topraklama ile nötür arasındaki voltu düşürme

sayin yavuz31;
yazdigim mesajlarin takibini yapmaktayim, bazen yazdigima pisman oluyorum ama
konuyu cok iyi baglamissiniz, gercektende tesekkur ederim.
saygilarimla....

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadasım faz-nötr arasına 0.5 mf kondansatör baglandıgında ölcülen deger 1.volttun altına düstügünü kabul edelim ama bana göre bir sorun var topraklamanın amacı herhangi bir nedenle gövde üzerinde olusan kacaklarda makineyi kullananların ve makınenin zarar görmesini önlemek olduguna göre takılan kondansatorun uygulamadakı faydası ne olur.yani topraklama kazıgını çaktık ölçümü yaptık ve deger yüksek cıktı senin dedigin gibi faz-nötr arasına kondansatöru bagladık degeri tutturduk.ama levhanın direnci degismedi ve kacak halinde topraklama saglıklı çalısırmı ben olayı bu yönüyle dile getirmek istedim sizi ückagıtcı olarak degerlendirmedim sadece yapılanın dogru sonuc vermiyecegine inandıgımı anlatmaya calıstım

BELKİYA GULER HOCAM; Faz nötr demiyoruz lütfen bu 3 cü yazışım nötr toprak arasına atıyoruz kondansatörü yada transistör basit ce şöyle izah edeyim biz bilgisayar pos makinesi modem IBM kasiyer kasaları gibi hasas cihazların yanmasını donmasını çökmesini engellemek için topraklamadaki 1 ve üstü gerilimi 0.9 volt altına çekmek zorundayız ve servis de bunu öngörüp istiyor şimdi bizde bu gerilimi ne yapıp edip 1 volt altına çekecez ve hertürlü yöntem deniyoruz olmuyo son olarak nötr toprak arasına transistör veya kondanstör atarak bir nevi mini kompanze yaparak gerilimi 1 volt altına düşürerek bilgi işlem odasını garantiye almış oluyoruz olaya bir de şu açıdan bakın bu tip cihazlarda büyük oranda elektrik kaçağı olmamakla beraber içerisindeki devreler ve parçalar değerli ve hassas. kaba bir tesis için 3 volt değerindeki topraklama çok iyi değer kabul edilirken çok fazla bir topraklamaya ihtiyacı olmayan bilgi işlem cihaları için topraklama voltajı 0.9 üstü tehlike arzetmektedir başka bir örnek pos makinesinin tamamı plastik ve mika lcd monitörler plastik ve mika naylon telsiz telefon ve telsizler plastik ve mika IBM market kaslarının büyük bir kısmı mika ve plastik sadece bilgisayar kasamızın yani pc nin dış kasası demir ve sac olduğundan kaldıki 220 ups tesisatınız sağlıklı ise çoğu yerde kasada dahi topraklama yok şimdi plastik ve mikadan oluşan bu tür ve buna benzer bilgi işlem cihazları dışarıya ve insana zarar vermediği için yalnızca kendi iç devreleri için 1 volt altı değer yeterli üstü ise zararlı öngörülmektedir bazı kondansatörler vardırki 1.5 voltla çalışmaktadır ve cihazların şasesine çok yakındır siz 3 yada üstü voltajı olan bir topraklamada bu devreyi yakabilirsiniz yani buradaki kısmi diğer bir amacımız ise 3 yad 4 voltluk çok iyi olarak tanımladığımız bir topraklamayı kaba bir tesiste elbetteki 1 volt altına çekmek iyi değil ama bizim uğraşımız kaba bir tesis ev yada fabrika değil hasas bilgi işlem odası için 1 volt altında istenen değeri bulabilmek için özellikle söylüyorum NÖTR TOPRAK arasına kondanstör veya transistör atmak zorundayız başka farklı bir şekilde bu işi çözebilen varsa saygı duyar o arkadaşımızın tekniğini değerlendiririz

arkadasım bır konuda senin dediğin katılıyorum 1 voltun altına normal sartlarda nekadar topraklama yapılırsa yapılsın degerler tutmuyor ben seni rencide etmek anlamında o kelimeyi kullanmadım bu işin normal sartlar altında 1 voltun altına düşmeyecegini yapanda yaptıranda biliyor ben sadece sunu anlatmak istedim 1 tane levhamızı gömdük ölçümde levha yetersiz yetersiz geldi ve senin dedigin gibi faz-nötr arasına 0.5 mf kondansatör bagladık ölcümde 1 voltun altında cıktı.bir sorun var topraklamanın görevi ne herhangi bir sekilde olusacak kacakların önüne geçerek kullanıcıyı krumak degilmi levhanın direnci degismeyecegine göre topraklama görevini yaparmı ben bunu anlatmak istedim saygılar arkadasımben yanlıs yazmısım faz -nötr degil nötr-toprak arası yazmam gerekli dogrudur.sen uygulamada test ettinmi sonuc olumlu ise güzel bir bilgi verdin tesekkürler

nötr toprak arası ölçülen gerilimin toprakla değil nötr kesitiyle alakası vardır.

sayın belkiya guler bu sistem denenmiştir uygulanabilir ayrıca nötr toprak arası gerilimin 1 volt altında olması sıraladığım bilgi işlem odası cihazları için uygun ve güvenli kaldıki cihazların garanti servisleri istiyor 1 volt altında olması ama 1 voltun altında olması neye yarar ne iş görür sebep nedir teknik olarak pek fazla bilmiyorum bunuda servis ,elektronikci veya elektronik mühendisi arkadaşlarımız varsa aydınlatabilirlerse sevinirim

garanti kapsamına alınacak elektronik cihazın servis yetkilisi ile ups cihazınıza faz nötr ve topraklamayı gereken sigorta şalter ve kaçak koruma rolesinden geçirerek getiriniz giriş ve çıkışlarınızı kısa devre yapmadan yapınız yavuz kardesim beni mazur gör veya bilgisi eksik biri olarak kabul et.ögrenmek istedigim yukarıda yazından alıntı yaptıgım kısmı anlamadım fazı-nötr-ve topraklamayı beraber olarak salter-sigorta ve kacak a.r.den beraber gecirilmesini yazmıssın topraklamayı neden salter,sigorta ve kacak a.r.üzerinden gecirecegim ve giris ve cıkısları kısa devre yapmayın derken hangi giris cıkıslar beni aydınlatırsan sevinirim tesekkurler

O anlatımım daki amaç sadece faz nötr ve topraklamayı ups ve ya ups için özel hazırladığın panoya getir demek istedim yoksa şalter kakr kısa devre yapmadan derken kabaca tesisatını hazırla demek istedim yoksa nötr toprak arasına tacağın kondanstör ile teknik bir bağlantısı yok oralara kafa takma sen ups ye kadar faz nötr topraklamanı getir girişlerini yap o anlatımım daha büyük bir bilgi işlem odası yapıyosanız mesala ben 10 ad kapı çıkışı olan bir markette kasalara ayrı ayrı 3x2.5 nym çektim ve bir panoda topladım 10 linye yaptım müdür ve bilgi işlem odalarındaki pos cihazları yazıcı fax şarzlı telefonlara yine 3x2.5 hatlarımı çektim hub ve alarm sistemlerinin prizlerini çektim ve hepsine bir panoda yaklaşık 15-20 ad linye oluşturdum bankaların online bilgisayarlarıda dahil buna ana panomdan 4x6 nym getirdim ups panoya 1 faz 1 nötr 4x6 nın diğer 2 ucunuda yedek bıraktım pano altına ups cihazını yerleştirdim faz nötr girişi yaptım bahçeye 10 bin tl masraf ederek yaptırdığımız 25 lik kabloyu topraklama olarak getirip panoya panodan ups cihazına girdim market açılmasına 1 gün kala IBM bilgisayar geldi garantiyi imzalamak için ancak nötr toprak arasındaki voltaj 1.6 volt çıkınca garantiyi imzalamam diye tutturdu ne yaptıysak gece 12 ye kadar 1 volt altına düşüremedik prof hoca getirdi müdürler elektrik yüksek müh. prof sadece gülerek ups garanti firması yetkilisine 0.5 mikro farad kondanstörü ups nin girişindeki nötr toprak arasına lehimle dedi ve gitti sahilde balık yemeye bizde işten kovulmaktan kurtulduk servis kondanstörü lehimledi 0.8 gördü voltu ve imzaladı garantiyi biz<de derin bir nefes aldık marketi kaymakam açarken bizde elektrik odasına hazırladığımız yatakda gecenin yorgunluğu ile uykudaydık yani tesisatı kısa devre yapmadan kakr şalter den geçir getir derken tesisatını hazırla demek istedim hocam bu anlattığım büyük bir market türkiyenin sayılı marketlerinden reklam olmaması için isim yazmıyom yoksa kakr şalter sigorta senin tercihin ister kullan ister kullanma topraklama elbette sigortadan geçmez kolay gelsin

nötr toprak arası ölçülen gerilimin toprakla değil nötr kesitiyle alakası vardır.

bencede arkadaşa katılıyorum güç büyük ise nötr hattı ince ise nötr de elektrik oluyor toprak hattındaki gerlimi 1 voltun altına düşürmek ayrı bir olay topraklamanın 1 ohm veya altında üstünde olması ayrı bişey

yavuz 31 kardesim verdigin bilgiler için tesekkurler böyle bir problemle karsılastıgımızda aklıma sen geleceksin ve senin yaptıgını yapacagım.yanlız kondansatörün kutuplu veya kutupsuzmu voltaj sınırını hk bilgi verebilirmisin

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri