topraklama sorunu

qazz42

Üye
s.a arkadaşlar koşu bandını açtıgımda sürekli kaçak akım sigortası atıyordu bende topraklama kablosunu kestim makina 1 dk çalıştı sonra durdu açtım baktım yanık kokusu felan yoktu motorda felan sorunmu çıktı anlamadım elektrikçi birine sormuştum sorun olmaz demişti ama sizlere danışayım birde

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
s.a arkadaşlar koşu bandını açtıgımda sürekli kaçak akım sigortası atıyordu bende topraklama kablosunu kestim makina 1 dk çalıştı sonra durdu açtım baktım yanık kokusu felan yoktu motorda felan sorunmu çıktı anlamadım elektrikçi birine sormuştum sorun olmaz demişti ama sizlere danışayım birde
topraklama kablosunu kesmekle iyi yapmamışsınız zaten karolesinin amacı cihazları ve sizi korumaktır. muhtemelen gövdeye bi kaçak vardı servisine gösterin veya devreyi incelemeniz gerekir öncelikle motordan başlamak gerekir tabiiki slm

devrede sorun yok onu biliyorumda serviside yok cihazının aradım kamu görevlisi biri çıktı artık aradan ne kadar zaman geçmiş numarayı bile devretmişler topraklamayı yapıncada makina şalteri attırmasa iyi olcakta olmuyor bi türlü

toprağı nötre bağlayıp deneyin birde

elinde ölçü aleti olsa yardımcı olurduk ...

koşu bandı motorları fırçalı (kömürlü) olduğundan kollektörle gövde arasına sıçrayan karbon kömür tozları gövdeye pasif elktrik kaçağı yapar ve kaçak akım rolesini attırır. komresör veya hava ile motor içini temizlersen düzelir.

Cİhaza elektrik aldığın prizi de bir kontrol et bence.
Sıfırlama yapılan prizlerde bu sorun olabilir. Çünkü prizde sıfırlama yapıldığında sen cihazı prize takınca nötr ile cihaz toprağı kısa devre olduğu için kakr açtırıyor olabilir. Sen toprak kablosunu kestiğin için bu kısa devre ortadan kalktığından dolayı kakr atmıyor ve sorun çözülmüş gibi gözüküyor. Aslında ortada bir sorun var ve çözülmüş değil. Tesisatın topraklamasını kontrol etmende yarar var diye düşünüyorum. Sıfırlama varsa bu sorun devam edecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,407
Kullanıcılar
450,313
Son üye
dnihatt1

Yeni konular

Geri