trafonun sabit kondansötör grubunu bulmak

avganlı

Üye
arkadaşlar iyi günler
sizler bir şey danışmak istiyorum.
her hangi bir güç analizörü ile akım trafo bilgilerini OG den voltaj bilgilerini AG den alarak trafonun ihtiyacı olan sabit kondansötör gücünü bulabilirmiyim.
Elimde Kael multimet 01-96 ve entes mpr 63 var. hangisi uydun olur.
şimdiden herkese teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sabit kondansatör değeri trafo gücünün %5 i kadardır... Neyini hesaplayacaksın ki ?

arkadaşlar iyi günler
sizler bir şey danışmak istiyorum.
her hangi bir güç analizörü ile akım trafo bilgilerini OG den voltaj bilgilerini AG den alarak trafonun ihtiyacı olan sabit kondansötör gücünü bulabilirmiyim.
Elimde Kael multimet 01-96 ve entes mpr 63 var. hangisi uydun olur.
şimdiden herkese teşekkürler

Trafo üreticisine,trafonun bulunduğu rakım,ortam sıcaklığı,nem ve yüklenme oranına göre farklılık arzeden bir husustur. Trafo Giriş endüktif tüketimle trafo çıkış A.G endüktif tüketim mukayese edilirse bağlanması gereken sabit kondansatör gücü belirlenebilir.Ölçüm yaptığınız süre boyunca sabit kondansatörü devre dışı bırakın. Çalışmanın olmadığı yükün az olduğu zaman diliminde de ölçüm yapıp sabit kondansatörü 0-1-2 pako şalter üzerinden 2 kademe verebilirsiniz. Hafta sonu 1 kademe hafta içi 2 kademe gibi...

Son düzenleme:
Trafo yükte çalıştıkça, sabit kondansatörün sayaca bir etkisini göremezsiniz. Ancak trafonun boşta çalıştığı durumlarda sayaç kapasitif yazar. Bunları göz önünde bulundurarak çalışmalar yapın.
Trafo yükü değiştikçe ihtiyacı olan sabit kondansatörün değeri de değişeceği için pek de güvenli sonuçlar elde edemeyebilirsiniz.

Sabit kondansatör değeri trafo gücünün %5 i kadardır... Neyini hesaplayacaksın ki ?
bu değer trafonun markasına göre değişiyor. 2000 kva bir trafoya deneme yanılma yöntemiyle sabit grubu 25 kvar dan başlayarak endeksler ararak kademe kademe artırdım. her denememde hem endüftif hem de kapasitif oranların çok üstünde çıktı. endüktif oranını tuttursam kapasitif oranı aşıyor. kapasitifi tuttursam endüktif aşıyor. trafoların her faz sargılarında kayıplar eşit olmadığından. benim amacım analizör ile her fazın ihtiyacı olan kondansötör gücünü bulup ona göre her faza monofaze grup bağlamak.

bu değer trafonun markasına göre değişiyor. 2000 kva bir trafoya deneme yanılma yöntemiyle sabit grubu 25 kvar dan başlayarak endeksler ararak kademe kademe artırdım. her denememde hem endüftif hem de kapasitif oranların çok üstünde çıktı. endüktif oranını tuttursam kapasitif oranı aşıyor. kapasitifi tuttursam endüktif aşıyor. trafoların her faz sargılarında kayıplar eşit olmadığından. benim amacım analizör ile her fazın ihtiyacı olan kondansötör gücünü bulup ona göre her faza monofaze grup bağlamak.

Evet ,soruyu yanlış anlamışım galiba...

entes mpr63 ile bahsettiğiniz ölçümleri yapabilirsiniz.
ancak gerilim trafo oranını 1 girmenize karşın,akım trafo oranını, OG de kullandığınız akım trafo oranı olarak girmeyin sizi yanıltır.OG geriliminiz neyse oran kurup ona göre akım trafo oranı girmeniz gerek.

2000kva'lık bir trafoya 50kvar sabit bağlayın.

OG den ölçüm yapacam diye kendinide yorma.Direk olarak AG den yapacağın ölçüm sana trafonun yükte iken faz başına çektiğin endüktif güç için ip ucu verir zaten.
sabit kondansatörün değerini şu şekildede bulabilirsin:mesai saatinin dışında bütün tüketim cihazlarınıda kapatarak sayaçtan 20 dakikalık tüketim değeri al.bir saatte tüketileni bulduğunda zaten otomatik olarak tyrafo sabitini bulmuş olursun.
yüktede sabit bağlamak istiyorsan ki bunu zaman saati ile yapabilirsin veya kontak çıkışı veren ampermetreler ilede olur.kompanzasyonu devreden çıkar yine aynı şekilde trafo yüklü iken 20 dakikalık bir tüketim değeri al.bir saattekini bul.bulduğun değerin yaklaşık %25 i civarındada trafo yüklü iken ki sabitini bulmuş olursun.zaman saati ile de mesai başlama ve bitim saatlerini ayarladınmı işlem tamamdır.

haydi kolay gelsin.

sayın genç arkadaş, bahsettiginiz gibi sabit kondansatör ihtiyaci yüke bagli olarak degismez...

arkadaşlar dediginiz işlemleri ölcüaletim olmadıgı için ölçemiyorum hertürlü deneme yapıyorum fakat gene tutturamıyorum bende 1000 kva abb trafo var sabit kondanstör ilk etapta 20 kvar dı. ilk 15 gün böyle çalıştı sonra kapastif yazmaya başladı 15 ,10, 5 derken 3,5 kvar a kadar düştü yaklaşık 5 gün çalıştı sonra indiktüfe girdi şimdilerde 5, 7,5 kvar araası çalışıyorum bütün bunlar üretim durduktan sonra başıma geldi yaklaşık 1,5 aydır duruyoruz ve benim gözlemim sayın analizör ustanın da dedigi gibi havasıcaklıgı en büyük etken benim için tabi çünkü gece 3 projöktör yanıyor ilk 10 ,15 gün degerlerim süperdi hava sıcaklıgı gece 10 ila 15 derece arası kondastör 15 kvar sonzamanda hava sıcaklıgı 20, 25 derece arası kondastör 5 kvar nasıl oluyor anlamıyorum birazda bunu yorumlayın lütfen

Son düzenleme:
arkadaşlar ben konyada yaşıyorum ve çalıştıgım şirket konyada insan teçrübeleri yaşayarak kazanıyor. ben düngece saat 18 :00 dan beri fabrikadayım ve indüktife girmeme kararı aldım ve saatler ilerledikçe yaptıklarıma bi bakın allah aşkına konpazizasyon panosunu devreden çıkardım saat 18:00 trafoda sabit gurup 6 kvar saat 19:00 sayaç aktifle beraber indiktüf 3 rakam ilerlemiş sabit gurup 7,5 kvar ayrıca tüm fazlar 3,5 amp cekecek şekilde cevre aydınlatma yanıyor başka yük yok saat :21:00 sabit gurup 10 kvar hava sıcaklıgı 18 derece trafonun bulundugu oda tabiki .. saat 23:00 indiktüf aktifle beraber yada 1, 2, puan gerisinde kalıyor fakar aktife oranı yüzde 80 den aşagı düşmedigi gibe sabit artıyor ama hala dönüyor saat :01:00 sabit 12 kvar saat :03:00 hava sıcaklıgı 16 derece sabit 14,5 kvar saat :05:00 saabit gurup 18 kvar havsıcaklıgı 14 derece saat 05:30 ve cevre aydınlatma sönüyor bütün fazlar sıfır amper şimdi 18 kvar saat 06:00 ve indiktüf duruyor güneş doguyor saat 06:30 kapastif dönüyor saabit gurup 14,5 kvar 07:00 kapastif dönüyor çalışan sadece bir leptop başkayok . saat 07:30 kapastif dönüyor sabit gurup 10 kvar saat 07:45 sabit 6 kvar hava sıcaklıgı 18 derece unutmayın bu sıcaklık trafonun oldugu daire iki tarafıda rüzgarlıklı yani acık trafoo dairesi ve durum normale dönüyor bende bitap yorgun bir şekilde eve yatmaya gidiyorum yarın sabah tekrar işbaşı yapacam bugün sadece ve sadece bu yüzden kaldım gece arkadaşlara aldırıyordum sayaçları ama inanmadım gece 24 ten sonra sanki birşey çelışıyormuş gibi geli yordu bana fakat kendim gördüm arkadaşlar kafanızı fazla agrıttım kusura bakmayın yorumlarınızı bekliyorum herkeze iii geceler ayrıca formun satini nerden ayarlıcam hangi sekmeden degiştircem yardımcı olurmusunuz

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri