Kontrol Kalemi

Efoil nerede ve ne zaman kullanılmalı?

Efoil nerede ve ne zaman kullanılmalı?

  eFoil kullanmak son derece eğlenceli bir deneyim olabilir. Ancak bunun için önce nasıl, nerede ve ne zaman kullanılmaları gerektiğini öğrenmeniz gerekir. Motorlar ile çalışan bu tahtalar, ancak doğru şekilde kullanıldıkları zaman güvenli ve keyifli olacaktır. Aşağıda, bu amaçla kullanabileceğiniz en önemli bilgileri paylaşacağız, ancak önce modeller ve fiyatlar hakkında bilgi edinmek için SiFly ziyaret etmenizi öneriyoruz: Buradan online sipariş de verebilirsiniz. Daha sonra, buraya dönüp eFoil kullanmak hakkındaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

  Elektrik motorlu sörf tahtasını nerede kullanabilirsiniz?

  Klasik sörf tahtalarından farklı olarak, eFoil kullanmak çok daha özgür bir deneyimdir zira uygun derinliğe sahip herhangi bir su kütlesi üzerinde çalışabilir. Buna okyanuslar, denizler ve göller dahildir. Geleneksel tahtalar, rüzgâr ve dalga gücü önem taşıdığı için çoğunlukla okyanus veya büyük deniz üzerinde kullanılabilir. Örneğin bir gölde onları kullanmanız mümkün olmayacaktır.

  Elektrik motorlu eFoil tahtalar ise, havalar ve dalgalar ile sınırlı kalmadan kullanılmak için tasarlanmıştır. Hiç rüzgâr veya dalga olmasa bile kullanabilirsiniz zira itiş gücü piller aracılığıyla çalışan bir motordan gelir. Tahtaların altındaki lift çubuğu zemine değmediği sürece, herhangi bir su kütlesi üzerinde kullanabilirsiniz. eFoil kullanmak, bu nedenle çok daha özgür bir deneyimdir ve dalga gözcülüğü yapmayı gereksiz hale getirir. 

  eFoil kullanmak için en uygun zaman nedir?

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, klasik sörf tahtalarını kullanmak için dalgaların ve hava koşullarının uygun olmasını beklemeniz gerekir: Bu tahtalar sadece gerekli şartlar oluştuğu zaman kullanılabilir. eFoil kullanmak içinse belirli bir hava koşulunu beklemeniz gerekmez: Bu tahtalar, günün herhangi bir saatinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 

  Bunun nedeni, elektrikli tahtaların çalıştıkları sürece suya değmiyor olmasıdır. Yani dalgalı veya dalgasız bir denizde kullanabilirsiniz: Su yüzeyine temasınız minimumda kalacağı için, hava durumundan bağımsız olarak herhangi bir zamanda kullanılmaları mümkündür. Bununla birlikte, güvenlik amacıyla, özellikle yeni başlayanların eFoil kullanmak için dalgaların çok yüksek olmadığı bir zamanı beklemeleri en doğrusu olacaktır.  

  eFoil kullanırken sörfçüler nelere dikkat etmeli?

  eFoil kullanmak, bazı şeylere dikkat edildiğinde hem daha keyifli hem de daha güvenli bir deneyime dönüşecektir. Bu bağlamda, deneyim seviyeleri ne olursa olsun tüm sörfçülere verebileceğimiz bazı tavsiyeler şunlardır: 

  • Sörf yaparken ardınızda köpükler oluşmuyorsa dert etmeyin ve onları görmek için hız artırmanız gerektiğini düşünmeyin. eFoil tahtalara itici gücü veren elektrik motoru, suyun altında kalır ve bu nedenle köpük oluşturmayabilir. (Sadece zaman zaman su yüzeyine yaklaştığında köpükler oluşturacaktır.) Köpükler yerine, deneyimin kendisine odaklanın;
  • eFoil tahta, dik veya eğik değil, su yüzeyine paralel durmalıdır. Tahta,kullanım sırasında ağırlığınızı verdiğiniz yöne doğru kısa süreliğine havaya kalkabilir veya aşağıya inebilir, bu durum normaldir. Ancak bunlar dışında düz ve paralel durması gerekir: Sürekli olarak dik/eğik duruyorsa, duruş pozisyonunuzu değiştirin;
  • eFoil kullanmak, aynı klasik sörfte olduğu gibi farklı vücut pozisyonları arasında geçiş yapmayı gerektirir. Tahta üzerine yatarak başlamalı, dizlerinizin üzerinde doğrulmalı ve en nihayetinde ayaklarınızın üzerinde durmalısınız. Bu pozisyon değişikliklerinin her birinde hızınız da değişmelidir. eFoil kullanmaya hiçbir zaman ayaklarınızın üzerinde başlamayın: Bu hem risklidir hem de tahta üzerinde durmanızı çok zor hale getirir;
  • Şarj ve kullanım sürelerine dikkat etmeniz, keyfinizin kesintiye uğramamasını sağlayacaktır. Modelden modele değişmekle birlikte, eFoil tahtalar ortalama 2,5 saat içerisinde şarj olur ve tam bir şarj ile yaklaşık 120 dakika kullanım süresi elde etmek mümkündür. Tahtanızı kullanırken bu süreleri aklınızda tutmanızı öneririz.

  Ve aynı klasik sörf gibi, güvenlik ekipmanları kullanmayı unutmayın. Yelek ve kask, deneyim seviyesi ne olursa olsun her sörfçünün kullanması gereken ekipmanlar arasındadır. eFoil kullanmak, keyifli olduğu kadar güvenli de olmalıdır. 

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ