Topraklama birleşik mi?

ZE_dere

Üye
250 kVA trafomuzun topraklamasının takviyesini yaptık yeni kazıklarla. İşletme ve koruma gözle bakıldığında ayrı gibi görünüyor fakat ölçümde, işletme 1,18 ohm; koruma ise 1,16 ohm gibi bir değer çıkıyor. Bu durum beni şüphelendirdi. Birleşik olduğunu açık olan hiçbir yerden göremiyoruz. Birleşik mi değil mi öğrenebileceğim net bir yöntem var mıdır?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Pirizden topraklama ölçümü yapan ölçü aletiniz varsa,bununla ölçüm yaptığınızda 2,34 gibi bir değer gö-
rürseniz,ayrı olduğunu anlayabilirsiniz diye düşünüyorum.Birleşik olsa,aynı değer olmazmıydı ?

Pirizden topraklama ölçümü yapan ölçü aletiniz varsa,bununla ölçüm yaptığınızda 2,34 gibi bir değer gö-
rürseniz,ayrı olduğunu anlayabilirsiniz diye düşünüyorum.Birleşik olsa,aynı değer olmazmıydı ?
Emo nun yaptığı ölçümde her ikisi de 5 ohm çıkmış, şimdi de böyle çok küçük küsurat farkı olunca şüpheye düştüm birbirinden etkileniyor gibi sanki. İzolasyon Megeri ile ölçersek de anlarız gibi geliyor. Ne dersiniz?

Denemekte yarar var.Onunda küçük çıkması halinde,şüpheniz devam edecek.Bahsettiğim ölçü aletini,bu vesile ile edinmenizde yarar var.

işletme topraklamasında kaçak akım rölesi atmayacaktır, diğerinde kaçak akım olması durumunda KAR atacaktır. toprakla fazlardan birisi arasına bir cihaz bağlayıp deneyin. KAR ın sttıgı koruma dır, atmadığı işletme topraklamasıdır. Mantık doğrumudur bilemedim ama doğru olmalı.

NOT: fazla düşünmedim, tecrübede etmedim. anlık düşüncemdir. Sorumluluk kabul etmem .

işletme topraklamasında kaçak akım rölesi atmayacaktır, diğerinde kaçak akım olması durumunda KAR atacaktır. toprakla fazlardan birisi arasına bir cihaz bağlayıp deneyin. KAR ın sttıgı koruma dır, atmadığı işletme topraklamasıdır. Mantık doğrumudur bilemedim ama doğru olmalı.

NOT: fazla düşünmedim, tecrübede etmedim. anlık düşüncemdir. Sorumluluk kabul etmem .

Lakin ki; kaçak akım rölemiz yok :)

normal sartlarda omaj gormemelisiniz toprak ile notur arasında sayet öle bırsey varsa mutlaka bır yerde kopru yapılmıstır

Fazlardan birisine KAR takın deneyin dediğimi. Hem koruma hem işletme topraklaması üzerinde yapın bu denemeyi.
Mantık olarak cevap bulmalıyız.

normal sartlarda omaj gormemelisiniz toprak ile notur arasında sayet öle bırsey varsa mutlaka bır yerde kopru yapılmıstır
koruma toprağı ile nötr arasında neden omaj görmemeliyiz?

işletme topraklaması = nötr olmuyor mu? bu durumda farklı yerlerden yapılmış 2 toprak cubugu arasında ki omajı görmemiz gerekiyor. nötr ile toprak arasında?

Forum istatistikleri

Konular
128,293
Kullanıcılar
450,127
Son üye
furkan680

Yeni konular

Geri