Kontrol Kalemi

Denizlili Mucit, Doğalgaz Tasarruf Cihazı Yaptı

Denizlili Mucit, Doğalgaz Tasarruf Cihazı Yaptı

  Denizli’de evinde kurduğu atölyede elektronik cihazların parçalarıyla daha önce çorba karıştırıcısı ve kahve makinesi yapan 39 yaşındaki Şadi Başer, bu kez de doğalgazda tasarruf sağladığını söylediği bir cihaz geliştirdi. Adına ‘Tasarruf cihazı’ diyen ve yazılımını da kendisi yapan Başer, geliştirdiği cihazının kombiden çıkıp peteklere giden sıcak suyu, elektrik frekansıyla üç katına kadar daha çabuk ısıttığını söyledi.

  İlkokul mezunu olan ancak çocukluğundan bu yana kendini elektrik ve elektronik konusunda geliştirip, makine tasarlayan evli ve 1 çocuk babası Şadi Başer, evinin bir odasını atölyeye dönüştürdü. Doğalgaz projelendirme işi yapan Başer, atölyesinde yazılım geliştirip, elektronik makinelerin parçalarıyla çeşitli cihazlar yapıyor. 5 aydır doğalgaz tasarruf cihazı üzerinde çalışan Şadi Başer, elektronik devreler ve mikroçipler kullanıp, yazılımını kendi yaptığı cihaz ile kombi kullanılan doğalgazda faturaları düşürecek cihaz geliştirdiğini söyledi. Evindeki kombiye de geliştirdiği cihazı takıp test yapan Başer, başarılı olduğunu belirtti.

  Kombiden çıkan sıcak su borusunu cihaza takan Başer, cihazın suyu elektrik frekansıyla üç katına kadar daha fazla ısıttığını, bu sayede kombinin uyku moduna geçtiğini ve sıcak su ısıtmak için daha fazla doğalgaz tüketmesine gerek kalmadığını söyledi. Başer, cihazının ortalama aylık 300 liralık doğalgaz faturasını 100 liraya indireceğini savundu.
  154a3c4ade9912-154a3c4ade9967

  Geliştirdiği cihazın patentini almak için başvuruda bulunduğu belirten Şadi Başer şunları söyledi:

  “Doğalgaz üzerine tasarruf ne yapabilirim derken yola çıktım. Cihazı geliştirip testlerini yaptım. Cihazın kaç kw elektrik tükettiğini ölçtüm. Bir evde 5 ayrı kalorifer peteği üzerinden gidersek, yaptığım cihaz saatte 0.7 kw elektrik tüketiyor. Emsal cihazlar ise saatte 8- 9 kw tüketiyor. Kombiler, ısı termostatlarının sağladığı sıcaklık değerine göre açılıp kapanır, çalışır. Benim cihazım suyu sürekli sıcak tuttuğu için kombi uyku haline geçiyor. Kombi çalışmıyor, sadece su sürkülasyon pompası çalışıyor. Bu sayede de suyu ısıtarak tekrar devam ettiriyoruz. Kombi de uyku pozisyonuna geçtiğini için doğalgazda tasarruf sağlıyor. Ayda 300 liralık fatura ödeyen bir aile, bu cihaz sayesinde ayda 100 lira gibi fatura ödeyecek. Cihazın üretilip piyasaya sürülmesi için bir firma benimle görüştü. Cihazı beğendiler.”

  Kaynak: Denizli Haber

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. özkan dedi ki:

   Bu cihazı yapan kişi ile bu cihaza isim veren kişi aynı adam olamaz.
   Yaratıcılığa ders. 🙂

   bknz: ‘Tasarruf cihazı’

  2. bulent nur dedi ki:

   Adam elektronikte kendini geliştirmiş tamam, ama matematik yok… emsalleri 8-9 kW tüketen cihaza 300tl ft gelir, kendi cihazı 1 kW harcamazken 1/3 yani 100 TL ft gelir demiş … :))) Diğer husus elektrik tasarrufundan bahsediyor adını niye “D.gaz Tasarruf” koymuş? Madem ısınmak için gaza ihtiyaç yok sırf mutfakta kullanırız gazı… Ben mi çok cahilim???

   1. mansur güleç dedi ki:

    Abi sen adamı yanlış anlamışsın. Adamın icadı doğal gaz faturasını azaltıyor. İcadı sayesinde suyu kombiden önce ısıttığı için. Lakin adamın icadıda elektrik harcıyor. o emsallerinin harcadığı elektrikten bahsediyor. Elektirikli kombi olabilir. Doğrulık derecesini bilemiyorum ama ilginçmiş doğrusu. Bende önceden mikro dalda fırınların ısıtma sistemini kombiye enbtegre edebilirmiyim diye düşünmüştüm.

  3. fatih dedi ki:

   bnun tasarruf edecegini sanmıyorum dogalgazı azaltıp elektrıgi cogoltmak denir 🙂

  BİR YORUM YAZ