Yıldız üçgen bağlantılar hakkında sorum

cgtygenc

Üye
Merhabalar aklıma bir soru takıldı. Bir asekron motorda yıldız(220v)-Ucgen(380V) gerilim veriyoruz ki motor kalkışta yüksek gerilimle çalışmasın. Ama motorun üstündeki etiketleri okuyunca bu değerlerin tam tersini görüyorum. Yıldız baglanti için 380V üçgen bağlantı için 220V etiketini görüyorum. Bunu açıklar mısınız?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar aklıma bir soru takıldı. Bir asekron motorda yıldız(220v)-Ucgen(380V) gerilim veriyoruz ki motor kalkışta yüksek gerilimle çalışmasın. Ama motorun üstündeki etiketleri okuyunca bu değerlerin tam tersini görüyorum. Yıldız baglanti için 380V üçgen bağlantı için 220V etiketini görüyorum. Bunu açıklar mısınız?
O motorun üçgen bağlantı ile 380 voltta çalışamayacağını gösterir. Yıldız 660 üçgen 380 olması lazım dediginiz için.

O motorun üçgen bağlantı ile 380 voltta çalışamayacağını gösterir. Yıldız 660 üçgen 380 olması lazım dediginiz için.
Efendim hâlen anlayamadım neden yol vermede yıldız 220 iken etikette 380, yol vermede üçgen 380 iken etiketlerde 220 oluyor onu anlamadim
Efendim hâlen anlayamadım neden yol vermede yıldız 220 iken etikette 380, yol vermede üçgen 380 iken etiketlerde 220 oluyor onu anlamadim

O motor üçgen bağlantıda bizim sebekemizde ( Türkiye) calismaz. Sadece yıldız bağlantı şeklinde calisir

Söyle düşün.

Yıldız bağlantıda faz faz arasına motorun kki sargisi giriyor. Buda sargı başına düzen gerilimi bölüyor. Olay bu aslında.

Sebeke voltajı 220 değil sebeke her zaman 3 fazli sistemde 380 volt.

Yani yıldızda 220 üçgende 380 çalışan motorlarda bulunuyor demek mi bu ?

Bizim sebeke gerilimimiz sabit değişmiyor.

Nedir sebeke voltajimiz 380 volt.

Değişen motor bağlantı şekli. Siz motor etiketinde ucgende 220 volt okuyorsanız o motoru üçgen bağlayıp Türkiye sebekesinde calistiramazsiniz. İlk mesajinizda belirttiğiniz üzere o motor yıldız bağlantıda 380 yaziyor ise sadece yıldız bağlayıp sebekede çalıştırabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim hocam. Peki sorduğum gibi Yıldızda 220V üçgende 380V ile çalışan motorlar bulunuyor mu ?

Çok teşekkür ederim hocam. Peki sorduğum gibi Yıldızda 220V üçgende 380V ile çalışan motorlar bulunuyor mu ?

yok.

ama ilk önce Şebeke gerilimi, faz-faz gerilimi, faz-nötr gerilimi, faz-toprak gerilimi nedir anlamaya çalışın ve motor etiketini bi bütün olarak değerlendirin. daha sonra da motorlar hangi şartlarda, hangi etiket değerlerine göre yıldız-üçgen kalkındırılırın peşine düşün. çünkü motorların etiketinde belirtilen yıldız ve üçgen bağlantı konfigürayonu ile yıldız-üçgen yol verme çok ayrı şeyler.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri