Topraklama birleşik mi?

tesşekkür ederim.
evet bende öyle diyorum... arkadaşın biri farklı demiş nedenini sordum .

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
http://www.emo.org.tr/ekler/f018eb7b301a666_ek.pdf?dergi=263
Peki işletme ve koruma topraklamaları arasındaki mesafeniz nedir ? Linkini verdiğim dökümanda da anlatıldığı üzere aradaki mesafenin 20 mt veya üzeri olması makbuldür.
Yönetmeliğe uygun şekilde yapıldı topraklama lakin dediğim gibi değerler birbirine çok yakın. Geçmişten kalma birbirine temas durumu var gibi görünüyor. Gözle görülebilecek bir yerde bağlantı yok.

Bu nötr yani trafonun yıldız noktası topraklama yapılarak güçlendirilir amaç fazlar arası dengesiz yüklenmelerde yıldız noktasını sıfıra yakın tutmaktır.

Yıldız noktası topraklanmamış(toprakla irtibatı kopmuş) bir trafoda, fazlardan birinin en maksimum dengesiz yüklendiği durumda, yıldız noktasının potansiyeli maksimum kaç volt kayar? ve bunun hesabı nasıl yapılır?

Aradığınız burda olabilir.

Ekli dosyalar

• AG de NÖTR KOPMASI EMO.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 7
  • Nötr kopması EMO.pdf
    744 KB · Görüntüleme: 8
  • Nusret Alperöz.rar
    137.1 KB · Görüntüleme: 10
Aradığınız burda olabilir.

1. paylaştığınız doküman şebekede nötr kopması olayının etkilerinden
2. paylaştığınız doküman sıfırlamanın sakıncalarından ve kayalık zeminde topraklama yerine sıfırlama yapmaktan,

3. doküman;

topraklama.jpg

Yıldız noktası topraklanmamış trifaze bir şebekede faz iletkenlerinden birinin toprağa temas etmesi halinde arızasız fazlar toprağa nazaran kök3 misli fazla bir gerilim, yani faz arası gerilimini arz edebilirler.

deniyor ama benim sorum farklı.

Yıldız noktası topraklanmamış(toprakla irtibatı kopmuş) bir trafoda, fazlardan birinin en maksimum dengesiz yüklendiği durumda, yıldız noktasının potansiyeli maksimum kaç volt kayar? ve bunun hesabı nasıl yapılır?

Bu sorumun cevabını içermiyor sanırım verdikleriniz.

benim aklıma soyle bir soru takılıyor. nötr topraklaması neden yapılıyor? trafodan geçen 3 faz topraktan yalıtılmış halde iken neden tekrar toprakla birleştirilip tehlikeli hale getiriliyor? neden izolasyon trafosu gibi sistem kullanılmıyor.

Sorunuzdan ve yapmış olduğunuz yorumdan,cevabı bildiğiniz,forumu imtihan etmek istediğinizi anlıyorum.Forumda,yeni olmama rağmen,takip ettiğim kadarı ile,ayda bile rakibi olmadığını iddia eden çok bilgili üyeler olduğu görülüyor.Onları beklemeden cevabı verebilirseniz memnun oluruz.

açıkçası imtihan için sormadım, haddime de değil imtihan etmek.
mantıklı bir cevap bulamadığım için sordum bu soruyu. sanki yapılan işlem işin kolayına kaçmak oluyor gibime geliyor. nötr ü topraklamak.

açıkçası imtihan için sormadım, haddime de değil imtihan etmek.
mantıklı bir cevap bulamadığım için sordum bu soruyu. sanki yapılan işlem işin kolayına kaçmak oluyor gibime geliyor. nötr ü topraklamak.

Sizin için değil,soruyu ilk soran için yazmıştım.Yanlış anlaşıldıysa özür dilerim.

Sami Bey, yukarıdaki arkadaşın toyerin dediği gibi bende imtihan için sormadım, benim de haddime değil imtihan etmek kimseyi. bu konuda cevap bulamadığım için sordum bu soruyu. Ben bunun nasıl olduğunu bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum sadece.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri