bulky aygıtları kapsar.

alıntıdır....

ayrıca; bilgisayara her takılan alet bilgisayar tarafından I/O yani giriş çıkış DONANIMI/ AYGITI olarak tanınmaz... bunuda internette biraz kurcalarsanız görürsünüz... saygısızlık ettiysem özürdilerim, ama yazmadan önce defalarca okuyup, inceleyip, araştırıp yazıyorum, bol keseden sallayıp mesaj sayımı yükseltmeye yada insanları farklı şekilde yönlendirmeye çalışmıyorum... SAYGILAR...!

@mehmetkose , her yazın sitem.
Karşı fikirler olabilir yaz tartışalım hiç sorun değil.
Doğru ya da yanlış hiç sorun değil.
Karşılıklı eksiklerimizi görür düzeltiriz.

Yüzlerce laptop gördüm pcmcia ve pcmcia express kart olarak iki standarttır.
Bunlar haricinde sd card ların girişleri var ama bunlara pcmcia denmez.
Microsoft sayfalarındaki açıklamayı az daha okursan , makine tercümesi olduğunu ve kaynağının olmadığını görürsün.
İnternet tam bir bilgi çöplüğüdür.
İşe yarayanıda yaramayanıda dolu.

Windows ana kart üstündeki cihazları dahi görüp sürücüsünü yüklemezse çalıştırmaz.
Sürücü yüklenmeden çalışanları ise zaten kurulumda tanınıp sürücüleri yüklenmiştir.
~~2gb windowsun ancak ~~600mb windows dur gerisi sürücüdür.
Bilmediğimiz bir örnek varsa lütfen gösterin.

Burada sonuçta anlatmak istediğimiz herhangi bir usb to paralel (lpt) çevirici ile (en kaliteli olanı dahil her ne demekse-içlerindeki converter chip hepsinde aynı) mach3 programı çalışmaz !
Çalıştırdı iseniz nasıl yaptınız gösterin , öğrenelim teşekkür edelim.
Sadece biz değil tüm mach3 anlatan forumlar dahil , teşekkür edeceklerdir , emin olabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri