yıldız üçgen motor kabloları hk.

Merhaba,
Aşağıda verdiğim değerlere göre;

380V Yıldız Üçgen çalışacak 45kW gücünde Soğuk Su Pompası
Panodan pompaya olan mesafe 20 metre

Ana besleme kablosu 4x50 mm² N2XH
Panodan Pompaya çekilecek kablolar 2(4x50 mm² N2XH)

Soru: Altı çizili olan panodan pompaya çekilecek kablo daha düşük kesittemi olmalıdır? Farklı şekilde sorarsam şemada gösterilmiş olan N ve üçgen kontaktöründen motora giden kablolar için olması gereken kesit nedir?

yu.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
pano motor arası faz başına 25mm2 yeterli. 3 yıldız 3 üçgen 1 toprak toplam 7 adet 25mm2 pano motor arası kablo kullanılır.

S=0,0124xLxN/%e, S=kesit,L=mesafe,N=güç, %e=gerilim düşümü
S=0,0124x20x45/3,S=3,72mm2 en az bir de termik(akım) yönden bakmamız gerekir
P=1,73xIxUxcosxverim, I=83,58 A bu da en az 3x25+16 mm2 denk gelir(3x16 da olabilir ama riskli olur)
Tabloda termik ayar sahası ve kontaktör değerleri mevcuttur.Bir üstü 3x35+16 da uygun olur.

upload_2017-1-5_10-6-17.png

pano motor arası faz başına 25mm2 yeterli. 3 yıldız 3 üçgen 1 toprak toplam 7 adet 25mm2 pano motor arası kablo kullanılır.
Sayın ademcelik,
internette bir çok yere baktım fakat pano motor arasına çekilmesi gereken kabloları gösteren bir cetvel tablo göremedim, böyle bir tablo varmıdır?
Teşekkürler.

S=0,0124xLxN/%e, S=kesit,L=mesafe,N=güç, %e=gerilim düşümü
S=0,0124x20x45/3,S=3,72mm2 en az bir de termik(akım) yönden bakmamız gerekir
P=1,73xIxUxcosxverim, I=83,58 A bu da en az 3x25+16 mm2 denk gelir(3x16 da olabilir ama riskli olur)
Tabloda termik ayar sahası ve kontaktör değerleri mevcuttur.Bir üstü 3x35+16 da uygun olur.

Ekli dosyayı görüntüle 35821
sayın haylamaz,
bu tablodaki "minimum kablo bağlantı kablosu direk" yazan sütunda tanımlı kablolar, pano ile pompa arasındaki kablomudur? Ayrıca hesaplamaya göre ilk başta verdiğim değerlerdeki besleme kablosuda 3x25+16 olabiliyor, neden bir çok cetvel ve tabloda bu minimum 50 mm² kesitte gözüküyor? Demeraj akımından dolayı mı?
Teşekkürler.

Sayın ademcelik,
teşekkür ederim, resim formatında zor okunuyordu, tablonun pdf ini internetten buldum, ihtiyaç duyanların işine yarar diye burayada ekliyorum.

Tabloda bazı yerleri anlayamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

Seçilen kablo kesiti bölümündeki "1 KABLO, 2 KABLO VE 3 KABLO" ile tam olarak ne denilmek isteniyor?

1 kablo; 3 damarlı tek parça kablo mu?
2 kablo; 2 ayrı paralel kablo mu?
3 kablo; 3 ayrı paralel kablo mu?

ayrıca bu kablolar pano ile pompa arasındaki kablolarmıdır? doğru anlıyorum değilmi?

sizi yoruyorum, bilgi paylaşımınız için çok teşekkürler.

Ekli dosyalar

• elektromekanik.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 73
tek faz için 2 kablo ; tek faz için 3 kablo demek.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri