Trafo Uçları Bilgi ?

Güç hesabını basite indirgersek ,

trafonun göbek kesit alanınkaresi ile güç doğru orantılı

P=S² diyelimki senin trafonun göbek kesiti 5x7 cm olsun O zaman göbek kesit alanı S=5x7=35 Cm²

buradan trafonun verebileceği maksimum güç P=S² P=35² yani 1225 Watt

olacaktır.

Göbek kesiti ne derseniz trafoyu söktüğünüzü düşünün sargının sarıldığı karkasın iç ölçüleri en ve boy.

Güç hesabını basite indirgersek ,

trafonun göbek kesit alanınkaresi ile güç doğru orantılı

P=S² diyelimki senin trafonun göbek kesiti 5x7 cm olsun O zaman göbek kesit alanı S=5x7=35 Cm²

buradan trafonun verebileceği maksimum güç P=S² P=35² yani 1225 Watt

olacaktır.

Göbek kesiti ne derseniz trafoyu söktüğünüzü düşünün sargının sarıldığı karkasın iç ölçüleri en ve boy.

bu hesabı görmüştüm ve saç kalitesi karıştırmıştı ortalığı. O zaman hocam durumda 5 cm ve 2.5 cm hesabından. 156 watt gibi bir şey çıkıyor bu hesaptan.
Ağırılığını da merak edip tarttım 1.6 kg geldi :)

Evet 150 watt nominal güç için uygun bir trafo. Belki bi 10 - 20 watt sac kalitesinden dolayı fazlası olabilir.

Benimde elimde anfi yapmak için aldığım 110 watt civarında bir trafom var bu ölçülerden biraz daha ufak. Yani 150 watt normal bu trafo için.

Anladım hocam. Bir şeyi daha öğrenmiş oldum en azından. Teşekkür ederim. Çıkış 12v ve üzeri olsa daha iyi is görürdü ya neyse bir yerde kullanırım belki.

Anladım hocam. Bir şeyi daha öğrenmiş oldum en azından. Teşekkür ederim. Çıkış 12v ve üzeri olsa daha iyi is görürdü ya neyse bir yerde kullanırım belki.

Çıkış voltajının düşük olması kötü olmuş. Karkasta yer varsa sökülüp sarılabilir ama astarı yüzünden pahalı olabilir.

Bu bir ups trafosu ise 3. bir sekonder ucu olmalı. Tabi h köprüsü ile sürülmüyorsa..

Sargı dibinde filan kesilmiş kablo olabilir mi?

Çıkış voltajının düşük olması kötü olmuş. Karkasta yer varsa sökülüp sarılabilir ama astarı yüzünden pahalı olabilir.

Bu bir ups trafosu ise 3. bir sekonder ucu olmalı. Tabi h köprüsü ile sürülmüyorsa..

Sargı dibinde filan kesilmiş kablo olabilir mi?
Kesilmiş kablo görünmüyor hocam.Kalin uçlardan primer kabul edip 12-14 ac volt vererek diger 3 ucu sekonder kabul edersek ancak 150w bir 12v-220v inverter gibi kullanılır herhalde bu trafo.

Kesilmiş kablo görünmüyor hocam.Kalin uçlardan primer kabul edip 12-14 ac volt vererek diger 3 ucu sekonder kabul edersek ancak 150w bir 12v-220v inverter gibi kullanılır herhalde bu trafo.

Sorun 1 : Trafo çıkış voltaj herhangi bir akü gerilimine uymadığı için çıkış voltajınız 220 volttan yüksek yada alçak kalabilir.

Sorun 2 : trafonun çıkışı tek çıkış olduğu için sizin bunu polarite değiştirerek sürmeniz gerekiyor. H tipi 4 adet transistörle dead time vererek sürmeniz gerekiyor. iki sargı olsaydı bu kadar zor olmayacaktı. Aşağıdaki gibi sürülmek zorunda.

jCFoN.png

Sorun 1 : Trafo çıkış voltaj herhangi bir akü gerilimine uymadığı için çıkış voltajınız 220 volttan yüksek yada alçak kalabilir.

Sorun 2 : trafonun çıkışı tek çıkış olduğu için sizin bunu polarite değiştirerek sürmeniz gerekiyor. H tipi 4 adet transistörle dead time vererek sürmeniz gerekiyor. iki sargı olsaydı bu kadar zor olmayacaktı.
O zaman hocam ya dediğim gibi 7.8 volt çıkışı gerekirse step up ile kullanırım ya da daha önce mikro dalga trafosunu kestiğim gibi bunu da kesip sargılarını alırım :)

Bu arada ac 14.5 voltu dc ye çevirince 19-20 volta cikmasi normal midir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
normaldir.

Hatta hesabıda vardır.

Şöyledir. Ac voltaj x 1.41 = DC voltaj

Açıklaması ac voltaj doğrultulduğunda 1.41 katı voltaj okursunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri