Yeni kurulan fabrikanin güç hesabi ve trafo secimi

hamza005

Üye
Arkadaşlar merhaba Yeni kurulacak bir tesisin kurulu gücünü hesaplayıp trafo seçimi yapacağız yardımcı olur musunuz.
Tesisleri tüm motorların güçlerini toplayıp mi işlem yapacağız yardımcı olursanız çok sevinirim.
Teşekkürler.
İyi çalışmalar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar merhaba Yeni kurulacak bir tesisin kurulu gücünü hesaplayıp trafo seçimi yapacağız yardımcı olur musunuz.
Tesisleri tüm motorların güçlerini toplayıp mi işlem yapacağız yardımcı olursanız çok sevinirim.
Teşekkürler.
İyi çalışmalar.
Örneğin kurulu gücü 500kW olsun. Eş zamanlılık kat sayısını 0.8 alalım. Bu sonuçlar doğrultusunda;
PT = 500.000W x 0.8 = 400.000W
PTt = PT x Trafo Kaybı = 400.000W x 1.1 = 440.000W
N = PTt / 0.8 = 440.000W / 0.8 = 550.000VA = 550kVA
Bu doğrultuda, bir üst güç seçilecektir. Seçilecek trafo gücü;
630kVA Trafo gücü seçilmiştir.

Teşekkürler.
İyi çalışmalar.
şimdi ben biraz sesli düşeneyim;
1- bu fabrikada sadece motorlar mı çalışacak? (ki bu konuda demeraj akımı gibi benim bilmediğim konular var)
2- sadece güneş ışığımı kullanılacak (aydınlatma diyorum, lamba, projektör filan)
3-hani burada yönetim ofisi filan olur bilgisayarlar, yazıcılar filan dahasını sen bul
4- molalarda mutfak filan belki buralarda da elektrikli aletlere ihtiyaç vardır (bence vardır)
5- bir de beklenmeyen tüketim filan genelde % 10-15 denir ama yine de sen bilirsin.
6-bu hesapların hiç birini ben yapamam, ya sen yap yada yapabilen birini bul.
7- tesis dört duvar değildir, çalışabilmesi için insan faktörü denen canlılara ihtiyaç duyar.
8- benim aklıma gelmeyenleri sen doldur.

Örneğin kurulu gücü 500kW olsun. Eş zamanlılık kat sayısını 0.8 alalım. Bu sonuçlar doğrultusunda;
Cos fi EPDK'nın referans aldığı hesaplama doğrultusunda kompanzasyon tesis edilen sistemlerde 0,95 alınabilir. Daha önce EPDK ile dağıtım şirketinden kaynaklı yaşadığımız sıkıntıyı çözmek için yaptığımız yazışma sonucu EPDK trafo güç hesabında cos fi'yi 0,95 almakta. Talep etmeniz halinde yazıyı dm'den paylaşabilirim.

Buradaki PT nedir . Makinalarin KW değerleri toplamını?
Cos fi EPDK'nın referans aldığı hesaplama doğrultusunda kompanzasyon tesis edilen sistemlerde 0,95 alınabilir. Daha önce EPDK ile dağıtım şirketinden kaynaklı yaşadığımız sıkıntıyı çözmek için yaptığımız yazışma sonucu EPDK trafo güç hesabında cos fi'yi 0,95 almakta. Talep etmeniz halinde yazıyı dm'den paylaşabilirim.
Alabilirsem çok sevinirim.

Son düzenleme:

0,95 düzelmiş hali içinmi ? Buna göre 50
kva üstü tesiste,buna göre yapılan hesap
gerçekleşirse sorun olur .O yazıyı,buraya
ekleyebilirsek,hepimiz yararlanmış olur.

1663568104255.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri