Trafo Amper Sorunu

erceee

Üye
Merhaba arkadaşlar,
30 Kva trafomuz yandığı için 60 Kva yeni trafo sardirdik. 380 ile çalışan trafo iki faz kullanıyor. Sekonderden çıkış yaklaşık 6 v. Sekonderlere bağla malzeme yaklaşık 750 dereceye kademeli olarak çıkıyor, ve işlem bitiyor.
Sorunumuz şu; aynı özellikteki trafo en tepe akımda 110 amper çekerken, bizim trafomuz 300 amperi aşıyor neredeyse.
Asıl sorunsa, sıcaklık arttıkça artması gereken amper başlangıç anında 250 ile 300 arasında oluyor, daha sonra dalgalı bir şekilde sürekli yüksek amperde çalışıyor.
Amperin neden bu kadar yüksek ve dalgalı oldugunu henüz kimse anlayamadı ve ne yaptıysak bu sorunu çözemedik.

Fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kompanzasyon da bi problem olabilir beyin marka modeline göre degerleri bi kontrol edilmeli

Her ikisi de kontrol edildi bir sorun görünmüyor, şüpheli kontaktorler değiştirildi, termik şalter değiştirildi, akım trafosu büyütüldü, kondansatör büyütüldü, tristor değiştirildi. Ama maalesef bir faydası olmadı.

Kompanzasyonunuz var ise,trafonun empedansı ile rezonansa girmesi durumunda,akımın sonsuza ! gitmesi
sözkonusu olabilir.Trafoyu 30 kva dan 60 kva çıkardığınız için,trafo empedansı ile rezonans durumu yaratılmış ( varsayım olarak ) olabilir.O nedenle,akımlar artmış olabilir.O bakımdan söylemiştim.

Merhaba arkadaşlar,
30 Kva trafomuz yandığı için 60 Kva yeni trafo sardirdik. 380 ile çalışan trafo iki faz kullanıyor. Sekonderden çıkış yaklaşık 6 v. Sekonderlere bağla malzeme yaklaşık 750 dereceye kademeli olarak çıkıyor, ve işlem bitiyor.
Sorunumuz şu; aynı özellikteki trafo en tepe akımda 110 amper çekerken, bizim trafomuz 300 amperi aşıyor neredeyse.
Asıl sorunsa, sıcaklık arttıkça artması gereken amper başlangıç anında 250 ile 300 arasında oluyor, daha sonra dalgalı bir şekilde sürekli yüksek amperde çalışıyor.
Amperin neden bu kadar yüksek ve dalgalı oldugunu henüz kimse anlayamadı ve ne yaptıysak bu sorunu çözemedik.

Fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Sayın ercee
Trafoyu hangi amaçla kullanıyorsunuz. Trafonun kontrol devresinin çizimi varmıdır? yada trafoyu trıstorle mi yada ıgbt ile mi sürüyorsun. Buyuk ıhtımalle tristörle faz kırpma yaparak 0-380 v arasında ayar yaparak sekonderden akımı ayarlıyorsun. 6 v 30Kva ise yaklaşık çıkış akımın 5000 amper. problem buyuk ıhtımalle tristör yarı dalgaya düşüp ıkı katı fazla akım çekmesi gibi gözüküyor. Bende trafo sarıyorum, sardığım trafolar düşük voltaj yüksek akım transformatörleridir. Yani sizin kullandığınız trafoların aynısı, ben yakaşık 6v 3000 amper akıtıyorum ama malzemeye göre değişiyor.Çizim var ise dahada yardımcı olabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri