Zam

yapacağımız şey, sandık başında olsun.
Tamam ustam seni severim.Demokrasi denilen yönetim şekli 5 yılda bir oy kullanmaktan ibaret ise başım gözüm üstüne.

Sanırım yazdıklarımı tam algılamadınız. Diğer ülkelerde de yenilebilir kaynaklara yatırım yapılsın diye yatırımcılara (alım garantisi, vergi muafiyeti vb.) şekilde teşvikler veriliyor ki yatırım yapsınlar dedim. Başvuru yapabileceğiniz bir teşvik var diye birşey belirtmedim. Ne yapsak diye düşünenlerin arasında bende varım. Ben mekanızmanın uzun vadede ülkemiz adına yararlı olacağını düşünüyorum. Uygulanan zamların sebebide bu mekanizma değil zaten. 2010 yılından beri var bu sistem..
Bu arada gece tarifeside vergiler hariç 97,8721 kr/kWh miş.
Uzun vadede ne olur yani ? Mesela şimdi biz tedarikçilere ve personele uzun vadede iyi olacakmı diyelim ? Hammaddeyi çek ile alıyorduk nakite döndüler birsürü çekimiz var. Hammadde veren firmaya uzun vadede iyi olucak siz verin çeklemi diyelim ?

Ticaret ve hayat an dan ibarettir. Hayatın ve ticaretin uzun vadesi olurmu hiç ! Yapmayınız allah aşkına .

Ben şok içerisindeyim seneye iyi olacak diyenlere. Yahu bu sene nasıl geçecek peki ? Ülser oldum vallahi

Uzun vadede ne olur yani ? Mesela şimdi biz tedarikçilere ve personele uzun vadede iyi olacakmı diyelim ? Hammaddeyi çek ile alıyorduk nakite döndüler birsürü çekimiz var. Hammadde veren firmaya uzun vadede iyi olucak siz verin çeklemi diyelim ?
Uzun vadede ne mi olur? Şuan üretilen elektriğin çok büyük bir kısmı ithal ettiğimiz kömür ve doğalgazdan karşılanıyor. Siz yenilenebilir kaynakların oranını arttırırsanız Allah'ın insanlığa sunduğu enerjiden daha çok faydalanmış dışa bağımlılığı azaltmış olursunuz. Uzun vadede birim enerji maliyetlerinde şimdiki gibi fahiş artışlarla karşılaşmamış olursunuz çünkü baştakilerin Dünyadaki petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki artıştan kaynaklı fiyat artışları yapmak durumunda kalıyoruz bahanelerine verecek cevabınız olur.

Son düzenleme:
Tamam ustam seni severim.Demokrasi denilen yönetim şekli 5 yılda bir oy kullanmaktan ibaret ise başım gözüm üstüne.
asla değil, ben geleceğimi 5 yıl yönetecekler için oyumu kullanırım, kullanırım ama bu zaman zarfında yaptıklarını da izlerim. iyiye iyi, kötüye kötü derim. bir daha oyumu hak edecek mi onun hesabını yaparım. semavi dinlere inanmam ama kutsal kitapların hepsini okudum. kavgamı da okudum das kapitali de. insanları yargılarken empati yeteneğini kullanmayı öğrendim, ve karşımdaki kişinin fikrini beğenmesem de saygı duyarım, mesafemi de korurum.

Ticaret ve hayat an dan ibarettir. Hayatın ve ticaretin uzun vadesi olurmu hiç ! Yapmayınız allah aşkına .

Ben şok içerisindeyim seneye iyi olacak diyenlere. Yahu bu sene nasıl geçecek peki ? Ülser oldum vallahi
Bakın siz yine konuyu zamma getiriyorsunuz. Ben zammı savunmuyorum arkadaşlar bunu yaza yaza bir hal oldum. Evet zamlar sanayicinin belini büküyor yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum ama ben anlatmak istediğim şeyi bir türlü anlatamadım.Zammın benim savunduğum şeyle alakası yok.

Tank-palet fabrikası, Aselsan ??
Öncelikle çok yapılan bir yanlışı düzelteyim... Malum fabrika Tank-Palet fabrikası değil... O Fabrika "Tank paleti" fabrikasıdır.Yani tanklar için palet imal etmesi gereken bir fabrika. Türkiye'de bildik anlamda Tank üretecek bir tesis yok ve olmadı. Eğer Altay projesi bu şekilde devam ederse ve yaz gelip yoncalar biterse Seri imalat bir Tank fabrikası yapılacak.

Ayrıca Aselsan'ı anlamadım.? Aselsan'nın satıldığı yada özelleştirildiği yok. Bu bir şaiya olarak ortaya çıktı ve anladığım kadarı ile halada devam ediyor. Aselsan bir vakıf şirketidir, devletin elinde bir kamu malı yada hizmeti değil.Hükümet istese de satamaz.

Ayrıca Aselsan borsaya kotedir ama B tipi hisse ile Devlet vakıf ve iştirakler yolu ile dolaylı yoldan A tipi hisseleri elinde tutuyor.

Olaya anlık olarak tepki vermemek gerekli diye düşünüyorum. Uzun vadede bunun getirisi-götürüsü nedir? Acaba günün sonunda bu işten ülkece kazançlı mı oluruz? Diğer ülkelerde durum nedir vb. şeklinde araştırma yaparsanız belki de güzel bir olaymış diye düşünebilirsiniz. Yenilebilir kaynakları destekleme mekanizması Avrupa Birliği üye ülkelerinde de yıllardır olan bir mekanizma. Onlarda değişik şekillerde teşvikler veriyorlar. Yenilebilir kaynaklardan enerji üretimi desteklenmeseydi şuanda her tarafta görmüş olduğunuz güneş santrallerini, rüzgar santrallerini görmüyor olurduk. Destek olacak ki yatırım olsun yoksa hiçbir yatırımcı ilk kurulum maliyetleri çok yüksek olan, ürettiğininin ne kadarını ne kadardan satacağını bilemediği, kaç yılda kendini kurtarabileceğinin hesabını yapamadığı yatırımı yapmaz.

Bizde YEKDEM bedeli sadece "yüksek tüketimli" abonelere uygulanırken bazı ülkelerde bu bedel tüm abonelere yansıtılıyor. Sanayi tüketimi genel itibari ile "yüksek tüketim" kategorisine girdiği için mevzu sadece sanayiciyi bağlıyor gibi görünüyor ama bu aslında tüm yüksek tüketim yapan aboneleri ilgilendiren bir husus. Yüksek tüketim limitini aşan her abone bu bedeli öder. Yüksek-düşük tüketim limitleri EPDK tarafından belirleniyor. EPDK limiti düşürürse bakarsınız bizlerden de almaya başlamışlar.
Sanayicinin cebindeki para ile destek verilmez bunu hangi ülke yapıyorsa yanlış hatalı OLMAZ maliyet artarsa müşteri çin ve hindistan a kaçar

Bakın siz yine konuyu zamma getiriyorsunuz. Ben zammı savunmuyorum arkadaşlar bunu yaza yaza bir hal oldum. Evet zamlar sanayicinin belini büküyor yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum ama ben anlatmak istediğim şeyi bir türlü anlatamadım.Zammın benim savunduğum şeyle alakası yok.
Sevgili dostum bunlar keşke sizin gibi iyi niyetli olsa. Şuannyapılannarkadan gelecek olana birşey bırakmamak. Açık açık söyleniyorda

Sevgili dostum bunlar keşke sizin gibi iyi niyetli olsa. Şuannyapılannarkadan gelecek olana birşey bırakmamak. Açık açık söyleniyorda
Neyin ne olduğunun farkındayım da neden hala iktidarla alakalı paylaşımlar bana verilen cevaplarda yer alıyor onu anlayamadım. Herşeyin bir vakti var vakit geldiğinde fiş çekilir olay biter. Kim ülke için yararlı birşeyler yapar onun destekcisi oluruz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri