telemetri

slckyzc89

Üye
merhaba arkadaşlar
alternatif enerji kaynakları işe çalışan arabalar için bir telemetri sistemi tasarlamam gerekiyor , örnek olarak güneş arabası seyir halindeyken aracın batarya durumunu motorun sıcaklıgını hızını vs bu şekilde demirbaş bilgileri araç hareket halindeyken anlık olarak bilgisayardan okumak istiyoruz, bu işi yapmaya ögrenmeye ihtiyacım var nereden baslamalıyım nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim

Uygun sensörleri tespit edip, çalışma mantıklarını öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Sonrasında herhangi bir mikrodenetleyici ile istediğiniz gibi uygulama geliştirebilirsiniz.

Veri aktarımını nasıl yapacaksın ki? RF mi? Yoksa pc den kastınız araba ekranı vs mi?

veri aktarımında rf kullancaz

Güçlü bi rf bulman gerekecek.. Bildiğin işlemciler varsa onlardan başla.. Yoksa pic16F877 gibi bir işlemci işini görür sanırım.. Bunun da rf için dijital pinlere yazılım yazabilirsin.. Ya da sorun çıkartmazsa seri portu kullanabilirsin veri aktarımında.. Adc leri de 10 bit,, LM35 gibi bir termometre yeterliyse yarım derece hassaslıkta motor sıcaklığını ölçersin.. CCP birimini Capture olarak ayarlayıp motorun hızını tespit edebilirsin.. Yine adc ile akü voltunu dirençle düşürüp ölçebilirsin..

Güçlü bi rf bulman gerekecek.. Bildiğin işlemciler varsa onlardan başla.. Yoksa pic16F877 gibi bir işlemci işini görür sanırım.. Bunun da rf için dijital pinlere yazılım yazabilirsin.. Ya da sorun çıkartmazsa seri portu kullanabilirsin veri aktarımında.. Adc leri de 10 bit,, LM35 gibi bir termometre yeterliyse yarım derece hassaslıkta motor sıcaklığını ölçersin.. CCP birimini Capture olarak ayarlayıp motorun hızını tespit edebilirsin.. Yine adc ile akü voltunu dirençle düşürüp ölçebilirsin..

merhaba.güneş arabası için telemetre ile ilgili bi konuda yorum yapmışsınızda..konuyla bende ilgileniyorum.sizden yardım almak için msj atıyorum eğer sakıncası yoksa.güneş enerjili araç için telemetri ile ilgili bilginizi benimle paylaşırmısınız...telemetri cihazını yada parçalaarını naısl bulabilrim.piyasadaki en iyi telemetri cihazı hangisidir vs. yardımcı olursanız sevinirim..mail [email protected]
şimdiden teşekkür ederim...

merhaba.güneş arabası için telemetre ile ilgili bi konuda yorum yapmışsınızda..konuyla bende ilgileniyorum.sizden yardım almak için msj atıyorum eğer sakıncası yoksa.güneş enerjili araç için telemetri ile ilgili bilginizi benimle paylaşırmısınız...telemetri cihazını yada parçalaarını naısl bulabilrim.piyasadaki en iyi telemetri cihazı hangisidir vs. yardımcı olursanız sevinirim..mail [email protected]
şimdiden teşekkür ederim...

Burası pic programlama bölümü,, arkadaş ne öneririsiniz şeklinde sormuş.. Ben de fikrim yettiğince şu şekilde yapabilirsin dedim..

Telemetri yapmadım daha önce ama yapımı imkansız bişey değil,, istenen değerler tam olarak bilindikten sonra tasarımı rahatlıkla yapılır.. Hazır halde telemetri cihazları var mı bilemem hiç araştırmadım.. :)

Arkadaş RF ile yapmak istemiş.. Ancak güneş enerjili araç için menzilli bi RF bulmak da sorun olacaktır ki, biz de ucuza bulamıyoruz şu mereti.. 300mt lik RF ler ucuz ama daha uzun menzillisi pahalı ona nazaran..

www.udea.com firmasından 500mw lık bir modem tranciever alabilirsin yada bu işi bir telit, simcom gibi gsm moduller ile çözebilirsin

her ikisindede araçtan istasyona yada istasyondan araca hızlı veri transferi yapabilirsin. yine üniversiteler solar araç yarışmasına başladı galiba.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,325
Kullanıcılar
450,165
Son üye
kursatazy

Yeni konular

Geri