USB kontrol kartları ve dizüstü bilgisayarlar

arduino tabanlı bu tür kartlar mcu su atmegadır
Yani iyi bişey mi kötü bişey mi :)

Tabi arduino + rampsa göre kötü fiyat açısından ama arduino ramps bilgisi olmayanlar için oldukça pratik görünüyo tak çalıştır gibi, tabi birde ramps ta 12v olan giriş bunda 24v gerçi motor sürücülerini ayrı bir güçkaynağı ile besleyeniliriz. rampsla genelde pololu sürücüler kullanıldığı için aklımızda cnc için yetersiz kalacağı şeklinde oturmuş. Tb6600 yarzı sürücülerle nasıl bir sonuç çıkar acaba.

Tabi arduino + rampsa göre kötü fiyat açısından ama arduino ramps bilgisi olmayanlar için oldukça pratik görünüyo tak çalıştır gibi, tabi birde ramps ta 12v olan giriş bunda 24v gerçi motor sürücülerini ayrı bir güçkaynağı ile besleyeniliriz. rampsla genelde pololu sürücüler kullanıldığı için aklımızda cnc için yetersiz kalacağı şeklinde oturmuş. Tb6600 yarzı sürücülerle nasıl bir sonuç çıkar acaba.

Pololu ne oluyor abi yeri gelmişken sorayım :) ardunio olayına yeni giriyorum :) :)

Pololu ramps veya cnc shield uyumlu motor sürücüsü geliştiren firma ramps ardıino gibi bunlarında bir çok klonu var
D8yyi5mxY2lrulBLg_jgDkaA9VYeWokPvR_XE91OSZFqzcu4OT.jpg

Drv8825 2.2 A ya kadar motorlarda 1/32 step e kadar destekliyor
0J4124.1200.png

Pololu ramps veya cnc shield uyumlu motor sürücüsü geliştiren firma ramps ardıino gibi bunlarında bir çok klonu var

0J4124.1200.png

Microstep dışında sanırım mosfet olmayışından kaynaklı hata yapma yani adım kaçırma sorunu var bu sürücülerde

ramps ve pololu sürücülerle cnc maalesef yapılamaz.
arduinoya takılı pinlerlerle m542 gibi sürücülerle olabilir takibi arduino grbl cnc yazılımı yüklü olup com porttan haberleşmesi gerek.
pek güvenemiyorum açıkcası çünkü gcode u tam manası ile yollamıyor arduinoya. belli bir kısmını yollayıp arduinonun işlemesini sağlıyor arduino gcode u işleyip belleğini boşaltınca geri kalanları pc den alıyor. valla ne kadar güvenilir bilemiyorum hiç kullanmadım. ve ayrıca her açılışta reset yapmak gerekli endstop falan mecburi gibi.
mach3 de istediğim gibi çalışıyorum ne sensörüm var ne endstop
tablanın da istediğim yerini sıfırlayabiliyorum. origin

Abi bu kart kendi başına bi interface mi değil mi ? Benim bildiğim smoothstepper ise bu karta aiek olarak bi kart daha kullanılıyor
Evet bununla birlikte yine paralel breakout board kullanılıyor. Tahminimce ucuz Çin malı kartlar da kullanılabilir. Örneğin geçenki arkadaşın (nickini unuttum) 82 dolara aldığı kart (paralel olanı ama) ve TB6600 sürücü seti de gayet iyi çalışacaktır gibime geliyor.

Bu kartın olayı bilgisayar ve kontrol kartı arasında arasında sağlam bir köprü kurmak. USB olup da harici interface'e ihtiyaç duymayan (bildiğimiz USB breakout) kartlara göre ethernet bağlantısı çok daha dengeli olur diyorlar (kartın kendi üreticisi). Çünkü ethernet portun tek amacı veri alıp göndermek. Ethernet kabloları da 100 metreye kadar noise olmadan iş görüyor. USB kablonun ise kralı 5 metre. Kablo uzadıkça noise artıyor.

USB kartlarda bilgisayara veri gönderimi var mı, varsa nasıl oluyor bilmiyorum. Ethernet smoothstepper paralel portun tüm pinlerini kullanabiliyormuş. Yani mesela spindle hız kontrolü için pinlerden biri kulanılabilir veya, işte LPT pinleriyle yapılabilen şeylerin hepsi diyelim.

Bu arada "bu söylediklerinin hepsi USB kartlarla da yapılabiliyor" diyen olursa peşinen kabulüm. Hiç USB kontrol kartı kullanmadığım için atıp tutmuş olmayayım.

Bu arada ethernet smoothstepper'da 3 tana paralel port varmış. Yani tek kartla 3 cnc idare edilebiliyormuş.

Dediklerin çok doğru abi. Evet usb interface ile de saydıkların çok rahat yapılır. (Akz250 için söylüyorum) ama usb haberleşmenin sağlıklı olmadığı her zaman için söylenir ki özellikle makine kontrolünde uzak durulması gereken port. Ethernetin güvenirliği, hızı kalitesini hiç bir port veremiyor. O yüzden son dönemlerde artık etherCat teknolojisi gelişti

0J4124.1200.png
Şimdi bu step/dir'i alsan 542 çaksak,, no'lur? (on numara olur gibi geldi bana)

• Beğen
Tepkiler: akg

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri