USB kontrol kartları ve dizüstü bilgisayarlar

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Bendeki LPT (paralel port) 4 eksen sürücü gayet güzel çalışıyor fakat Mach3 yüklü dizüstü bilgisayarım çok eski. Öyle ki klavyesinde "Start" butonu bile yok. O derece. Bazan kesimin ortasında çakılıyor.

Diyorum ki artık yeni dünya düzenine ayak uydurayım. USB ile çalışan kart ve sürücüler alayım. Bir de Mach3 çalıştırabilecek ucuz bir dizüstü.

Sorum USB kartlı makinesini dizüstü bilgisayarla kullananlara. Memnun musunuz? USB kart ve dizüstü ikilisindeki sorunlar nelerdir?

bende akz250 var ama diz üstünde kullanmıyorum eski bir masaüstüm vardı depoya kaldırdığım onu kullanıyorum usb 2 bile değil önemli olan usb den haberleşmesi bunda çalışan dizüstündede çalışır. bende ilk önce dizüstü kullanmayı düşünüp almıştım bu kartı dizüstünde makinasız denemeler yapmıştım ama atıl bir bilgisayar olunca onu kullanmaya kararverdim. çalışmasından gayet memnunum ama sağlıklı çalışıyormu bunun değerlendirmesini yapacak tecrübem olmadı, yani malzeme işlerken ince sorunlar oluyormu bilmem bir zamanlar forumda her mesajının ardından kendini tanıtan deneyimli bi abi vardı o çok tavsiye etmiyodu sanırım parazit sorunu falan var diye

"Yani düzgün çalışıyor mu" sorusunun başka türlüsü Mach3'ün gönderdiği 25khz hızını tamamen karşılayabiliyor mu. Gerçi bu sorunun cevabını sadece USB kartta değil kullanılacak bilgisayarda da aramak lazım. Bilgisayar sri olarak 25khz gönderebiliyor mu mesela.

usb ye geçilecekse planet daha uygun olmazmı?
mach3ün temel yapısı lpt üzerine diğer kısmı macera olur gibi. kartla lpt port deneyenler var ama çok verimli değil sanırım.
hazır güncelleniyorken mach4 e doğru ilerlenebilir.

hmm

Planet kartları bilmiyordum. Güzelmiş fakat pahalı.

Bir de ethernet Smoothstepper kartlar var. USB olanlara göre çok daha başarılı deniyor.

"Yani düzgün çalışıyor mu" sorusunun başka türlüsü Mach3'ün gönderdiği 25khz hızını tamamen karşılayabiliyor mu. Gerçi bu sorunun cevabını sadece USB kartta değil kullanılacak bilgisayarda da aramak lazım. Bilgisayar sri olarak 25khz gönderebiliyor mu mesela.

bunu test edebileceğim bir yöntem varmı bilmiyorum
planet kartlar benimde hoşuma gitmişti ama çok pahalı birde yazılım değiştirmen gerekecek çünkü orjinaller mach3 destekli değil bildiğim kadarı ile planetin yazılımı çok kullanışlı görünüyor ama extra maliyet tabi
ama çinliler bunuda aşmış mk1 in mach3 le çalışan klonunu yapmışlar

http://tr.aliexpress.com/item/4-Axi..._1&btsid=bc8fe846-0b16-4c70-9a20-d65c8589c62d

mk1 de zaten planetin sitesinde satılmıyor artık sanırım hem açık kaynak olarak veriyorlar heralde ama yinede çindeki sahte üretimlere karşı uyarmadanda edememişler

http://forum.planet-cnc.com/viewtopic.php?f=2&t=520

bunuda incelemekte yarar var

http://tr.aliexpress.com/item/mach3...17.html?spm=2114.13010208.99999999.327.wulRoX

hmm

Planet kartları bilmiyordum. Güzelmiş fakat pahalı.

Bir de ethernet Smoothstepper kartlar var. USB olanlara göre çok daha başarılı deniyor.

4mhz haberleşme hızı sunuyor olsa da Smootstepper olayı eccük pahalı olur 1800 TL :D

AKZ250 yi iki farklı makinede kullanıyorum. Birisi cnc router onda hiç bir sıkıntı yaşamadım bugüne kadar. Gayet güzel çalışıyor. Olası çıkarabileceği sorunlar varsa da ben karşılaşmadım. Forumlarda denk gelmedim hiç. Mach3 maksimum 100khz ayarlanabiliyor AKZ250 200khz destekliyor.

Suat bey nasıl olmuş eski bir ekranlarından cikardim

Ekli dosyalar

• 1457914954520.jpg
    1457914954520.jpg
    79.4 KB · Görüntüleme: 135
Konuyla alakası tok ama suat beyinde bu yönde bi çalışması olmuştu sanirim

Ekli dosyalar

• 1457914998903.jpg
    1457914998903.jpg
    66.5 KB · Görüntüleme: 89
.

Ekli dosyalar