Yumuşak Yol Vericilerde Start Seçenekleri

ATESOGLU

Üye
Arkadaşlar soft starterlerle ilgili tecrübesi olan arakaşlara bir kaç sorum olacak deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim

1 soft starterle motora yol verme konumunda

a) moment kontrollü yol verme temel esas nedir hangi motorlarda uygulamak mantıklıdır.

b) Darbeli yol verme nedir hangi tip çalışmalarda ve motorlarda uygulamak mantıklıdır çalışma esası nedir

yorumlarını bekliyorum
ben kendi uygulamalarımda voltaj kontrollü yol vererek kullanıyorum soft starter kitapçıklarından okuduğum kadarı ile en mantıklı uygulama bu geldi. fakat diğer yol verme seçeneklerindeki mantığı ve gereksinimi tam anlayamadım .:eek:

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kardeş motorlar konusunda çok ahkam kesmek istemem konusu motor olanlar doğrusunu yazmadan evvel bildiklerimi paylaşayım.
1- Soft starter ile kalkış şebekenin zayıf olduğu yerlerde tüm motorlarda uygulanabilir.
2- moment kontrollü demek moment sabit demek diye biliyorum ki bu da sabit bir yükü istenen hıza getirmekle olur. bunun için direk moment kontrolü, vvvf kontrol, vektör akı kontrol vs gibi gelişmiş kontroller uygulanabilir
3- darbeli demek bu tip gelişmiş kontrollerin uygulanamadığı durumlarda, direnç devreye sokarak veya yıldız üçgen gibi kaynak gerilimini ani olarak değiştirmek şeklinde gerilimi azaltarak dolayısıyla daha yumuşak kalış sağlamak için sürekliliği olmayan bir nevi kademe kademe diyebileceğimiz bir kalkış şeklidir. sargılı rotor asenkron motorlarda mesela v/f cihazın yoksa dirençlerle kalkış yapabilirsin ama sincap kafesde rotora direnç bağlayamadığın için ancak yıldız üçgen kalkma kullanılabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri