Paratoner çalışma testi

phase

Üye
Bir paratonerin çalışıp çalışmadığını avometre ile anlayabilirmiyiz

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
paratönerin testini bağlı bulunduğu topraklama ölçümü ile yapabilirsin bonuda topraklama meger ölçü aleti ile yapılır

Yalnız paratoner topraklaması değil başlığının kontrolünden bahsediyorum

Başlık kontrolları,özel ölçü aletleri ie yapılabilmektedir.Firmasına başvumanızda yarar vr.

Banada özel bir ölçüm firması mühendisi test cihazına gerek yok avometre ile ölçebilirsiniz demişti

bu konuda şu başlığı açmış ve beni tatmin edecek bir yanıtı alamamıştım.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...nma/27369-paratoner-tesisatinin-kontrolu.html

yapmış olmak için yapmaya,
biri kural koymuş diye uygulamaya(kuralında bir bilimsel dayanağı olmalı),

devam ediyor olmak "bilimsel olma" düşüncesi taşıyan bana çok abes geliyor.

senede bir topraklama ölçümü yapılır diyor. iyide bunun bilimsel dayanağı ne? bir araştırma sonucuna göre mi buna hükmedilmiş? paratoner senede bir kontrol edilir diyor. iyide montajı yapılan bir paratonerin çalışıp çalışmadığının kontrolü nasıl yapılır.? Topraklamayı ölç. 10 ohmun altındaysa kontrol tamamdır. bu mudur?

....

Prensip olarak,başlıklar içerisinde elektronik / elektrik elemanlar bulunmamalıdır.Elektronik
eleman bulunmayan bir aygıtta,avometre ile neyin ölçülebileceği söylenmektedir.Bazı tip
( uygun olmayan ) başlıklar içerisinde bobin bulunmaktadır.Avometre ile bakıldığında,sade-
ce bu bobin ölçülebilmektedir.Bunlar,uyduruk malzemelerdir.Her başlığın,kendine has üre-
tilmiş test cihazları ile test edilmesi gereklidir.

Buzzer modunda ölçülüp sinyal veriyorsa sorunlu olduğunu söylüyorlar

bu konuda şu başlığı açmış ve beni tatmin edecek bir yanıtı alamamıştım.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...nma/27369-paratoner-tesisatinin-kontrolu.html

yapmış olmak için yapmaya,
biri kural koymuş diye uygulamaya(kuralında bir bilimsel dayanağı olmalı),

devam ediyor olmak "bilimsel olma" düşüncesi taşıyan bana çok abes geliyor.

senede bir topraklama ölçümü yapılır diyor. iyide bunun bilimsel dayanağı ne? bir araştırma sonucuna göre mi buna hükmedilmiş? paratoner senede bir kontrol edilir diyor. iyide montajı yapılan bir paratonerin çalışıp çalışmadığının kontrolü nasıl yapılır.? Topraklamayı ölç. 10 ohmun altındaysa kontrol tamamdır. bu mudur?

....

Neden ve neyi sorguluyorsun ki..... Mevzuat bu. Yapılan kontrolse sadece topraklama geçiş direncikontrolü. yani paratonerin üzerine çektiği enenrjiyi toprağa akıtacak yolu sağlammı, bunun kontrolü....
Paratoner başlığının kontrolü ise üretici firma kanalılyla yapılabilir. Aktif paratoner ise içerisinde iyonizerin çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir.eskiden faraday kafaesi sistemi vardı, yani mevzuat hazırlanırken o zamanda topraklama geçiş direncinden başka kontrol parametresi yoktu, bence bu sebepten şimdi de sadece topraklama geçiş direnci ölçümü mevzuatta var. Ama zamanla başlıklarında kontrolü girebilir bence...

arkadaşlar pratonerin başığının kontrol cihazı pahalı olduğu için o işi yapan firmalarda var normal avometreyle ölçülmez.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri