Kontrol Kalemi

Elektrik Panolları Nedir Çeşitleri Nelerdir

Elektrik Panolları Nedir Çeşitleri Nelerdir

  Elektrik Panosu

  Elektrik panoları, elektrik enerjisinin üretilen noktadan tüketilen noktaya kolay ve güvenli bir şekilde ulaşması için gerekli malzemelerin toplandığı yerdir.

  Kullanım amacına göre değişik şekillerde isimlendirilirler. Dağıtım panosu, sayaç panosu, kompanzasyon panosu, şantiye panosu, kumanda panosu gibi adlandırılır.

  Farklı boyutlarda ve şekillerde panolar görebilirsiniz hepsinin amacı, aynıdır. Kullanılacak malzemenin bir arada toplanması işini üstlenirler buda güvenliği sağlamaktadır.

  Elektrik Panoları Çeşitleri

  Elektrik panoları imal edildikleri malzemelere ve kullanım amacına göre çeşitleri vardır.

  Yapım Tiplerine Göre

  Harici Tipi Pano

  Harici Dolap Tipi Pano

  Duvar Tipi Pano

  Duvar Tipi Pano

  Dolap Tipi Pano

  Dahili Dolap Tipi Pano

  Kullanılan Malzemeye Göre

  Saç Panolar : DKP diye adlandırılan 1-2 mm kalınlığında saçlardan yapılır. Harici, dahili, duvar tipi, dolap tipi, sıva altı ve sıva üstü gibi birçok çeşit ve boyutlarda yapılmaktadır.

  Yalıtkan Malzemeden Yapılmış Panolar: Sert plastik ,abs, fiber gibi yalıtkan malzeme kullanlarak yapılan panolardır. Genelde sıva altı ve sıva üstü duvar tipi olarak kullanılırlar. Boyutları saç panolardaki gibi büyük değildir.

  Kullanım Amacına Göre

  Dağıtım Panoları: Dağıtım panoları bina, işyeri, fabrika gibi tüketicilerin elektrik enerjisini dengeli ve güvenli bir şekilde dağıtıması için kullanılır. Bu panolarda genelde şalter,sigorta, ölçü aleti, bara ve sinyal lambası bulunur.

  ana dağıtım elektrik panoları

  Aydınlatma Panoları: Fabrika, atölye gibi yerlerde aydınlatmanın kumandası için kullanılan dağıtım panolarına aydınlatma panosu denir. Genel kullanım yapısı itibari ile dışında aydınlatmayı kumanda edebilmek için pako şalterler kullanılır. Aydınlatma panolarında kaçak akım rölesi, sigorta, zaman saati , fotosel röle gibi malzemeler kullanılır.

  Şantiye Panoları: Yeni yapılmakta olan tesisin enerji dağıtımında kullanılan geçici dağıtım panosuna şantiye panosu denir. Şantiye panosunda sayaç, şalter, sigorta, tek ve üç fazlı prizler, sinyal lambaları gibi malzemeler kullanılır.

  Kumanda Panoları: Sanayide kullanılan makinelerin kumandalarını sağlamak için kullanılan panolara kumanda panoları denir. Kumanda panolarında kullanılan malzemeler çok geniş bir yelpazededir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ