X Markalı Maden Suyu Şişesinin Kendiliğinden Patlaması

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba,, değerli arkadaşlar. Dün, mutfakta 6’lı koli halinde ve 1 haftadır hiç kullanılmadan duran maden suyu şişeleri, dün 17.00 sularında hiç bir görünür sebep ortada yokken esrarlı bir infilakla patladı, şişe cam parçacıkları etrafa saçıldı. Allah'a çok şükür ki o sırada mutfakta maden suyu şişelerine yakın veya o anda orada çalışan hiç kimse bulunmuyordu. Bu patlama sesini duyarak hemen mutfağa geldik, ancak olumsuz bir durumla kaba (ön) incelemede ne yazık ki karşılaşamadık. Elektrik kısa devresi ihtimaliyle ilk önce mutfakta çalışan tüm ev cihazlarına tek tek bakarak inceledim.

Ancak mutfaktaki olağan (rutin) işler esnasında, ayaklarda, terliklerin altlarına cam şişesi kırıkları yapışıp gelmeye başlayınca, bu olayın gerçek sebebine yine bir anlam veremedik ve açık balkondan yakında patlayan maden suyu şişe kalıntılarının gelebildiğini zannederek bu mutfağı elektrik süpürgesiyle iyice süpürmeye karar verdik. Bu esnada no-frost buzdolabının yakınında duran altılı koli maden sularının, dış naylon paketinin içinde, bir şişesinde ortadan çatlamış, iyice dağılmış maden suyu şişe kalıntıları olduğu farkedip görülerek olayın asıl nedeninin, (bu garip patlamanın bir elektrik kontağı (kısa devresi) patlaması olarak ilk anda zannettiğimiz) olduğu net olarak anlaşılmış oldu. (Marka konusunda marka imajına dolaylı yoldan zarar gelmemesi için bu markayı (X) özellikle de belirtmiyorum)

Bir maden suyu şişesi hangi durumlarda olağan olarak, hangi nedenlerle mutlaka patlar? Bu şişenin gerçek patlama olasılıkları üzerinden zihin jimnastiği yapılacak olursa eğer; (bu konuda sizin de bir şıkkı seçerek gerçek fikrinizi almak isterim)

1- Bu 6 şişeden yalnızca biri patladığına göre; bu patlayan şişeyi baz alarak değerlendirip düşünürsek, şişede hava kabarcıkları kalmış, dolum yapılmaması gereken bu şişe fabrikadaki kalite kontrolden gözden kaçarak makinede önce yıkanıp yine otomatik dolum yapılabilmiştir.

2- Bu 6 şişeden yalnızca biri patladığından bu şişedeki karbondioksit gazı dolum basıncı, diğer şişelerdeki dolum basıncından kat kat daha yüksektir, mutfaktaki olumsuz hava sıcaklığıyla da bu olumsuzluk birleştiğinde bu patlama meydana gelmiştir.

3- Bu 6 şişeden bir şişede gaz dolum basıncı veya şişe zafiyeti (hava kabarcıklı şişe imalatları gibi) nedenlerden dolayı olamayıp, sadece mutfaktaki aşırı hava sıcaklığının etkisiyle tesadüfen o anda infilak ederek patlayabilmiştir.

4- Hiçbirisi. (tamamen başka sebeplerle, bu şişenin kendiliğinden patlamış olabilmesi olasılığının bulunması) Kolay gelsin.

Patlayan şişenin üretiminde bir hata olabilir.
Aslında patlamadan önce kapağı açılacak bir şekilde üretilmesi gerekirdi.

Merhaba,, değerli arkadaşlar. Dün, mutfakta 6’lı koli halinde ve 1 haftadır hiç kullanılmadan duran maden suyu şişeleri, dün 17.00 sularında hiç bir görünür sebep ortada yokken esrarlı bir infilakla patladı, şişe cam parçacıkları etrafa saçıldı. Allah'a çok şükür ki o sırada mutfakta maden suyu şişelerine yakın veya o anda orada çalışan hiç kimse bulunmuyordu. Bu patlama sesini duyarak hemen mutfağa geldik, ancak olumsuz bir durumla kaba (ön) incelemede ne yazık ki karşılaşamadık. Elektrik kısa devresi ihtimaliyle ilk önce mutfakta çalışan tüm ev cihazlarına tek tek bakarak inceledim.

Ancak mutfaktaki olağan (rutin) işler esnasında, ayaklarda, terliklerin altlarına cam şişesi kırıkları yapışıp gelmeye başlayınca, bu olayın gerçek sebebine yine bir anlam veremedik ve açık balkondan yakında patlayan maden suyu şişe kalıntılarının gelebildiğini zannederek bu mutfağı elektrik süpürgesiyle iyice süpürmeye karar verdik. Bu esnada no-frost buzdolabının yakınında duran altılı koli maden sularının, dış naylon paketinin içinde, bir şişesinde ortadan çatlamış, iyice dağılmış maden suyu şişe kalıntıları olduğu farkedip görülerek olayın asıl nedeninin, (bu garip patlamanın bir elektrik kontağı (kısa devresi) patlaması olarak ilk anda zannettiğimiz) olduğu net olarak anlaşılmış oldu. (Marka konusunda marka imajına dolaylı yoldan zarar gelmemesi için bu markayı (X) özellikle de belirtmiyorum)

Bir maden suyu şişesi hangi durumlarda olağan olarak, hangi nedenlerle mutlaka patlar? Bu şişenin gerçek patlama olasılıkları üzerinden zihin jimnastiği yapılacak olursa eğer; (bu konuda sizin de bir şıkkı seçerek gerçek fikrinizi almak isterim)

1- Bu 6 şişeden yalnızca biri patladığına göre; bu patlayan şişeyi baz alarak değerlendirip düşünürsek, şişede hava kabarcıkları kalmış, dolum yapılmaması gereken bu şişe fabrikadaki kalite kontrolden gözden kaçarak makinede önce yıkanıp yine otomatik dolum yapılabilmiştir.

2- Bu 6 şişeden yalnızca biri patladığından bu şişedeki karbondioksit gazı dolum basıncı, diğer şişelerdeki dolum basıncından kat kat daha yüksektir, mutfaktaki olumsuz hava sıcaklığıyla da bu olumsuzluk birleştiğinde bu patlama meydana gelmiştir.

3- Bu 6 şişeden bir şişede gaz dolum basıncı veya şişe zafiyeti (hava kabarcıklı şişe imalatları gibi) nedenlerden dolayı olamayıp, sadece mutfaktaki aşırı hava sıcaklığının etkisiyle tesadüfen o anda infilak ederek patlayabilmiştir.

4- Hiçbirisi. (tamamen başka sebeplerle, bu şişenin kendiliğinden patlamış olabilmesi olasılığının bulunması) Kolay gelsin.
Geçmiş olsun üstadım.

Geçmiş olsun.

Benim düşüncem soğuk sıcak farkı ile kapaklama problemi + içine konan gaz oranı
Geçmiş olsun
Eskiden çok başıma geldi şişe elimde patladı + pis şişeler iyi yikanmamis bozulmuş ürünler + ayran sutlerde tarih oynamalari
Diğer üretim tarihi basili iki üç sonrası gün
Ürün kalmamış olsa gerek günü gelmeden satışa sunmuştur olmalı

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/soda-sisesi-patlamasina-rekor-tazminat-5368352/

https://www.hurriyet.com.tr/aniden-patlayan-sise-olduruyordu-9665306

https://www.haberturk.com/yasam/haber/28596-soda-siseleri-neden-patliyor

https://www.hurriyet.com.tr/aniden-patlayan-sise-olduruyordu-9665306

.. geçmiş olsun..
.. en son maden suyunu birkaç gün önce bitirdim. Açarken hep tedirgin açarım bu şişeleri.
Bir daha almam herhalde..

bir keresinde aldığım 5 lt suyun içinde oldukça büyük ama saydam yosun görmüştüm, fotoğrafını çekip mail atmıştım, yarım saat sonra ikna kabiliyeti oldukça güçlü bir çalışandan telefon geldi (telefonumu nereden buldular bilmiyorum, mailde de paylaşmamıştım), bu hatanın kendileri için oldukça önemli olduğu, herhangi bir yerde paylaşmamamı, sularının çok doğal olduğundan... market çalışanlarının güneş ışığına maruz bıraktıklarından... klorun sağlığa zararlı olduğundan kullanmadıklarından... özürlerini fazlasıyla telafi edeceklerinden...
Benim zaten kötülük maksadıyla yazmadığımı, dereden su içen köylü çocuğu olduğumu, sadece bilgilerinin olması için yazdığımı söylemiştim. Akabinde son kullanma tarihine kadar tüketemeyeceğim kadar hediye bir araba dolusu su ile ekip gelmişti.
Siz de aynı şekilde ilgili firmaya durumu direkt anlatmalısınız, nihayetinde en az onlarca işin uzmanı, deneyimli gıda mühendisi çalışıyordur.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun Sn. @binbaşı , yine faili meçhul olarak sırlar alemine geçecek bir konu ... Şahsen başıma gelmedi fakat markette sıra beklerken müşteri soda şişesini düşürdü mevsim gereği kısa pantolon veya etek giyen kadın kasiyer bacağına geldiğini biraz da canının yanmasıyla yüksek sesle söylemişti.

Buna çözüm olarak Sn. @kesmez in fikri güzel belli basınçta fazla basıncı tahliye edebilecek kapak tasarımı pahalı bulunabilir, ya da şişe kırılsa dahi parçalar saçılmayacak şekilde lamine veya folyo film kaplama olabilir. Üreticiyle irtibata geçerseniz çözüm adına sunabilirsiniz, zaten biri harekete geçti mi diğerleri de duyarsız kalmaz. Tüketici olarak bizler de bazı konularda fikrimizi söylemeli, üretimi buna göre yönlendirmeliyiz.

Burada,iyi ve kötü olan şeylerin yazılmasında
yarar görüyorum.Bence,bu konu çok önemli.
Simensin kompanzasyon kontaktörlerinin ve
işitme cihazlarının çok kötü olduğunu daha
önce birkaç defa yazmıştım.Maden suyu,he-
men herkesin evine aldığı bir içecek.Evde,bü-
yük insanların yanında küçük çocuklarda bu-
lunuyor.Bazı şeylerde/yerlerde sıfır hata ol-
ması gerekir.Bu tip olaylarda da kimsenin gö-
zünün yaşına bakmadan teşhir gerekir.Bence
bu ismin açıklanması gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,196