Ustalık bu mudur?

bugün 5 daire li bir binanın sayaç panosunun sayaçlarını montaj kablaj yaparak düzenlemeye gittim tesisatı yapan başkası iş bitmiş ben sayaç panosunu düzenleyeceğim şantiye sayacından çıkan uçlar 5 ad 4x6 nym toplamda 33 ad 6 lık nya eder karmaşık biçimde pano ortasında ek yapılmış tüm ekleri kabloları kestim 4 dairenin nötür leri mavi ancak 5 ci daire nötürü sarıyeşilmiş 4 trifaze sayacı bağladım 5 ci saatte diğer lerine aldanarak maviyi nötür sarıyeşili faz yaptım gerçek olması gerekende buydu ancak sarıyeşil nötür yapmış bende faz verince sayaç inanılmaz derecede dönmeye başladı sanki 200 kw lık motor kalkış yapıyor saonra bir patlama sesi sigorta attı yukarı çıktım ama titremeye başladım içime doğdu evsahibine sordum nereden duman çıktı digital uydudan dedi oh çok şükür dedim diğer cihazlara baktık çalışıyo uyduyu yaptırmakda bana düştü arkadaşlar mavi nötürdür ısrar edin herkes bunu uygular bilirse sorun kalmaz bu bizden sonra gelenleri yanıltmaz bilakis kalite kazandırır. teşekkürler

arkadaşım senin anlattığın olayda yanlış var sen kazara 380 vermiş olmayasın faz nötürün yerini değiştirmekle cihaz yanmaz faz sigorta üzerinden gidecektide direk gitti bunda sakınca şu tesisatta elektriği kesmek gerektiğinde sigortaları kapasanda elektrik kesilmez veya sıfırlama falan yapılmışsa(tavsiye etmem) direkt kaçak olur sen fazla nötürün yerini değiştirdin diye herhangi bir cihaz yanmaz ayrıca kablo sıralaması benim yaptığım mühendislerinde tavsiye ettiği bir linyede toprak yok ise nötür yeşil sarı yapılır toprak varsa toprak yeşil sarı yapılır uluslar arası renk kodlamalarına göre
yeşil sarı = toprak
mavi = nötür
kahve =faz
ve diğer diğer renklerde faz yada devre bunu biliyoruz ama istediğimiz an istediğimiz renkleri bulamadığımız için bulamadığımız için bizde farklı renkler kullanıyoruz ama bunu renk dağılımında bir sıra düşürerek yada yükselterek yani en yeşil sarı ve mavinin olduğu yerde yeşil sarıdır nötür çoğunluktada böyledir

Resimlere istinaden yapılan eleştirilerin tamamını okudum ve elektrikçilere/elektrik ustalarına ön yargılı davranıldığını ve büyük ölçüde haksızlık yapıldığını düşünüyorum.
O panoların bu hale gelmesindeki sebep, bence elektrikçinin yeteneksiz ve tembel oluşundan ziyade koşulların uygun olmayışıdır. Yoksa o panoları gören elektrikçi, bilmez mi ki bir arıza durumunda zihinsel ve fiziksel olarak yine en çok kendisi yorulacaktır... En büyük eforu yine kendisi sarf etmeyecek mi? İnsan kendi ayağına kurşun sıkar mı?
Pek çok arkadaş piyasada da en çok böyle adamların tutulduğundan şikayet etmiş. Evet, öyledir. Çünkü arıza durumunda onca baskı ve stres altında, arızayı tespit edip kısa zamanda gideren yine bu adamlardır.
Lütfen biraz gerçekçi olalım. Bilgimizin olmadığı yerde de olaylara soğukkanlılıkla yaklaşalım. Evet, panoların bu hale gelişini izlemek ustalık değildir. Peki; panoların resmini çekip "ustalık bu mudur?" demek mühendislik midir?

yav bu yorumları yapanlar mühendismi ozaman size bir soru mühendislere bu sorum
20 watlık bir empuldahi yakacaksa 1,5 kablo çeklilir lambaya neden bu lambayı 0,50 kablo bile 365 gün sürekli çalışsa taşır neden tesisat yönetmeliğine göre illede 1,5 mm kablo çekiliyor cevabını ben biliyorum da mühendis arkadaşlara soruyorum

Resimlere istinaden yapılan eleştirilerin tamamını okudum ve elektrikçilere/elektrik ustalarına ön yargılı davranıldığını ve büyük ölçüde haksızlık yapıldığını düşünüyorum.
O panoların bu hale gelmesindeki sebep, bence elektrikçinin yeteneksiz ve tembel oluşundan ziyade koşulların uygun olmayışıdır. Yoksa o panoları gören elektrikçi, bilmez mi ki bir arıza durumunda zihinsel ve fiziksel olarak yine en çok kendisi yorulacaktır... En büyük eforu yine kendisi sarf etmeyecek mi? İnsan kendi ayağına kurşun sıkar mı?
Pek çok arkadaş piyasada da en çok böyle adamların tutulduğundan şikayet etmiş. Evet, öyledir. Çünkü arıza durumunda onca baskı ve stres altında, arızayı tespit edip kısa zamanda gideren yine bu adamlardır.
Lütfen biraz gerçekçi olalım. Bilgimizin olmadığı yerde de olaylara soğukkanlılıkla yaklaşalım. Evet, panoların bu hale gelişini izlemek ustalık değildir. Peki; panoların resmini çekip "ustalık bu mudur?" demek mühendislik midir?

yav bu yorumları yapanlar mühendismi ozaman size bir soru mühendislere bu sorum
20 watlık bir empuldahi yakacaksa 1,5 kablo çeklilir lambaya neden bu lambayı 0,50 kablo bile 365 gün sürekli çalışsa taşır neden tesisat yönetmeliğine göre illede 1,5 mm kablo çekiliyor cevabını ben biliyorum da mühendis arkadaşlara soruyorum

arkadaşım ben zaten 380 vermedim demiyorum senin anlayışın farklı olay 380 yada 500 volt değil olay o tesisatı yapan kişinin her dairede nötürü mavi yapıp son dairede sarıyeşili yapma hatasını anlatmaya çalışıyom ben

diğer bir husus;adananın her mahallesinide resmi 4 yada 6 elektrik işyeri bulunmakta ama resmi olmayan kıçına pense koyan 2 yıl kalfalık yaptıkdan sonra piyasada kehvede veya parkta bekleyen 25 elektrik ustasıyım diye geçinen şarlatanlar var sadece gülbahçesi mahallesinde 27 elektrikci 1 dairenin işini kapabilmek için 250 tl fiyat veriyo şu rezilliğe bakarmısınız

1 trifaze sayaç 65 tl
1 sayaç panosu 20 tl
1 3x63 kaçak koruma rolesi 15 tl
1 3x63 otomat 10 tl
2 trifaze priz 15 tl
2 monofaze priz 10 tl
20 mt 4x2.5 nym 60 tl
10 mt 4x6 nym 50 tl
20 mt 3x1.5 ttr 30 tl
1 muamele (dosya) 100 tl
3 floresan armatür 30 tl
2 aplik 10 tl
işçilik 125 tl
toplam 540 tl fiyatların komikliğine bakarmısınız ve tamamen adi malzeme olacak toplam linye sayısı 2
malzeme en adisi sigortalar flash kablolar derinoğlu merdiven altı adam bu işe 540 tl fiyat veriyo işçilik dahil gelinde bu piyasada iş yapın ben bu işi siemens ve hes kablo ile kablo kanalı kullanarak yapıyorum mal sahibi verdiğim fiyatı yüksek buluyo bana diyorki adi iş yap 500 tl olsun diyor ne de olsa kiraya vereceğim diyor mantığa bakın bana yapma diyeceksiniz ama bu şekilde gelen 100 lerce işi yapmazsanız sizin arkanızdan aç kurt gibi bu işi daha ucuza yapacak her mahallede 27 elektrikci var.

hepiniz boş konuşuyorsunuz.ya usta malzeme bulamıyorsa veya makinanın çok acil çalışması isteniyorsa nasıl olacak. bu taraftan düşünen yok hiç. Ben bakımcıyım. makinanın üretecek hammaddesi olmaz. günlerce kapalı kalsa sorun olmaz ama elektrik arızası çıkınca çabuk makina yatıyor diye başınıza 50 kişi gelir. ne zaman çaslışacak diye 50 kişi sorar. Sanki sizler çok iyi işçiliğiniz varmış gibi atıp tutuyorsunuz. Bu durumda siz de aynısını yapacaksınız. düşünmeden yazmayalım lütfen

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Kim yaptıysa kendine hiç yakışmamış.

arkadaşım senin anlattığın olayda yanlış var sen kazara 380 vermiş olmayasın faz nötürün yerini değiştirmekle cihaz yanmaz faz sigorta üzerinden gidecektide direk gitti bunda sakınca şu tesisatta elektriği kesmek gerektiğinde sigortaları kapasanda elektrik kesilmez veya sıfırlama falan yapılmışsa(tavsiye etmem) direkt kaçak olur sen fazla nötürün yerini değiştirdin diye herhangi bir cihaz yanmaz ayrıca kablo sıralaması benim yaptığım mühendislerinde tavsiye ettiği bir linyede toprak yok ise nötür yeşil sarı yapılır toprak varsa toprak yeşil sarı yapılır uluslar arası renk kodlamalarına göre
yeşil sarı = toprak
mavi = nötür
kahve =faz
ve diğer diğer renklerde faz yada devre bunu biliyoruz ama istediğimiz an istediğimiz renkleri bulamadığımız için bulamadığımız için bizde farklı renkler kullanıyoruz ama bunu renk dağılımında bir sıra düşürerek yada yükselterek yani en yeşil sarı ve mavinin olduğu yerde yeşil sarıdır nötür çoğunluktada böyledir

ii akşamlar
arkadaşım senin anlattığın olayda yanlış var
diyerek söze başlamışsın neresi yanlış sayaç trifaze eve 3 faz giriyor adam nötr yerine eve faz veriyo bu evde 3 adet kolun sigortası ve bunlara bağlı 3 piriz olduğunu düşün
1. pirizde 380 volt faz - faz
2. pirizde 380 volt faz - faz
3. pirizde 220 volt faz - nötr
buda demektirki evdeki pirizlerin 3 te 2 sine 380 volt gerilim gitmiş.
olur ve bir uydu cihazıyla bu olay ucuz atlatılmıştır. geçmiş olsun

küçük işletmeler herşeyin ucuzuna kaçtığından böyle şeyler oluyor bence.makine çalışsında nasıl olursa olsun.

arkadaşlar merhaba yorumları ve sorunları okuyorum da ... gerçekten türkiyede işler günü kurtarsın da gerisi fasa fiso şeklinde ama herkes işini temiz ve dört dörtlük yapsa kimse ne işinden olur nede bşakası başkasının işine karışır...

bence iş ne kadar acil olursa olsun insan hayatından önemli değildir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri