Uzaktan evimi yönetebilirmiyim?

köydeki ev boş olduğu için ilkbahar yaz aylarından başka sulama olmuyor doğal yollardan olursa oluyor bunun dışında biz istanbuldayken Tokattaki evimizi sulama işlemlerini birde havalandırmak için pencereler komutumuza göre açılsa böyle bir sistemin maaliyeti
Ve gereken malzemeler nelerdir

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
yapılması tabiki mümkün telefon hattınız varsa kombilerde telefon ile uzaktan kumanda ederek açma kapama yapan sistem entegre edilebilir.

ADSL ile ethernet-rs232/rs485 converter ve giriş çıkış kartı ile de olabilir.

nasıl yani ADSL ilemi yöneticem anlamadım.

Google'da ''uzaktan akıllı ev otomasyon sistemleri'' yazarsanız envayi çeşit bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sadece tek bir aspiratör ve sulama motoru kumanda edilecekse kablo çekme fazla zahmetli olmaz.Ama örneğin bütün pencereler kumanda edilsin denirse,motorlu panjur ve kablolama devreye girer, zahmet fazlalaşır.
Telefon ile kumanda devreleri satılıyor,elektronikçilerde.Fazla pahalı değil.
Motorun olduğu yere telefon hattı ve besleme çekilip yapılabilir.
Peki motorun çalışıp durduğuna nasıl emin olacağız.devre bize röleyi açıp kapadığına
dair bir karşı sinyal gönderebilir.Veya;
Eğer elimizde fazladan bir bilgisayarımız varsa buna uygun bir DVR kayıt kartı alıp
hem güvenlik amaçlı hemde internetten gözleme amaçlı kullanabiliriz.
Maliyet düşük olacaktır.
Tarih ve saat ayarlı bir saat işimizi göreblir belki,sulama için.
Ama baştan aşağı bir akıllı ev bize epey tuzluya patlar gibime geliyor.

arkadaşlar ilgilenirseniz cep telefonu ile uzaktan kontrol devresi yapmıştım 8 adet role çektirebiliyorsunuz. tek problem kontörlü hat kullanırsanız geri dönüş bilgisi için kontrol devresindeki hattın kontörsüz kalması durumunda olacaktır.

bence en sağlamı plc ile yapmak
ama maliyeti yüksek olur

köydeki ev boş olduğu için ilkbahar yaz aylarından başka sulama olmuyor doğal yollardan olursa oluyor bunun dışında biz istanbuldayken Tokattaki evimizi sulama işlemlerini birde havalandırmak için pencereler komutumuza göre açılsa böyle bir sistemin maaliyeti
Ve gereken malzemeler nelerdir

lazım malzemeleri bir adet 20 tl lik zaman saaati bir adet kuyu motoru muhtelif hortum meyvelerin diplerine istediğin saaatte otomatik saat sistemi açar istediğin saaattte sistemi kapatır tabiki elektrikler kesilince saatin zamanı şaşar ama olsun senin için sulama önemli değilmi köyünde birde şamandıra kulan sistemde ki su yok iken motor yanma durumuna düşmesin bence en güzel ve zahmetsis bir sistem

peki birşeyde ben sorayım iş merkezleri yada kamu binalarında elektirik tesisatını pc üzerinden kontrol etmek için nasıl bir sistem olmalı pc nin arkasında yazıcı bağlatı yerı var ordaki portları kullanmak iyi yoksa dahili telefon sistemine bağlayıp her uca bir telefon numarası vererek elektriği açıp kapamak mı daha iyi olur amacım herhangi bir yerde elektirik arızası olursa pc den onu görebilmek bi nevi yangın algılama sistemi gibi arıza algılama sistemi yapmak istiyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,437
Kullanıcılar
450,366
Son üye
msclsglts001

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri