Topraklama Hakkında Genel Bilgi

fabrikalarda toprak ölçümü ne kadar süreyle oluyor acaba bilgisi olan varmı

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
iyi çalışmalar bana topraklama ve paratoner tesisatıyla iligili bilgi lazım yardımcı olabilirmisiniz olursanız memnun olurum iyi akşanlar

___

ii akşanlar evde topraklama tesisatı olmadığı takdirde ne yapmalıyız?

Moderatör tarafında düzenlendi:
ii akşanlar evde topraklama tesisatı olmadığı takdirde ne yapmalıyız?

Öncelikle,1 adet kaçak akım şalteri bağlayın.Daha sonra,topraklama yapmanın
yollarını araştırın.Forumdaki Paratöner ve Topraklama konusundaki yazıların tama-
mını okumanızı öneririm.

arkadaşlar topraklamada bana göre termo kaynak şart çünkü civata ile sıkma ne kadar sıkı olursa olsun zamanla çubuk ile teması kesiliyor bakır nemden dolayı yüzeyinde yeşerme oluyor o zamanda topraklama özelligini kaybediyor halbuki termo kaynak çok basit ve ucuz bir yöntem aslında topraklamada termo kaynak yapma zorunlulugu şartı konsa çok iyi olur .

Topraklama hakkında sorum olcak her bir apartman katına ayrı topraklama hattımı geçiyor yoksa 1 tane geçen topraklama kablosu her kata dağıtılıyormu cevap veren olursa sevinirim

Topraklama hakkında sorum olcak her bir apartman katına ayrı topraklama hattımı geçiyor yoksa 1 tane geçen topraklama kablosu her kata dağıtılıyormu cevap veren olursa sevinirim

Apartman için yapılan bir topraklama, her kata ayrı ayrı olarak (veya ana kolon olarak bir tane) çekilir. Her kat için ayrı ayrı topraklama yapılmaz. Çünkü, usül olarak bütün topraklamalar birleştirilmelidir.

arkadaşlar topraklamada bana göre termo kaynak şart çünkü civata ile sıkma ne kadar sıkı olursa olsun zamanla çubuk ile teması kesiliyor bakır nemden dolayı yüzeyinde yeşerme oluyor o zamanda topraklama özelligini kaybediyor halbuki termo kaynak çok basit ve ucuz bir yöntem aslında topraklamada termo kaynak yapma zorunlulugu şartı konsa çok iyi olur .

Termo kaynaktan daha iyi bağlantı parçalarıda var. Özel Pirinç yapımı maliyeti ve fiyatı yüksek test klemensleri var.

Topraklamada çıplak bakırlar arası ekte, çıplak bakırın elektorata bağlantısında en iyi çözüm cadwell kaynak'tır. Siz bu iki elemanı birleştirmek için altın bile kullansanız hikaye zaten farklı metallerin birlikte kullanımı ''pil olayı'' oluşturacağından uygun değildir. En uygunu kendi malzemesini eriterek ek yapan Cadwell kaynak yöntemidir.

Topraklama ile ilgili bir sorum var... Yaklaşık 20 senelik binanın, bir dairesinin anahtar prizlerini değiştirdim. Mutfak, oturma odası gibi ihtiyac olabilecek bazı yerlerde bir kaç prizin topraklı olduğunu gördüm. Yani 3 kablo geliyor ve sarı olan topraklı prizin toprağına bağlanmış. Buraya kadar problem yok! En son bir sigortayı değiştirmek üzere sigorta kutusuna baktığımda bir karmaşıklık dikkatimi çekti. Sigorta kutusunda toprak hattı diye prizlere dağıtılmış bir hat yoktu. Faz ve nötr olarak dağıtım yapıldığı dikkatimi çekti.. Dairenin girişini kontrol ettiğimde. 3 kablonun girdiğini görüyorum.. Fakat birisi Faz olarak , diğer iki kabloda birbiri ile birleştirilip nötür+toprak olarak eve dağıtılmış.. Faz'da kontrol kalemi yanıyor, diğer iki kablo aynı renk ve kontrol kalemi yanmıyor.. Bu iki kabloyu birbirinden ayırdım ve her ikisininde faz aralarındaki voltaj değerini ölçtüm. Birisinde 150volt, diğerinde 220 volt gibi bir değer okuyorum.. Bir ampul bağladığımda ise birisi tam yanıyor diğerinde ise ampul biraz sönük yanıyor. Sonuç olarak bu iki kablodan birisi toprak hattımıdır? Ve eğer toprak var ise sağlammıdır? Bilgi ve yardımlarınız için teşekkürler..

Tt sistemde (tedaş tr larından enerji alanlar) sıfırlama (nötr-toprak birleştirme) önermeyiniz. çubuk çakamıyorlarsa su borularından toprak hattı alsınlar- selamlar

SARI YEŞİL TOPRAK HATTIDIR.(OLMALIDIR) AYIRIN

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,958
Son üye
maxicten

Yeni konular

Geri