Topraklama mı sıfırlama mı olduğunu nasıl anlarız?

merhaba arkadaşlar bilgisayarımda kaçak var ve ben prize toprak hattı çekmek istiyourm. sadece mutfakta topraklı priz kullanılmış ama prizin içini açtığımda toprak kablosu buattan çekilmiş yani sıfırlama yok gibi görünüyor. ancak sıfırlama buattan yapılmış olabilir. faz-toprak ve faz-nötr arasındaki gerilimler tamamen aynı. buatı açma imkanım yok maalesef. nasıl anlayabilirim gerçek topraklama mı yoksa sıfırlama mı olduğunu?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
tamam ben buldum kendim. ölçü aletini diyot konumuna getirip nötr ve toprağa değdirdim. kısa devre dedi... binada topraklama komple yokmuş. o topraklı prizede kombiyi bağlarken elemanlar sıfırlama yapmış.

tamam ben buldum kendim. ölçü aletini diyot konumuna getirip nötr ve toprağa değdirdim. kısa devre dedi... binada topraklama komple yokmuş. o topraklı prizede kombiyi bağlarken elemanlar sıfırlama yapmış.
Merhaba ilginnç bir yöntem ne kadar doğrudur acaba?Bende evde deniyecem..

mantık olarak topraklama hattı ayrı çekilseydi nötr ile arasında bir bağlantı olmaması yani açık devre göstermesi gerekirdi. ama sıfırlama yapıldığı için yani nötr hattı toprakla birleştirildiği için kısa devre veriyor. ben böyle düşündüm. umarım doğrudur :)

mantık olarak topraklama hattı ayrı çekilseydi nötr ile arasında bir bağlantı olmaması yani açık devre göstermesi gerekirdi. ama sıfırlama yapıldığı için yani nötr hattı toprakla birleştirildiği için kısa devre veriyor. ben böyle düşündüm. umarım doğrudur :)
Bu sağlıklı bir yöntem değil topraklama iyi yapılmışsa ve bina girişinde nötr hattı topraklanmış ise bu size doğru sonuç vermez.

Nötr - toprak arası ölçü aletinde gerilim görmeniz lazım. Gerilim görmeniz topraklamanın olduğuna delalettir. Topraklama direncinin uygunluğu topraklama megeri ile ölçülmelidir.
Sigorta kutunuzdan nötr beslemesini çıkarıp ölçü aletinin buzzer konumunda toprak hattıyla kontrol yapın. Daire içinde nötr-toprak birleşiminin olup olmadığını anlamış olursunuz.

Nötr - toprak arası ölçü aletinde gerilim görmeniz lazım. Gerilim görmeniz topraklamanın olduğuna delalettir. Topraklama direncinin uygunluğu topraklama megeri ile ölçülmelidir.
Sigorta kutunuzdan nötr beslemesini çıkarıp ölçü aletinin buzzer konumunda toprak hattıyla kontrol yapın. Daire içinde nötr-toprak birleşiminin olup olmadığını anlamış olursunuz.
Hocam ev trifaze beslenmiş olabilir bu nedenle nötr hattını çıkarmak riskli olabilir.

Evet tam sağlıklı kontrol için nötr hattı ile topraklama hattı arasında potansiyel fark olması lazım. yani ölçü aleti ile ölçtüğümüzde bir değer görmemiz gerekir. voltaj olarak. Topraklamanında sağlıklı olup olmadığını meger ölçü aleti ile ölçülmemiz gerekir.

sıfırlama çok eskiden kaldı bu teknik çok yanlış bir teknik artık iç tesisat yönetmenliğinde topraksız priz olmaması lazım

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri