Topraklama direnci ölçümü topraklama nasıl yapılır nedir

Bir yerde aynen şu metin geçiyor: "Toprak çubukları P ve C toprağa derinlemesine batırılır. Aralarındaki mesafe 5 ile 10 metre arasında olmalıdır. Yeşil kabloyu cibazın E terminaline, sarıyı P’ye ve kırmızıyı da C’ye bağlayın". P=sarı, C=Kırmızı, E=Yeşil.

Yani diyorsunuz ki, hepsi aynı hizada(düz bir çizgi şeklinde) olmak zorunda değil, öyle mi? Ben mesela bir ölçüm yapıyorum. Elimizdeki cihaz Megger marka 3P ölçüm cihazı, tam modelini hatırlamıyorum ama DET3D gibi bişeydi sanrım. Yeşili kazığa bağlıyorum, yeşil kablo mesafesi kadar cihazı götürüyorum, sonra cihazdan sarı kabloyu alıp götürüyorum yine aynı yönede, sonra da kırmızıyı götürüyorum, aynı yönde, çakıyorum. ölçüyorum, 0.63ohm çıkıyor. Sonra sarıyı çıkarıp kırmızı kabloya 90derece açı yapacak şekilde götürüp çakıyorum, 0.29ohm çıkıyor. Hangisi doğru ölçüm acaba?

Mesela ben kabloların hepsini düz bir çizgi oluşturacak şekilde çakıyorum, ölçüyorum, 0.63 ohm ölçüyorum. Sarıyı, kırmızıya 90derece açı yapacak şekilde çakıp ölçüyorum, 0.29ohm çıkıyor. Hangisi doğru acaba?
pardon, iki mesaj yazmışım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
" Aynı doğrultuda " demek,aynı hizada demektir.Aynı hizada olması ZORUNLUDUR.0,63 değeriniz
doğru olan değerdir.Aynı değeri,0,52 ve 0,72 aralık değerlerinde ( yaklaşık ) görebiliyor iseniz,
yaptığınız ölçüm, KESİN doğrudur.

kardeş bende ERT-S TOPRAK MEGERİ var bunun kullanım kataloğu varmı sizde birde şu dikkatimi çekti iki topraklama kazığı birbirinr yaklaştırdığımda direnç artıyor bu aralık benim uygulamamda iki kazık cihazdan ilk kazık 5 m ikinci kazık 10 metre uzakta oluyor elimde bulunan digital pense topraklama aletiyle ölçtüğüm değerle diğer ert-s arasında fark çıkıyor hangi işlemi yanlış yapıyorum katalog dosyasını normal yollarsanız sevinirim rar dosyalarını açamıyorum şimdiden teşekkürler

En iyi ölçüm kazıklı tip toprak ölçüm cihazlarıdır.Pens tipi toprak ölçüm cihazı kullanıyorsanız dikkat edilcek nokta parelel topraklamaların olması gerekir.Tek bir topraklama çubuğu varsa sistemde pens tipi kullanmak hatalı olur.Bu tip cihazal sisteme bir akım verir bu akımın devreyi tamamlaması lazım yani bir loop oluşması lazım

ERT-S cihazının bende kullanma kitapçığı yok fakat ölçüm sistemi her cihazda aynı bir önceki mesajımda belirttiğim gibi pens tipi ölçüm sistemin bir devre oluşturması lazım sadece 1 kazık veya levha varsa pens tipi bir işe yaramaz sana yanlış değer verir.Pensle ölçüm yapman için parelel birkaç topraklama olması lazımki cihaz devreyi tamamlasın.Kazıklı tip topraklama cihazının doğru ölçüp ölçmediğini kontrol et.Onun içinde 1 direnç al ve cihazın uçlarına bağla anladığım kadarı ile senin ölçü aletin 3 terminalli direncin bir ucunu soldaki uca diğer ucunuda sağdaki 2 ucu köprüle ve buraya bağla ölçtüğün değer direncin değeri ise cihazın doğru ölçüm yapıyor.Bu basit bir kalibrasyon metodudur.Pens tipinde parelel 1 den fazla çubuk olacak ve bu çubukların düğüm noktalarında ölçüceksin

kazıklar aynı doğrultuda olmalı ve llevha ile en uzak kazık arası d ise
levha ile ortadaki kazık mesafesi 0,62d olmalı

Bir yerde aynen şu metin geçiyor: "Toprak çubukları P ve C toprağa derinlemesine batırılır. Aralarındaki mesafe 5 ile 10 metre arasında olmalıdır. Yeşil kabloyu cibazın E terminaline, sarıyı P’ye ve kırmızıyı da C’ye bağlayın". P=sarı, C=Kırmızı, E=Yeşil.

Yani diyorsunuz ki, hepsi aynı hizada(düz bir çizgi şeklinde) olmak zorunda değil, öyle mi? Ben mesela bir ölçüm yapıyorum. Elimizdeki cihaz Megger marka 3P ölçüm cihazı, tam modelini hatırlamıyorum ama DET3D gibi bişeydi sanrım. Yeşili kazığa bağlıyorum, yeşil kablo mesafesi kadar cihazı götürüyorum, sonra cihazdan sarı kabloyu alıp götürüyorum yine aynı yönede, sonra da kırmızıyı götürüyorum, aynı yönde, çakıyorum. ölçüyorum, 0.63ohm çıkıyor. Sonra sarıyı çıkarıp kırmızı kabloya 90derece açı yapacak şekilde götürüp çakıyorum, 0.29ohm çıkıyor. Hangisi doğru ölçüm acaba?

Mesela ben kabloların hepsini düz bir çizgi oluşturacak şekilde çakıyorum, ölçüyorum, 0.63 ohm ölçüyorum. Sarıyı, kırmızıya 90derece açı yapacak şekilde çakıp ölçüyorum, 0.29ohm çıkıyor. Hangisi doğru acaba?
pardon, iki mesaj yazmışım.

Topraklamanın yapıldıgı yer önemlidir. Ölçüm yaparken topraklama çubuklarını kesinlikle üstüne çakmamaya özen gösterin ve 3 ayrı noktadan ölçüm yapın. 5-10-15 şeklinde gider. Test klemensi ile ölçüm cihazı 5 metre. Ölçüm cihazından sonra 5-10 mt. paralel olarak kazıkları çakıp ölçüm yapabilirsiniz. 3 ayrı noktalarda paralel olarak çakıp ortalama direncini çıkarmak gerekiyor. Topraklamanın yapıldıgı yere yani tam üstüne kazıkları çakarsanız direnç herzaman düşük çıkar. Topraklama kanalına en az 2 metre yakın yere çakmanız gerekir.

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

NORMAL ÖLÇÜM :

Not : Çubuklann batırılacağı toprağın nemli olması gerekir.Eğer toprak taşlı, kumlu veya kuru ise yeteri kadar su ilave edilerek nemlendirilmelidir.

topraklama ölçümü şeması

Şekil de görüldüğü gibi toprak çubukları P ve C toprağa derinlemesine batırılır. Aralarındaki mesafe 5 ile 10 metre arasında olmalıdır. Yeşil kabloyu cibazın E terminaline, sarıyı P ye ve kırmızıyı da C ye bağlayın.

topraklama ölçüm aleti

Toprak Voltajı Ölçümü: Toprak voltajını kontrol etmek için anahltarı Earth Voltage pozisyonuna getiriniz. Toprak voltajını ekranda göreceksiniz. Displayde 10 V'dan fazila değer gösterirse Toprak direnci ölçümü hatalı olarak ölçülebilir. Bunun olmaması için test edilen cihazın güç kaynağı kapatılmalı veya voltaji azaltacak başka bir tedbir alınmalıdır.

Toprak Direncinin Ölçümü: Aletteki anahtarı önce 2000 ohm pozisyonuna getirip test butonuna basınız. Ölçüm sırasında ışık yanar. Sonra gerekiyorsa anahtardan önce 200 ohm sonra 20 ohm kademelerine getirip ölçümler yapılabilir.

ÖNEMLİ: Test Butonu Basılı İken Kademe Değiştirmeyiniz.

Not: Eğer C terminalinin toprak direnci ölçülemeyecek kadar yüksek çıkarsa diplayde ............ işaretleri görünecektir. Bunu düzeltmek için, toprak direncini düşürmek gerekir. Örneğin, Bu çubuğun bulunduğu yer nemlendirilmeli ve bağlantı kablolarının gevşek olup olmadığını mutlaka kontrol edilmelidir.

ÖNEMLİ : E ve C veya E ve P çububukları arasında maksimum 50 V/AC voltaj oluşacaktır .Bunun için Toprak ölçümü yaparken test çubuklarına dokunmayınız.

DİKKAT !!! Kabloları bağlarken birbirine değmeyecek şekilde ayırınız. Kablolar birbirinin altından veya üstünden geçmemelidir. Eğer kablolar birbirine değer veya karışık şekilde ölçüm yapılırsa cihaz, voltajı yanlış okuyabilir. Eğer çubukların toprak Direnci fazla büyük ise yanlış ölçüm gösterebilir. Çubukların mutlaka nemli toprağa batırılmasına dikkat ediniz.Kabloların cihaza iyi bağlanmış olmasına dikkat ediniz.
kaynak: http://www.testolcum.com/topraklama.html

selam arkadaşlar su dolu bir havuza topraklama yapılabilirmi ve yapılırsa nasıl olacak,bakır levhamı kullanılması gerekir yardım..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri