topraklama ile nötür arasındaki voltu düşürme

Merhaba arkadaşlar
yeni üye olduğum için arkadaşlarımızn teknik düzeylerini bilmiyorum ama tartışmayı okuduğumda konu hakında yanıltıcı eksik ve yanlış bilgi sağnağı ile dolu olduğunu gördüm. Diğer forumuda okudum bazı arkadaşlar konuyu uygulmada yaşadıkları ama anlamdıkları için yanılgılya düşmüşler.
1- Topraklama yönetmeliğini indiriip okursanız koruma topraklaması nedir, işletme topraklaması nedir anlaya bilirsiniz detayları bulabilirsiniz.Bu bilgiler mühendisliğin temel bilgileridir.Nötr ve topraklama iletkenlerini ayrı ve birlikte ve karma kulanıldığı topraklama sistemleri vardır bu Trafo merkezi de size aitse sizin tercihinize bağlıdır.

2-Hepimizn bildiği gibi sağlıklı bir sitem için koruma ve işletme topraklamalarının çok iyi yapılması gerekir. Topraklama değerlerinin 2 ohmdan düşük olması şarttır.Bazı arkadaşların kafası karıştığı için yalın olrak yazıyorum İşletme topraklamsı nötr noktasının topraklnmasıdır zaten ve yapılmalıdır.

3-Sorunun çözümü için nötr ve toprağın birleştirilmesi önerisi ise bu sorun için yanlıştır.Evet ölçmede yanılma istiyorsanız birleştirdiğinizde sıfır volt göreceksiniz.Gene temel bilgilerinize dönerseniz bu yaptığınızın aynı iletken üzerinde gerilim ölçümü olduğunu anlarsınız . üzerinde 220 v0lt olat birilenkenin iki noktasını ölçerseniz gene sıfır görünür bu aynı uygulamdır aslında . Yani siz aslında sadece ölçmede hata yapmış olursunuz sisteminizi korumak içinse hiçbirşey. burada toprak referans tır sorun nötr hattında oluşan gerilimdir.
4- Konumuza dönecek olursak Nötr-Toprak gerilimi bir sonuçtur.Bir çok özel sebebi olmakla birlikte genel iki sebebi vardır.Dengesiz yüklenme ve Harmonikler.Gerilim ve akım sinyalinin saf sinüs formunun bozulmasına neden olan harmoniklerin giderilmesine yönelik çalışmalar teknolojik ve ekonomik nedenlerden dolayı alçak gerilim sistemlerinde yapılmaktadır. Bir endüstri tesisinde harmonikler nedeniyle oluşan bozucu etkileri gidermek için aktif filtre uygulaması yapılmalıdır. Aktif filtre “kapalı çevrim çalışarak”, akım sinyalinin istenen noktada tamamen sinüs formuna dönmesini sağlanmaktadır. Kesintisiz güç kaynakları (KGK) çok güçlü hormanikler üretir. yüksek nötr-toprak gerilimleri nedeniyle bilişim cihazlarının arızalandığı ve KGK’nın özellikle düşük güçlerde kapasitif yüklenme durumu oluşturduğudur.üçüncü ve altıncı harmonikler en önemli bozuculardır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar herkes güzel yorumlar yapmış ama kimse ben bilgi işlem odasında şöyle yaptım da 1 voltun altına düşürdüm demiyor harmonik filtre izalasyon filitresi kesit kalınlaştırma v.s bunlara katılıyorum saygı duyuyorum ancak bilgi işlem odasındaki nötr toprak arasındaki gerilim 1 volt altına düşürmemiz gerek yoksa bazı firmalar ürünlerine garanti imzlamayarak problem oluşuyor bilgi işlem odasında nötr toprak arasındaki gerilimi 1 volt altına çekerek garanti imzalatan arkadaşımız teknik bilgiyi detaylı anlatırsa daha hoş olacak bide faydalanmış olacaz teşekkürler ayrıca mühis kardeşimizin dediği gibi biz nötr ve toprağı direk birleştirmiyoruz nötr topraklama arasına sadace ve sadace bilgi işlem odasında olan ups cihazı girişinde 0.5 mikro farad kondanstör bağlayarak 0.8 volta düşürebiliriz konusunu pekiştiriyoruz

Malesef yazdıklarımın hiç anlaşılmadığını görüyorum çözümü yazdım ve bu uygulama sıkça yaptığımız bir uygulamdır .
Konuyu tekrar kısaca sorun ve çözüm olarak özetlemek istiyorum.
Yukarıda yazdığım gibi sorun nötr-toprak arasındaki gerilim değildir.İlk yorumumda yazdığım sebeblerden sorun Nötr hattında oluşan gerilim dir. Tekrar söylüyorum toprak burada referastır. ölçü aletinin bir ucunu toprağa diğerini nötr hatına tutarak ta yaklaşık değeri görürüsünüz.
Kondansatör konusunuda açıklayayım.Gene temel mühendislik bilgilerinize hatta lise fizik elektrik konularına dönerseniz yapılanın 0,5 mikro farad kondansatörün depoladığı enerji sonucunda oluşan potansiyel değerinin okunması olduğunu görürsünüz.yaptığınızı kağıt kalem alıp çizin daha iyi anlayacaksınız iki iletken arasında bir kondansatör dür bağlantı.Birinde örnek olarak 7V gerilim diğeri toprak(referans 0) okunan iki iletken.Siz bazı arkadaşların yaptığı gibi Nötr-toprağı birbirine bağlayarak sıfırda okuya bilirsiniz bu gerilimi. Ama konu hakında bilgisi olan birisi için bu inandırıcı olamaz ve yapılanı anlar.Yani ölçmede yanılmadır.Sorunun çözümü değildir.Sorun nötr ve toprak arasında değildir çünkü tüketilen enerjinin kalitesinin yalın olarak üç fazın ve nötr hattının arasındadır. Böyle bir şeyi bir ünüversite hocasının tavsiye etmesi utandırıcıdır. Çünkü bu yazdığım gibi yanıltmadır. Sıfır volt değil 0,8 volt okunması sağlanarak inandırıcık sağlanmış firma yetkilileri bilgi eksikliğin yanıltılmıştır.Ve kurnazlık yapılmıştır.

Yeni keşiflere elbette ihtiyaç var ama kurnazlıklara değil bu konu sık raslanan ve çözülen bir güç kalitesi sorunudur.
Amacınız Sorunu çözmekse;
1-Sağlılı bir topraklama sisemi oluşturun.
2-Kablo kesitleriniz mühendislik hesapları ve ölçüme dayalı doğrı seçim olarak yapın.
3-Nötr kesitini faz kesiti ile aynı seçin.
4-Siteminizi güç analizörü ile tetkik edin.
5- Hassas bilgi işlem ve elektronik güç sistemleri için maliyet kazanç hesabı yaparak bilinen ve uygulanan harmonik filtre(ABB TAVSİYE EDERİM) KULLANARAK sadece bu sorunu değil faz dengesi kompanzazyon gibi sorunu ABB HORMONİK FİLTRE RÖLE DÜZNEĞİ İLE ÇÖZE BİLİRSİNİZ.

Sebep sonuç ve çözüm budur. Kafasında aydınlanmayan nokta olan arkadaşları cevaplaya bilirim saygılar

Son düzenleme:
malesef yazdıklarımın hiç anlaşılmadığını görüyorum çözümü yazdım ve bu uygulama sıkça yaptığımız bir uygulamdır .
Yukarıda yazdığım gibi sorun nötr-toprak arasındaki gerilim değildir.ilk yorumumda yazdığım sebeblerden sorun nötr hattında oluşan gerilim dir. Tekrar söylüyorum toprak burada referastır. ölçü aletinin bir ucunu toprağa diğerini nötr hatına tutarak ta yaklaşık değeri görürüsünüz.
Kondansatör konusunuda açıklayayım.gene temel mühendislik bilgilerinize hatta lise fizik elektrik konularına dönerseniz yapılanın 0,5 mikro farad kondansatörün depoladığı enerji sonucunda oluşan potansiyel değerinin okunması olduğunu görürsünüz.yaptığınızı kağıt kalem alıp çizin daha iyi anlayacaksınız iki iletken arasında bir kondansatör dür bağlantı.birinde örnek olarak 7v gerilim diğeri toprak(referans 0) okunan iki iletken.siz bazı arkadaşların yaptığı gibi nötr-toprağı birbirine bağlayarak sıfırda okuya bilirsiniz bu gerilimi. Ama konu hakında bilgisi olan birisi için bu inandırıcı olamaz ve yapılanı anlar.yani ölçmede yanılmadır.sorunun çözümü değildir.sorun nötr ve toprak arasında değildir çünkü tüketilen enerjinin kalitesinin yalın olarak üç fazın ve nötr hattının arasındadır. Böyle bir şeyi bir ünüversite hocasının tavsiye etmesi utandırıcıdır. çünkü bu yazdığım gibi yanıltmadır. Sıfır volt değil 0,8 volt okunması sağlanarak inandırıcık sağlanmış firma yetkilileri bilgi eksikliğin yanıltılmıştır.ve kurnazlık yapılmıştır.

Yeni keşiflere elbette ihtiyaç var ama kurnazlıklara değil bu konu sık raslanan ve çözülen bir güç kalitesi sorunudur.
Amacınız sorunu çözmekse;
1-sağlılı bir topraklama sisemi oluşturun.
2-kablo kesitleriniz mühendislik hesapları ve ölçüme dayalı doğrı seçim olarak yapın.
3-nötr kesitini faz kesiti ile aynı seçin.
4-siteminizi güç analizörü ile tetkik edin.
5- hassas bilgi işlem ve elektronik güç sistemleri için maliyet kazanç hesabı yaparak bilinen ve uygulanan harmonik filtre ile sorununuzu çözün.

Sebep sonuç ve çözüm budur. Kafasında aydınlanmayan nokta olan arkadaşları cevaplaya bilirim saygılar

arkadaşa sonuna kadar katılıyorum. Denilen kurnazlıkla bir çözüm bulunsa dahi bu yöntem ileride insan hayatı ve cihazların sağlıklı çalışması için tehlike haline gelecektir. Bence suçlu "dengesiz yüklenme ve işletme topraklaması kombinasyonu" veya "aşırı harmonikler ve işletme topraklaması kombinasyonu".

Malesef yazdıklarımın hiç anlaşılmadığını görüyorum çözümü yazdım ve bu uygulama sıkça yaptığımız bir uygulamdır .
Yukarıda yazdığım gibi sorun nötr-toprak arasındaki gerilim değildir.İlk yorumumda yazdığım sebeblerden sorun Nötr hattında oluşan gerilim dir. Tekrar söylüyorum toprak burada referastır. ölçü aletinin bir ucunu toprağa diğerini nötr hatına tutarak ta yaklaşık değeri görürüsünüz.
Kondansatör konusunuda açıklayayım.Gene temel mühendislik bilgilerinize hatta lise fizik elektrik konularına dönerseniz yapılanın 0,5 mikro farad kondansatörün depoladığı enerji sonucunda oluşan potansiyel değerinin okunması olduğunu görürsünüz.yaptığınızı kağıt kalem alıp çizin daha iyi anlayacaksınız iki iletken arasında bir kondansatör dür bağlantı.Birinde örnek olarak 7V gerilim diğeri toprak(referans 0) okunan iki iletken.Siz bazı arkadaşların yaptığı gibi Nötr-toprağı birbirine bağlayarak sıfırda okuya bilirsiniz bu gerilimi. Ama konu hakında bilgisi olan birisi için bu inandırıcı olamaz ve yapılanı anlar.Yani ölçmede yanılmadır.Sorunun çözümü değildir.Sorun nötr ve toprak arasında değildir çünkü tüketilen enerjinin kalitesinin yalın olarak üç fazın ve nötr hattının arasındadır. Böyle bir şeyi bir ünüversite hocasının tavsiye etmesi utandırıcıdır. Çünkü bu yazdığım gibi yanıltmadır. Sıfır volt değil 0,8 volt okunması sağlanarak inandırıcık sağlanmış firma yetkilileri bilgi eksikliğin yanıltılmıştır.Ve kurnazlık yapılmıştır.

Amacınız Sorunu çözmekse;
1-Sağlılı bir topraklama sisemi oluşturun.
2-Kablo kesitleriniz mühendislik hesapları ve ölçüme dayalı doğrı seçim olarak yapın.
3-Nötr kesitini faz kesiti ile aynı seçin.
4-Siteminizi güç analizörü ile tetkik edin.
5- Hassas bilgi işlem ve elektronik güç sistemleri için maliyet kazanç hesabı yaparak bilinen ve uygulanan harmonik filtre(ABB TAVSİYE EDERİM) KULLANARAK sadece bu sorunu değil faz dengesi kompanzazyon gibi sorunu ABB HORMONİK FİLTRE RÖLE DÜZNEĞİ İLE ÇÖZE BİLİRSİNİZ.

sayın mühis sıraladığınız harmonik filirtre role düzeneğini maliyeti ile beraber biraz açarsanız sevinirim ayrıca masraflı bir sistem ise bunu büyük ve küçük işletmelere daha asgari miktara yada çözüme nasıl uyarlayabiliriz teşekkürler

Kompanzayonu devre dışı bırakak güç analizi yapmalısınız. harmonik akım değerlerini blirledikten sonra en büyük değerin bir üstü olan amperjı seçmelisiniz.sistem hem kompanzasyon hem güç denglemesi yapabilmektedir hemde harmonik distorsiyonu min değere indirmektedir .Rölenizi önceliğinize göre programlaya bilmektesiniz.

Kompanzayonu devre dışı bırakak güç analizi yapmalısınız. harmonik akım değerlerini blirledikten sonra en büyük değerin bir üstü olan amperjı seçmelisiniz.sistem hem kompanzasyon hem güç denglemesi yapabilmektedir hemde harmonik distorsiyonu min değere indirmektedir .Rölenizi önceliğinize göre programlaya bilmektesiniz.

sistem ili ilgili bir link varmı elinde kardeş?

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri