Tek bir adi anahtarla 2 lamba ayrı ayrı yakılıp söndürülebilir mi?

yok ustam ya dediğim gibi daha kalfa sayılırım sadece uygulamadan anlayıyorum biraz çizim proje daha gelemedim oralara...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
iki faklı güçteki ampülleri seri bağlarsanız gücü düşük olan ampül daha çok kızaracaktır daha sonrada anahtar ile gücü küçük olan ampülün uçlarını kısa devre ederseniz diğer ampül yanacaktır.Tabi saçma bir devre ama böyle soruya böyle cevap..

slm ben aranıza yeni katıldım. Bu konuyla ilgili devre şemasını yayınlayabilirmisiniz.

Sn. oonurr gayet güzel bir tarzda çözmüş .
Bence daha makul bir çözüm bulunana kadar doğru cevap budur.

iki faklı güçteki ampülleri seri bağlarsanız gücü düşük olan ampül daha çok kızaracaktır daha sonrada anahtar ile gücü küçük olan ampülün uçlarını kısa devre ederseniz diğer ampül yanacaktır.Tabi saçma bir devre ama böyle soruya böyle cevap..
sn onur gücü küçük olan ampulun direnci daha yüksek değilmidir. bir yanlışlık var gibi?

syn ustalar zamanınız varsa bi uğraşın deneyin derim bakın ne oluyor...

Böyle bir devre oluyorsa çizinde bizde öğrenmiş olalım. bununla uğraşacağına komitatör kullan daha mantıklı. Çiftli anahtarla 2 ayrı lambayı yakmış olursun. Bizim milletimiz zoru seviyor. Bence olmaz o devre olsa da tekli adi anahtarla olmaz diye düşünüyorum.

bu, tübitak dergisinde yıllar önce sorulmuş olan bir sorudur.

yok ustam ya dediğim gibi daha kalfa sayılırım sadece uygulamadan anlayıyorum biraz çizim proje daha gelemedim oralara...

Şema çizemiyorsan şöyle yapalım, tarif edebilirmisin? Mesela şöyle; faz ucunu aldım lambanın bir ucuna girdim, ordan çıktım anahtarın bir ucuna girdim vs...

Bu sitede bu devreyi başka türlü çözebilecek adam sanıyorum bulunmuyor.

Tarfi edersen belki birşeyler çıkar.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri