Nostaljik radyo tamiri; kısa orta ve uzun dalga frekanslarının günümüzde kullanılabilirliği hakkında yardım

Cevabınız için teşekkürler. Anladığım kadarıyla biri 15 turluk sarım, diğeri çaprazlama çok sarımdan oluşan iki sarım oluyor. Plastik makaradaki üç ayağın ilkine 15 turluk sarımın başlangıç teli lehimleniyor. Plastik makaradaki ikinci ayağa 15 turluk sarımın bitiş teli ile çaprazlama çok turluk sarımın başlangıç teli lehimleniyor. Plastik makaradaki üçüncü ayağa ise çaprazlama çok turluk sarımın bitiş teli lehimleniyor. Kondansatör 2. ve 3. ayağa yani çaprazlama çok turluk sarımın başlangıç ve bitiş ucuna lehimleniyor ( burayı yanlış anlamış da olabilirim 😬) tabi bu sarımlar aynı uzunlukta litz teli ölçülüp kesildikten sonra yapılıyor ( makaradaki eski telin eksik olabileceğini varsayarak bir miktar uzun mu kessem acaba 🤔) Doğru mu anlamışım hocam? Bir yanlışlık yoksa bu şekilde uygulayıp test edeceğim.
Evet doğru.
Sarım için fazlaca pay'a gerek yoktur. En fazla 10cm fazla sarabilirsin.
Daha fazla sararsan band çok aşağı frekanslara gidebilir.
UD.png

Herkese merhaba. Bir süredir tamiri ve restorasyonu ile meşgul olduğum, işim medeniyle biraz uzun sürdü, nostaljik radyom son halini aldı. Yaptıklarımı ve yapamadıklarımı paylaşmak istiyorum.
Radyonun güç kaynağı problemi vardı. Elimde mevcut bulunan bir trafoyu modifiye ederek 7 v gibi bir çıkış aldım. Dört kare şeklinde diyot (model numarasını bilmiyorum ama güçlü diyorlar) ve bir 16 v 2200 uf kondansatör kullanarak doğrultucu filtre yaptım. Bağlantılarını yaptım.
Uzun dalga bobininde kopuklar vardı. Arızalı uzun dalga litz telini söktüm ve ölçerek aynı uzunlukta sağlam litz teli ile (çaprazlama sarım önemli :) ) değiştirerek bağlantılarını yaptım.
Yayınları cızırtılı alıyordum. Kasanın içindeki anten telini sökerek yenisiyle değiştirdim ve uzunluğunu tahmini iki kat arttırdım. Bu işlemden sonra yayınları daha net aldım.
Arka kapak yoktu, uygun bir kapak kestim, vidalama delikleri açtım.
Kasa dış kaplamada yırtıklar vardı. Kasa dış kaplamayı komple söktüm, temizledim, ahşap kasadaki boşlukları doldurarak boncuk mavisine boyadım.
Ne kadar uğraşsam da uzun dalga yayını alamadım. Ya litz teli bağlantısında yanlışlık yaptım ya da yakınlarda bir uzun dalga yayını mevcut değil. Test edemediğim için ihtimal de söz konusu. Radyonun ikisi sağ tarafta ikisi ise sol tarafta olmak üzere dört çıkışı vardı. Bu çıkışlarının ne olduğunu bilmiyorum. Üç çıkışın bağlantısını aynen yaptım Sağ alttaki çıkışın radyo devresi ile bağlantısı yoktu. Ben de o deliği trafonun besleme kablosu çıkışı olarak kullandım 🤔
Sonuç olarak şık görünümlü, kısa ve orta dalga yayınlarını alabilen nostaljik bir radyom oldu. Bu süreçte teknik bilgilerle yardımcı olan, destek veren herkese teşekkür eder iyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

• 826B686C-1F32-46E1-8BF0-5893CC037FC4.jpeg
    826B686C-1F32-46E1-8BF0-5893CC037FC4.jpeg
    466.9 KB · Görüntüleme: 19
  • 6FF9C3CB-F719-42E4-A731-7209370B25D0.jpeg
    6FF9C3CB-F719-42E4-A731-7209370B25D0.jpeg
    377.8 KB · Görüntüleme: 22
  • EDAB9D43-4150-4571-806C-2051EF2EA5B0.jpeg
    EDAB9D43-4150-4571-806C-2051EF2EA5B0.jpeg
    411.2 KB · Görüntüleme: 24
  • 122FCB4B-392C-44CA-8B84-C17DFDA3CCEA.jpeg
    122FCB4B-392C-44CA-8B84-C17DFDA3CCEA.jpeg
    381.1 KB · Görüntüleme: 22
  • B8E4BA6A-2967-42E7-9C7B-0F54706514B3.jpeg
    B8E4BA6A-2967-42E7-9C7B-0F54706514B3.jpeg
    467.6 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Herkese merhaba. Bir süredir tamiri ve restorasyonu ile meşgul olduğum, işim medeniyle biraz uzun sürdü, nostaljik radyom son halini aldı. Yaptıklarımı ve yapamadıklarımı paylaşmak istiyorum.
Radyonun güç kaynağı problemi vardı. Elimde mevcut bulunan bir trafoyu modifiye ederek 7 v gibi bir çıkış aldım. Dört kare şeklinde diyot (model numarasını bilmiyorum ama güçlü diyorlar) ve bir 16 v 2200 uf kondansatör kullanarak doğrultucu filtre yaptım. Bağlantılarını yaptım.
Uzun dalga bobininde kopuklar vardı. Arızalı uzun dalga litz telini söktüm ve ölçerek aynı uzunlukta sağlam litz teli ile (çaprazlama sarım önemli :) ) değiştirerek bağlantılarını yaptım.
Yayınları cızırtılı alıyordum. Kasanın içindeki anten telini sökerek yenisiyle değiştirdim ve uzunluğunu tahmini iki kat arttırdım. Bu işlemden sonra yayınları daha net aldım.
Arka kapak yoktu, uygun bir kapak kestim, vidalama delikleri açtım.
Kasa dış kaplamada yırtıklar vardı. Kasa dış kaplamayı komple söktüm, temizledim, ahşap kasadaki boşlukları doldurarak boncuk mavisine boyadım.
Ne kadar uğraşsam da uzun dalga yayını alamadım. Ya litz teli bağlantısında yanlışlık yaptım ya da yakınlarda bir uzun dalga yayını mevcut değil. Test edemediğim için ihtimal de söz konusu. Radyonun ikisi sağ tarafta ikisi ise sol tarafta olmak üzere dört çıkışı vardı. Bu çıkışlarının ne olduğunu bilmiyorum. Üç çıkışın bağlantısını aynen yaptım Sağ alttaki çıkışın radyo devresi ile bağlantısı yoktu. Ben de o deliği trafonun besleme kablosu çıkışı olarak kullandım 🤔
Sonuç olarak şık görünümlü, kısa ve orta dalga yayınlarını alabilen nostaljik bir radyom oldu. Bu süreçte teknik bilgilerle yardımcı olan, destek veren herkese teşekkür eder iyi günler dilerim.
Güzel bir çalışma olmuş. Elinize sağlık.

Radyonun yanındaki çıkışların birisi pikap girişi diğeri ise harici anten ve toprak hattı bağlantısıdır.
UD nın çalışıp çalışmadığı için şu testi yapabilirsin.
UD anten bobinine elini değdirerek istasyon araması yap. Parazit duyuyorsan UD çalışıyordur. Hiç ses duyamıyorsan UD da yanlışlık yapmışsındır.

uzun dalga ve kısa dalga yayın var mı? fm bile tarih oldu olucak spotify yerini aldı artık fm radyo koymuyorlar telefonlara artık.

uzun dalga ve kısa dalga yayın var mı? fm bile tarih oldu olucak spotify yerini aldı artık fm radyo koymuyorlar telefonlara artık.
Modern teknoloji insanları sabit harcamalara yönlendiriyor.
Burada insanların rahatlığı değil, aylık harcamalarına extradan bir abonelik harcaması daha söz konusudur.
Bir de olayın askeri anlamda önemi vardır.
Herhangi bir savaş durumunda, tek bir TIK ile tüm haberleşme yok edilecek durumdadır. Tabii ki buradaki haberleşme kaynağının bir müzik dinleme kanalı olarak algılanmaması gerekmektedir.
UD ankara radyosu yayınları kars'a kadar dinlenebilen bir radyo idi. Herhangi bir olay vukunda tüm vatandaşlar radyodan haberleri dinleyebiliyorlardı.

Selam. En son ben 2 yıl once yurtdışına cikana kadar UD OD ve Kisa dalga yayinlari hala aktifti. Şu an bilemiyorum ama altif olması gerekir. Stratejik olarak da olmalı zaten. @Mr_YAMYAM arkadasa katiliyorum.

Son düzenleme:
Ben deniz kenarında akşamları çok geç saatler dahil sabaha doğru uzun dalga alamıyorum. Sony el radyosu bu arada kullandığım ama aynı radyo orta dalga alıyor. Özelliği olsa kısa dalga da alır diye düşünüyorum. Uzun dalga yakın civarda yok sanırım. Bir tek websdr isimli sitede en üst sıradaki alıcıyı kullanarak internetten UD dizlemiştim BBC, ve bazı kanallar orda var. Avrupada bir üniversitenin alıcı SDR cihazı herkese açık http://www.websdr.org/ en üst sıradaki çok geniş bir aralığı dinliyor. TR için dinleme testi yapmak isterseniz Yunanistan vb yakın ülkelerin SDR radyo kanallarını dinleyebilirsiniz (sayfanın en altında haritadan radyo seçilebiliyor.) ama bu ilk söylediğim kadar geniş bir dinleme aralığı yok diğerlerinde.

İyi günler. Forumda yeniyim. Türkiye'de radyo tamiri konusunda yeterli web sitesi olmadığını biliyorum. Burayı keşfettim. Umarım yardımlarınızı esirgemezsiniz.
22RR644 philips radyonun tamiri ile ilgileniyorum, ses potansiyometresi arızalı ve parçalandı. Resmini atıyorum (Başka bir resim) ve bağlantısına ilişkin şemayı da atıyorum.
Öndeki kırmızılar radyoyu açıp kapıyor, onu anladım. Altta da 3 giriş var, ayrıca üstte bir tane gri kablonun bağlandığı çıkış var. şimdi sıkıntı şu: Bu potansiyometreden bulamıyorum. Şemadan da anlaşılacağı üzere 5k+17k şeklinde. Bunun yerine başka bir pot. uydurabilir miyim. Bağlantıları konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.GIF
    Ekran Alıntısı.GIF
    13.1 KB · Görüntüleme: 22
  • pot.GIF
    pot.GIF
    255.1 KB · Görüntüleme: 23

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989