Tek Fazlı Kondansatör Bağlantısı

Akım trafonuz,bağladığınız kondansatörü görmüyor ! ise,100 tanede monofaze kondansatör bağlasanız fay-
dası yok.O nedenle,akım trafonuzu ve bağlamak istediğiniz kondansatör değerlerinin bilinmesi gerekir.Te-
sinize ait bilgileri maalesef bilmiyorum.
Daha önce başka bir konuda bu bilgileri verdim.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kompanzasyon-arıza.101110/#post-628866
Yapılan işlemlerden sonra bilgileri düzenleyip tekrar vereyim.Bu konuya bir çözüm getiremedim. Son çarem tek faz kondansatör bağlamak.

Tahminlerde bulunup yorum yapabilmek için bazı bilgilere sahip olmamız lazım.
1)Tesis ne üzerine? yükleriniz ne ağırlıklı?
2)Cezaya girmeye başladığınızda tesisinizde ne gibi bir değişiklik oldu? (*En önemli soru)
3)Röleniz hangi marka hangi model?
4)Kompanzasyon kademe güçleri neler? tek fazlı kondansatör var mı?
5)Hedef cosfi ayarı ne? Ton-Toff-Tc ayarları yani kodnansatör devreye alma-bırakma ve deşarj süresi ayarları neler?
6)Trafo gücü nedir? (Ölçüm Y.G mi A.G mi anlamak için)

1)Tesis 2 adet nöbet kulübesi ve takriben 20-25 adet 500 watt lık sokak aydınlatması için kullanılıyor. 7-8 adet yanmıyor şalterleri inik.Şalterlerinin inme sebebi balast ve lambalarının patlak olması.
2)Tesiste herhangi bir değişiklik olmadı.
3)Entes RG3-12C
4)1-10 2- 0,5 3- 2,5 4- 2,5 5- 1 6- 5 7- 5 8- 5 9- 1,5 10- 10 11- 2,5 12- 2,5
5)cos 1.000 cos2 0,850 Ton 5 sn Tof 4 sn Tc 7 sn
6)Trafo 100 Kva Ag trafo
7) Ayrıca lazım olabilecek bazı değerleride vereyim.
Sayaçta
1.6.0 364W
3.1.7.0 291A
5.1.7.0 528A
7.1.7.0 520A

Röle Üzerinde
L1 -0,436
L2 0.985
L3 0.953

Ri Rc %18 civarında atıyor.

akım trafosu 5/100

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sorunun cevabını verdiğiniz linkte detaylarıyla belirttim. Kontrol edip teyit etmek sizin elinizde !

sorunun cevabını verdiğiniz linkte detaylarıyla belirttim. Kontrol edip teyit etmek sizin elinizde !
Hoca o konuda sıkıntı yok teyit ede ede ilerliyorum. Son 2 şey kaldı biri tek faz kondansatör öbürü röle de arıza olabilir burada tek faz kondansatör bağlantısı ile aklıma takılan bir şeyler sormak istedim. Cevabımı aldım dilinize bilginize sağlık.

Bakım elemanıysanız reaktif güç ölçen, cosfi gösteren pensmapermetrelerden temin etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Aslında sistemimde sıkıntı ne tip bi cos ayarı yaparsam yapayım. Ri ve Rc %18 altına düşmüyor. Sitem gündüz hiç kondansatör devreye almıyor. gecede alınca yine sağlayamıyor. Ana sayfa da -350 950 980 civarı L1 L2 L3 gösteriyor. Tek fazdaki bu dengesizliği o faza ait tek faz bağlayıpta dengelemeye çalışsam. Grup bağlamasam olur mu acaba.
Sisteminize uygun şönt reaktör bağlamanızı öneririm.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri