topraklama ile nötür arasındaki voltu düşürme

yavuz31

Usta Üye
Arkadaşlar topraklama ile nötr arasındaki voltajın bazı firmalar tarafından 1 voltun altına çekilmesi isteniyo buna kesin çözümü daha önceki konulardada açıkladığım gibi sizlere daha faydalı olabilmesi için yeni başlık açtım topraklama ve nötür arasındaki gerilimi 1 volt aşağısına çekmek mümkün ancak bu işi yaparken muhakkak konusunda uzman bir elektronikci arkadaş ile beraber yapın örnek; garanti kapsamına alınacak elektronik cihazın servis yetkilisi ile ups cihazınıza faz nötr ve topraklamayı gereken sigorta şalter ve kaçak koruma rolesinden geçirerek getiriniz giriş ve çıkışlarınızı kısa devre yapmadan yapınız dağıtım yaptıktan sonra topraklama nötr arası geriliminiz 1.5 yada 3 volt olacaktır servis kabuletmeyecektir siz ups yada panonuzda bağımsız olarak nötr ile topraklama arasına 0.5 mikro farad yada elektronikcinizin yapacağı hesaplamanın sonucunda çıkan bir mikrofarad lık kondansatörünüzü paralel bi şekilde köprü bağlantı yada lehimleyiniz tekrar ölçün topraklama ve nötr voltajı 0.8 olacaktır faydası olması umudu ile herkese kolay gelsin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
topraklamanın anlamı nerde kaldı devreye baglanan kondansörle bu iş oluyorsa direnci tutturabilmek için ayrı ayrı kazık veya levha gömmek yerine tek kazık cakarak arayada 0,5 mf kondansatör veya deneme yanılma metoduyla farklı degerlerde kondansator baglayalım olsun bitsin işin ückagıdına kacmadan dogru yapılması gerektigine inanıyorum yanlusmıyım

Evet çözüm doğru olmalı, ölçü aletinde göz boyayıcı olmamalı, bununla igili forumda yeteri kadar bilgi var arkadaşlar.

bu konu ile alakalı yeterli bilgi yok tüm forumu araştır bakalım senin değiminle üç kağıt olarak nitelendirdiğiniz olayın haricin de kim nötr toprak arası gerilimi 1 volt altına çekiyomuş bizde öğrenelim bir diğer husus illede bu şekilde olacak yada olur demiyorum eğer gerçekten farklı bi şekilde işi başaran varsa yazsın lütfen ben tüm işletme için kullanılan toprak nötr arası demiyorum işyeri ve işletmeniz için istediğiniz kadar topraklama yapınız ama bilgi işlem odası hassas olduğu için oraya ayrı bir topraklama yaparak ana giriş olan ups cihazınızın giriş nötr ve toprak arasına 0.5 mf kondansatör atıp servisden garanti onayı alıp işyerinin önünü açmaktır lütfen işin 3 kağıdına kaçmadan nasıl yapacağız BELKİYA GULER hocamız anlatırsa bizde öğreniriz

Yapılan işin başka bir iş ile kıyaslayınız bir nevi nötr toprak arasına atılan kondansatör nötr ile toprak arasında 1 volt altına çekilemeyen gerilimi kompanze ediyoruz yani mini kompanazasyon

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aslında bu ölçüm ;kondansatörün iki ucu arasındaki potansiyel farkı ölçmektir...
Yanlışmıyım?

katılıyorum doğru çünki teknik olarak kimse asla 1 volt altına çekemez siz nötr toprak arasındaki gerilimi kondastör ile kompanze ederek cihazı koruma altına alıp servisin onayınıda alarak işi sağlama alıyosunuz 10 bin tl lik topraklama yaptık yinede 1 volt altına çekemedik bu olay 3 kağıt değil teknik bir müdahale ile çözümdür ancak bu uygulamayı siz büyük bir tesise uygulayamazsınız sadece ups ile çalışan bilgi işlem odası ve cihazları için kolay gelsin

sayin arkadaslar;
genel olarak iyi bir topraklama notur ve toprak arasi 2 volt (ac) olculmelidir, hatta kolay bir test yontemide 60w lik akkort lambanin faz notur arasi verdigi isik siddetinden biraz daha fazla isik veriyorsa iyi bir topraklamadir da diyebiliriz (toprak olcum megerimiz yok ise ).buraya kadar kimsenin itiraz edecegini dusunmuyorum, simdi konuya gelirsek eger toprak notur arasi illede 1 voltun altinda olmasi istenilen cihaz baglantilarinda uygun olan genel topraklama hattinin degerini cekmek yerine ayri bir topraklama yapip bu hat uzerinde gerekli islem yapmak daha dogrudur inancindayim, burada yapilmasi gereken ise bana gore istenilen sistemin gucune es deger veya topraktan max akabilecek akimin iyi hesaplanmasi gerekmektedir,yapilacak sistem bu gucu uzerinde tuketebilmelidir yani (fakat normalde pratikte boyle bir gereksinime ihtiyac duyulmayacagi gorusundeyim), en basit olarak notur toprak arasi gerilimi 0,7 volta dusurmenin yolu ise iki diyotu(akimi yuksek secilmeli) anot katot bir uc noture anot katot topraga baglamak sureti ile yapilabir, sistemde bu sekilde 0,7 volt gorulur, korumasi yapilacak sistemin guvenligini tam korumaya alabilmek icin ise guc transistorlerinden de yararlanilabilinir,
saygilarimla ...

Bende kısmen bunu demek istiyorum VURAL124 arkadaşım tebrikler konuya muafık olmuşsunuz

sayin yavuz31;
bir bilgisayarci abimizin yasadigi bir problemi aktarmak istiyorum, bir markette bulunan bilgisayar icindeki kart ( market otomasyonu icin ) iki defa bozulmus bunun uzerine kart imalatcisi (tedarikcisi) toprak notur arasi gerilim degerini sormus bu noktada ben kendisine yardimci olmustum, yani bu toprak gerilimi daha dogrusu kalitesi bu acidan gercektende onemli, yalniz bu benim bagsettigim onlemde malzeme secimi gercektende onemlidir, ornegin diyotlarin ters gerilim degeri, akim degeri, zamana tepki suresi gibi speksel degerlerinin iyi secilmesi, gerekiyor, kondansator olayina gercektende bir anlam veremiyorum cunku kondansator sisteme paralel baglandiginda uzerinde yapilacak olcumde kondansator sistem voltajinin tepe noktalari degerine sarj olacagi icin normalde 2 volt okunan yerde(rms) 2 volttan daha fazla bir gerilim (vp-p)okunacagi dusuncesindeyim, tabii bunlari denemek lazim, soylediklerim tamami ile teorik oldugunu belirtmek isterim.
saygilarimla...

paşam burada asıl sorun topraklama ve nötr arasındaki gerilimi 1 volt altına çekmek forumu araştırdığımızda arkadaşlarımızın gerilimi düşürmek için sorunu çok uzaklarda aradığını farkettim ben kondansatör dedim siz transistör dediniz her iki seçeneğinde artık bu hususta insanlara arkadaşlarımıza faydalı olabileceği kanaatindeyim artık arkadaşlarımız ups bilgisayar ve servislerinin gerilimi 1 volt altına çekin dediğinde meslektaşlarımız bu her iki parçadan faydalanım sorunlarını çözer ise bizde mutlu oluruz ister kondansatör ister transistör farketmez doğru seçimi bularak sorun çözülüyosa herkese kolay gelsin artık nötr toprak arasındaki gerilimi 1 volt altına çekmek kolay ve mümkin herkes faydalansın kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri