Topraklama mı sıfırlama mı olduğunu nasıl anlarız?

söyle yapmak lazım toprak notr arası voltaj olçersın eger 0 v cıkarsa sıfırlama vardır yanı ıkısde notr dur..eger voltaj okuesan o zaman sıfırlama olmamıs olr
Bazı topraklama olan yerlerde bu gözükebilir. Kesinlikle sıfırlama var diyemezsiniz. Topraklama öyle bir yapılır ki nötr toprak arası 0 olabilir. Bu durumda olup da nötr ile toprağı ayırt edene kadar alınlarının damarları çatlayan ustalar var.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn.lee enfield,şimdiye kadar arkadaşların önermelerinden kesin sonuç elde edilemez.Sadece nötr,toprak arası gerilimi ölçerek eğer gerilim okursanız topraklama var diyebilirsiniz.Ama gerilim okuyamamanız topraklama olmadığı anlamına gelmez.O nedenle kesin teşhiz ancak ana panodan yapılacak ölçümler ile olabilir.Şebeke girişi kesilip,panoya tesisattan gelen ara kolon veya linye hatlarında toprak içinde ayrı damar varmı bakılır eğer varsa nötr ve toprak damarları ohmmetre ile ölçülür açık devre olması gerekir.Bu ölçüm sırasında prizlere takılı olan bütün fişler çekilmiş olmalıdır.
Kesinlikle size katılıyorum ustam. Hatta yukarıda yazmış olduğum mesajı yazdıklarınızı okumadan yazdım. Sizi tebrik ediyorum. Nokta atışıyla soruya cevap vermişsiniz.

ölçü aletine yani mültimetreye filan gerek yok kontrol lambası yap bak eskiden mülti metre filan mı vardı toprak megerinede gerek yok bakın size bir şey öneriyim toprak hattını sigortının üstüne altına faz bağlayın atarsa toprak hattınız iyidir ha sigorta 40 lık olursa iyi olur ben uzun zamandır bu işi yapı yorum yaptım hastelerde bile hep böyle yaptım saygılar
Arkadaşım böyle ölçüm tekniği mi olur? İyi bir topraklamanın nötrden farkı yoktur. Suratına ateş felan atar yaralanırsın. 10 numara ölçü aletleri varken bırakın bu koca karı tekniklerini.:D

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar bilgisayarımda kaçak var ve ben prize toprak hattı çekmek istiyourm. sadece mutfakta topraklı priz kullanılmış ama prizin içini açtığımda toprak kablosu buattan çekilmiş yani sıfırlama yok gibi görünüyor. ancak sıfırlama buattan yapılmış olabilir. faz-toprak ve faz-nötr arasındaki gerilimler tamamen aynı. buatı açma imkanım yok maalesef. nasıl anlayabilirim gerçek topraklama mı yoksa sıfırlama mı olduğunu?
faz ile toprak arasına herhangi birsey takın. KA atarsa topraklamadır. atmazsa nötr toprak sıfırlanmıstır.

nötr toprak arasını ölçü aletiyle ölçün. voltaj dusukse sıfırlanmıstır.

faz ile toprak arasına herhangi birsey takın. KA atarsa topraklamadır. atmazsa nötr toprak sıfırlanmıstır.

nötr toprak arasını ölçü aletiyle ölçün. voltaj dusukse sıfırlanmıstır.

Sn S.YENİDOĞAN vermiş olduğunuz iki hatalı bilgiyi müsadenizle düzeltmek istiyorum;

Faz ile toprak arasına alıcı bağlayın atarsa bağlanan uç topraktır. DOĞRU
Atmazsa nötr-toprak sıfırlanmıştır YANLIŞ Çünkü atmaz ise o uç Nötr'dür. Nötr-Toprak sıfırlanmıştır demek birleşmiştir demek, nötr-toprak birleşen yani sıfırlama yapılan tesisastta kaçak akım rölesi tutmaz.
Nötr toprak arasını ölçü aletiyle ölçün. voltaj düşükse sıfırlanmıştır. YANLIŞ Sıfırlama yapılmış yani nötr-toprak birleştirilmiş birtesisatta nötr ile toprak arasında bir voltaj göremezsiniz.

abi dediğimi demişsiniz. Atmazsa-nötr-toprak sıfırlanmıstır bu ifadeden toprak hattı nötr olmuştur yani birleştirilmiştir ifadesi çıkar.
Nötr-toprak birleşmiş tesisatta KA tutmaz bu ifade dogrudur. birleştirilmiş hatta KA konulmuyor dimi?

sıfır potansiyel bir voltaj değilse eğer voltaj düşüktür ifadem yanlıştır. Ben sıfır potansiyeli düşük kabul ediyorum abi. Sizce de düşük değil mi ? :)

abi dediğimi demişsiniz. Atmazsa-nötr-toprak sıfırlanmıstır bu ifadeden toprak hattı nötr olmuştur yani birleştirilmiştir ifadesi çıkar.
Nötr-toprak birleşmiş tesisatta KA tutmaz bu ifade dogrudur. birleştirilmiş hatta KA konulmuyor dimi?

sıfır potansiyel bir voltaj değilse eğer voltaj düşüktür ifadem yanlıştır. Ben sıfır potansiyeli düşük kabul ediyorum abi. Sizce de düşük değil mi ? :)
ben birleştirilmiş hatta KA gördüm buatta toprak hattı olmasına rağmen adam buattan prize toprak çekmemiş üşenmiş sıfırlama yapmış :D

en basit yolu kakrolesi ile yapılan seri lamba metodudur. seri lambanın bir ucunu faza dierinide nötre değdirdiğimizde lamba yanıyorsa nötr doğrudur.toprağa değdirdiğimizde atarsa toprak doğru yerde her ikisindede atarsa nötr yerine toprak bağlanmış her ikisindede lamba yanarsa toprak yerine nötr bağlanmış veya nötrden toprağa bağlantı yapılmış demektir. şu ayrıntıya dikkat etmek gerekir toprakla nötr birleştirildiğinde kakrolesi tutmaz tabiiki ama birleştirilmemişse sadece priz üzerinden nötr toprak köprülenmişse kulandığımız cihazında yer toprağıyla drenç değeri düşük değilse kakrolesi açmayacaktır.slm

Topraklama var ise ve Kaçak akım rölesi çıkışında herhangi bir noktada nötr ile toprak birleştirilmişse Kaçakakımrölesini devreye alamazsınız yani sisteme enerji veremezsiniz !

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri