Toprakta Lamba Yanarsa...

Eğer bir noktayı kontrol kalemi ile kontrol ederken kalemin lambası yaınıyor ise o nokta ile toprak arasında bir potansiyel fark sözkonusudur...

Brada sorun şu : Bu nokta topraklama hattının bir noktası ise , demek oluyor ki o nokta Kara Toprağa bağlı değildir...

Çünkü kontrol ederken biz toprağa irtibatlıyız... Topraktan toprağa akım akmayacağına göre ilgili nokta toprağa bağlı değildir...

Tesisatı yapan uygulayıcılar ,dikkatli olmazlar ise toprak ile nötr ü karıştırabiliyorlar...

Nötr dede bir gevşeklik varsa kontrol kalemi ile kontrolde yanabiliyor...

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Eğer bir noktayı kontrol kalemi ile kontrol ederken kalemin lambası yaınıyor ise o nokta ile toprak arasında bir potansiyel fark sözkonusudur...

Brada sorun şu : Bu nokta topraklama hattının bir noktası ise , demek oluyor ki o nokta Kara Toprağa bağlı değildir...

Çünkü kontrol ederken biz toprağa irtibatlıyız... Topraktan toprağa akım akmayacağına göre ilgili nokta toprağa bağlı değildir...

Tesisatı yapan uygulayıcılar ,dikkatli olmazlar ise toprak ile nötr ü karıştırabiliyorlar...

Nötr dede bir gevşeklik varsa kontrol kalemi ile kontrolde yanabiliyor...
haklısınız toprak yokmuş binada.kontrol kalemini prizdeki toprak kulağına değdiriyorum yanıyor,elimide diğer kulağına değdiriyorum sönüyor çıplak ayakla tabi.arka bahçeye 1 metre çubuk çakıp en yakın odanın buattaki toprak kablosuna bağlayacagım.umarım sorun çözülür.yarın bu işlemi kendim yapacagım.yaptıktan sonra yazarım arkadaşlar.allaha emanet olun.

Bütün prizleri tek tek kontrol ettiniz mi?
Yazdıklarınıza göre sıfırlama yapılmış gibi gözüküyor durum.(Kasıtlı olarak yapılmış da olmayabilir toprak kablolarını çekerken birini yanlışlıkla nötre bağlamış olabilirsiniz.Bu durumda kaçak akım rölesininde açması gerekirdi ancak anladığım kadarıyla sizin eve çektiğiniz toprak kablosu prizlere giden toprak kablosu ile bir şekilde bağlantı halinde değil).Buzdolabı kaçırsa onda arıza arardık ama siz başka makinelerdede olduğunu yazmışsınız.Bu durum topraklama hattınızın topraklama çubuğu ile değilde evin nötr hattı ile temas halinde olduğu ihtimalini güçlendiriyor.
evet yeni aldığım (1 aylık)bulaşık makinasının fişini takıyorum yine yanıyor.tesisatıda elektrikçi ile birlikte 5 ay önce yeniledik priz bağlantılarınıda ben yaptım sorun yok orda.büyük bir ihtimalle binada toprak yok.20 yıllık bina.arka bahçeye 1 mt çubuk çakıp en yakın odadaki toprak kablosuna bağlayacagım.umarım sorun çözülür.görüşürüz.saol.

Moderatör tarafında düzenlendi:
evet arkadaşlar.bahçeye 2 tane 1 metrelik bakır kaplama çubuk çakıldı.çubuklar birbirlerine bağlandı ve 4 lük hes kabloyla en yakın odanın buattaki toprak kablosuna bağlandı.kontrol kalemiyle tüm ev aletleri fişe takılı şekilde bakıldı herşey normaldi.ama ölçtüğümüzde faz+toprak=238 faz+nötr=224 nötr+toprak=005 (çukura 10 kilo tuz ve 1 kova su döktüm) umarım iyi bir topraklama olmuştur.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri