toprak megeri nasıl kullanılır?

Kazıkları mesafeleri doğru olacak şekilde açtıktan sonra betona koyuyoruz
kazıkların üstüne ve etrafına su döküyoruz bolca
Sonra üstlerine su çeken bir bez koyup tekrar ıslatıyoruz bolca
1 kişi ölçerken diğer iki kişi kazıkların üstlerine ayaklarıyla basıyor bu şekilde toprak gibi davranıyor
Denedim ölçüm sonuç verdi
Olabilir, bizde bu şekilde, ancak ,40x40cm galvaniz levhaları yere koyarak yapmıştık, ancak sonuçlar farklı çıkmaya başlayınca bu yöntemden vazgeçtik

Eğer yaptığınız iş "tekniğine" uygun şekilde yapılmamışsa, sonuçlara güven olmuyor.

Tabiki, ben yaptım oldu diyebilirsiniz. Hele konu hayati değerde ise, karar sizin.
Zaten yıldırım bir kere düşüyor, sonra, geriye birşey kalmadığından kimse hesap sormuyor.

Ayrıca söylediğiniz 35ohm yüksek bir değer. Bu değeri nasıl ölçtünüz?

Paratoner için Aktif ve Radyoaktif paratoner çeşitlerine de bakmanızı tavsiye ederim.
Ancak toprağın her şekilde düşük olması (Tercihan 5ohm altında) tavsiye edilir

https://dogaparatoner.com.tr/paratoner-urunleri/

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hatırladığım kadarı ile,o metod,zemin izolasyonu ölçümü ! ilgili bir ölçüm metodu olsa gerektir.O levhalar üzerinede,40-50
kg ! gibi ağırlıklar konması gerekir diye hatırlıyorum.

Son düzenleme:
Olabilir, bizde bu şekilde, ancak ,40x40cm galvaniz levhaları yere koyarak yapmıştık, ancak sonuçlar farklı çıkmaya başlayınca bu yöntemden vazgeçtik

Eğer yaptığınız iş "tekniğine" uygun şekilde yapılmamışsa, sonuçlara güven olmuyor.

Tabiki, ben yaptım oldu diyebilirsiniz. Hele konu hayati değerde ise, karar sizin.
Zaten yıldırım bir kere düşüyor, sonra, geriye birşey kalmadığından kimse hesap sormuyor.

Ayrıca söylediğiniz 35ohm yüksek bir değer. Bu değeri nasıl ölçtünüz?

Paratoner için Aktif ve Radyoaktif paratoner çeşitlerine de bakmanızı tavsiye ederim.
Ancak toprağın her şekilde düşük olması (Tercihan 5ohm altında) tavsiye edilir

https://dogaparatoner.com.tr/paratoner-urunleri/
3 kutuplu meger ile ölçtüm
paratonerin ölçüm klemensine taktım birini
diğer ikisinide çubuklara takıp uygun mesafede ve aynı doğrultuda olacak şekilde yere koydum ( etrafta çubukları çakabileceğim herhangi toprak parçası bulunmadığı için!)
sonra su döküp bez koyma işlemini yaparak ölçtüm 35,9 çıktı

Bu metoddan farklı bir metod kullanabilmem için dediğiniz gibi pens tipi ölçüm cihazı lazım fakat elimde olan kazık tipi
Bu megerle başka türlü nasıl ölçebilirim varsa bilen üstad aydınlatsın

Son düzenleme:
3 kutuplu meger ile ölçtüm
paratonerin ölçüm klemensine taktım birini
diğer ikisinide çubuklara takıp uygun mesafede ve aynı doğrultuda olacak şekilde yere koydum ( etrafta çubukları çakabileceğim herhangi toprak parçası bulunmadığı için!)
sonra su döküp bez koyma işlemini yaparak ölçtüm 35,9 çıktı
şuan zaten değerin yüksek olduğunun farkındayım
değeri düşürmek için paratonere topraklama çubuğu eklemek dışında başka doğru bir teknik var mıdır diye sormuştum

yeni bir tesisten bahsetmiyorum eğer yanlış anlaşıldıysam
yıllardır kurulu olan bir fabrikanın yılda bir defa yapılan topraklama ölçümünü yaptım

Yok maalesef.Fonksiyonu etkilemi-
yecek şekilde,yer değişimi yapılabi-
lecekse ! yer değişimi çözüm olabi-
lir.O vesileyle,yıldırım sayıcıda ko -
nabilirse iyi olur.

Son düzenleme:
Hatırladığım kadarı ile,o metod,zemin izolasyonu ölçümü ! ilgili bir ölçüm metodu olsa gerektir.O levhalar üzerinede,40-50
kg ! gibi ağırlıklar konması gerekir diye hatırlıyorum.
Evet üstad, haklısınız, ancak Turkcell için Topraklama Ölçümü ve İyileştirmeler yaptığımız yıllarda, bahsettiğim markanın 4 ölçüm girişli CA6425 modelini kullanıyorduk, (Turkcell de aynısını kullanıyordu)
Ancak bizde pens tipi toprak ölçüm aleti yoktu.
Turkcell bizim arkamızdan kendi ölçümlerini yapardı.
Beton üzerinden yapılan ölçümlerde farklılık tesbit ettiği için, kendileri ölçmeye karar verdi.
Pens tipi ile (beton zeminde) daha güvenilir ölçümler yapılıyor.

Prizden topraklama ölçümü yapan
ölçü aletleri ( 20 yıl önce Kyorıtsu
vardı,şimdi,ünlü markaların ! hepsi-
nin var ) literatüre girmiş aletler.1-2
gün önce eklediğim ölçü aletini 7-8
senedir kullanıyorum,diğer pahalı
aletlerle aynı değeri yakalıyorum.
Not : Bu aletlerden bazıları,30 mA
lik kaçak akımların atmasına sebep
olabiliyor !

Son düzenleme:

Yeni mesajlar