Transformatör bağlantısı

çıraközgür

Katılımcı Üye
Arkadaşlar merhaba, kullanılmayan bir panoda eski model trafo buldum. Şekilde görünen soldan u1 v2 m1 ve sağdan birincide kablo bağlantısı vardı. Giriş ( mono veya trifaz) ve 24 volt çıkışları hangisi olduğunu bilmiyorum.
m4ONnR.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
24 volt ac çıkışı olduğunu avometreyle omaj ölçerek mi vaya bu trafo çalışırken avometrede ac'de ölçerek mi buldunuz? Veya trafo üzerindeki sargılarda mı bu çıkış voltu açıkça yazıyor? Trafolarda örneğin 1/20,1/22,vb. şeklinde giriş/çıkış voltaj değişim oranları yazabilir,bir not olarak. Böyle bir oran burada hiç yazıyor mu? Aslında panolarda düşük gerilimli dc beslemesi (Pano içi soğutmada kullanılan 12-24 voltluk fırçasız dc. fanları için örneğin 24 voltluk besleme trafosu+ ac>dc doğrultmayla 24 volt dc.'nin eldesi gibi) gerekebilmektedir,ama bu trafonun tek fazlı mı yoksa çift fazlı mı (bazı trafolar fazlar arası 380 vac'yi direk olarak yani 380 vac'yi kullanarak,bazıları da faz-nötr hattını,yani 220 vac'yi kendi sarım yapısıyla kullanarak 24 volt vac'yi elde edebilir,benim bildiğim kadarıyla) olduğu tam kesin belli değildir, yani sadece dış görünüşünden.

Giren bu akımın büyüklüğü (volt olarak) ,sarım sayısı (tek,çift fazlı) ve çıkan akımın sarımdaki boştaki avometre omajı ve sarım sayısı,vb.) aslında size bu konuda birçok ipucunu verebilir. Etiketinde yazan diğer başka sayısal değerleri veya elektriksel bazı simgeleri,kısaltmaları,vb. eğer üzerinde varsa onları da bize yazarak verebilir misiniz? Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bunun girişi, 2 380 volt olmalı.Kalın tellerın oldugu böluöm primer/girişdir. BUradan 380 volt veya 220 vererek V1_V2 bır cıkıs, U1-U1 ayrı bir çıkış olarak ölçün. cıkan degerı 1.73 ıle carparsan esas cıkıs gerilimini bulursun.

Bunun girişi, 2 380 volt olmalı.Kalın tellerın oldugu böluöm primer/girişdir. BUradan 380 volt veya 220 vererek V1_V2 bır cıkıs, U1-U1 ayrı bir çıkış olarak ölçün. cıkan degerı 1.73 ıle carparsan esas cıkıs gerilimini bulursun.
Üstadım transformatörlerde sipir sayısının çok , kesitin ince olduğu kısım primer ; spir sayısının az , kesitin kalın olduğu kısım sekonder değilmidir ? Ben mi yanlış hatırlıyorum .

Bu transformatörden daha çok ne amaçla kullanıldığını bilmediğim bir bobin devresine benziyor . Ortada bir nüve devresi de göremiyorum , doğru değil mi ?

Üstadım transformatörlerde sipir sayısının çok , kesitin ince olduğu kısım primer ; spir sayısının az , kesitin kalın olduğu kısım sekonder değilmidir ? Ben mi yanlış hatırlıyorum .

Voltajı düşüren trafolarda (Besleme trafoları,şehir Şebeke akımının geldiği voltajı düşüren trafolarda,vb.)bu doğrudur,primeri (YG) ince telli ve çok sarımlı,sekonderi (AG), az sarımlı,kalın tellidir. Voltajı yükselten trafolarda (Brülör ateşleme trafosu,tv'lerdeki EHT'ler, vb.) ise ince tel sekonder (YG) çıkış sarımı,kalın tel ise primer (AG) yani giriş sarımıdır.Yani sizin asıl kullanım amacınıza göre bu primer bazen sekonder olabilir,sekonder de bazen primer olabilir.Trafolarda,izolasyon trafosunun (Giriş ve çıkışı ayni voltta,220/220) dışındaki tüm trafolar kullanım amacına göre her 2 şekilde de kullanılabilir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bu transformatörden daha çok ne amaçla kullanıldığını bilmediğim bir bobin devresine benziyor . Ortada bir nüve devresi de göremiyorum , doğru değil mi ?

Aslında mağnetik kuplajı (Mağnetik alan döngüsünü) sağlayan nüve alltan ve üstten de görülüyor (Üstten çok net de seçilemiyor,ancak mutlaka kapalı bir mağnetik kuplajlı devre şeklinde olmalıdır,kontaktörlerdeki 220 vac'lik nüveler gibi açık kuplajlı değildir gibi) Primer ve sekonder sargılar araya sarılan parlak renkli kağıt benzeri bir yalıtkanla birbirinden ayrılmıştır,yani her 2 bobinin altında da sarılı (Muhtemelen çok ince sarımlı) 2. bir bobin daha varmış gibi (Kağıt izolasyonun altından azıcık bobin teli sargısı da görünür gibi) görünüyor. Ben bu şekliyle görüp değerlendirdim. Kolay gelsin.

Altta ikinci bir sargı daha var sanırım, karşıdan bakınca sol üstte izolenin altında bir spirini görmek mümkün. Kablolarda hem dıştaki hem içteki sargıya gidiyor gibi görünüyor.

Bobin tellerinin çok spirli ve nispeten ince olduğu kısım yüksek gerilim, kalın ve az spirli olan kısım nipeten alçak gerilim kısmıdır.

Sanırım monofaze bir trafoya 2'den fazla izole sargı grubu yapılmış. Böyle bir uygulama ilk defa gördüm, tabi ben yanlış görmediysem.:D:D:D

Saygılar....

Mesajlara geç cevap yazdığım için özür arkadaşlar, mesaiye kaldığım için net İle ilgilenemedim. Trafoyu aldığım pano 1980 model enjeksiyon makinesine ait. Makinenin üstünde 24v dc hidrolik ventiller var, zannedersem onları besleme trafosu... trafo üstünde görünen haricinde herhangi etiket yok, gerçi bağlantıda ac-dc çevirici role göremedim ama başkada besleyecek bir yer yok. Pano görseldeki gibi, zaman zaman ufak defek restore edilmiş
bkqo2G.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri