Trifaze Havuz Motoru, KAKR ve Güvenlik Hakkında

Eyong

Üye
Merhaba saygıdeğer üyeler, kafama takılan bir konu var onu danışmak istedim size;

3 fazlı ve 3 hp bir havuz sirkülasyon motorumuz var, motor çalışırken çocukların havuza girmesi konusunda biraz fazla evham yapıyorum. Biliyorum ki tüm havuzlarda motorlar içinde yüzücü varken çalışıyor ve bir sıkıntı olmuyor, ama benim size sormak istediğim şu;

evin dışında ana panoda, saatin altında doğal olarak 500 MA kaçak akım rölesi var, evin içinde 50 ma var ama konumuzla alakası yok.

Havuza gelen elektrik hattı direkt saat panosundan 500 ma olan KAKR üzerinden geliyor, şimdi eğer Allah korusun makine dairesinde bir su baskını bir problem olsa, bu 500 ma KAKR güvenlik için yeterli mi?

Yoksa saat panosundaki 500 ma olan yangın koruma amaçlı KAKR'ı da 50 ma olan insan koruma amaçlı bir KAKR ile değiştirmeli miyim?

Saygılar, şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba saygıdeğer üyeler, kafama takılan bir konu var onu danışmak istedim size;

3 fazlı ve 3 hp bir havuz sirkülasyon motorumuz var, motor çalışırken çocukların havuza girmesi konusunda biraz fazla evham yapıyorum. Biliyorum ki tüm havuzlarda motorlar içinde yüzücü varken çalışıyor ve bir sıkıntı olmuyor, ama benim size sormak istediğim şu;

evin dışında ana panoda, saatin altında doğal olarak 500 MA kaçak akım rölesi var, evin içinde 50 ma var ama konumuzla alakası yok.

Havuza gelen elektrik hattı direkt saat panosundan 500 ma olan KAKR üzerinden geliyor, şimdi eğer Allah korusun makine dairesinde bir su baskını bir problem olsa, bu 500 ma KAKR güvenlik için yeterli mi?

Yoksa saat panosundaki 500 ma olan yangın koruma amaçlı KAKR'ı da 50 ma olan insan koruma amaçlı bir KAKR ile değiştirmeli miyim?

Normalde olması gereken 300 ma. 500 ma nereden çıkmış. Daha altında da 30 ma olmali . 50 ma nereden çıkmış.

Kaçak akım rölelerinin fotolarını ( kaliteli çekim ) ve sistemin fotosunu panonun yayınlamanız .
300mA kaçak akım ( yanğın ) rölesi olur ve 30mA kaçak akım ( hayat ) koruma rölesi .

https://www.dengehavuz.com/havuz-guvenligi-kacak-akim-roleleri

https://federal.com.tr/kacak-akim-koruma-salterinin-insan-sagligi-uzerindeki-etkisi/

csm_1_13_ee0ea3d33d.png

Kaçak akım rölesi testi cihazı ile .
Kaç mA atması ve kaç milisaniye testi

500 ve 50 diye ben yanlış yazdım özür dilerim, tabi ki standart olan 30 ve 300 ma.

Panonun videosu var eklerim, faz koruma rölesi bozulduğu için bugün videoya almıştım tesadüf.

Panoda yeni bir kakr için yer yok, emanet belki uydurulabilir.

ama ben işin kolayına kaçsam ve saat panosundaki 300 ma'yı 30 ile değiştirsem olur gibi geliyor mantıken, ama tabi ki usta lafı dinlemek lazım.

300 mA ana panoya aittir.Havuz besleme
hattı üzerine ayrıca 30 mA konabilir.Yer
yoksa,monoblok tip ( kaçak akım + sigor-
talı tip ) sigortalı kaçak akımla değiştirile-
bilir normal sigorta.
Çok güzel bir fikir, teşekkürler. panoda olan trifaze sigortayı söküp aynı boyda olan bu dediğinizden takmalıyım yani.

monoblok tip sigorta ve kakr araştırayım, çok teşekkürler.

peki monoblok tipten bulamazsam, direkt o trifaze sigortayı söküp nprmal trifaze KAKR taksam bir sıkıntı olur mu?

Nasılsa hat üstünde, yani saat panosunda trifaze sigorta var.

Prensip okarak,her devredeki kaçak akım üstünde akımına uygun sigorta olmalı.İhtiyacınız olan ürün,40 ampere kadar Schneider firmasında var.

Son düzenleme:
Cevaplar için çok teşekkürler, peki ben işin kolayına kaçma amaçlı şu sorumu tekrar üstüne basarak sorayım;

saat panosundaki 300ma KAKR söküp 30ma KAKR takmamın bir dezavantajı var mı?

Teşekkürler, iyi sabahlar.

Cevaplar için çok teşekkürler, peki ben işin kolayına kaçma amaçlı şu sorumu tekrar üstüne basarak sorayım;

saat panosundaki 300ma KAKR söküp 30ma KAKR takmamın bir dezavantajı var mı?

Teşekkürler, iyi sabahlar.
Gereksiz açma yapabilir, bu sorduklarınız kuraldır seçim değil.

Makine dairesine 30 mA KAKŞ koyabilirsiniz. Bu ürünlerin türüne ve markasına önem göstermenizi tavsiye ederim ve Sigortaların B tipi olması, gerektiği değerde olmasına da dikkat etmelisiniz.

KAKŞ ve Sigorta aynı şey değildir, işlevleri farklıdır ve ikisi de olmazsa olmazdır.

Peki, kurallara uyalım. 300 ma kalacak kesinlikle, ama bir şekilde 30 ma kakr motor panosuna eklenecek.

ve daha önce başka konulardan okuduğuma göre; trifaze motora giden 3 fazı kakr'ın faz girişlerine bağlayıp nötrü boş bırakacağım değil mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri