Tek bir adi anahtarla 2 lamba ayrı ayrı yakılıp söndürülebilir mi?

faz anahtara girer anahtardan çıkar 100w ampule ampulun diğer ucu nötr e bağlanır. anahtara paralel de 10w ampul bağlanır.anahtar açık devre iken 10w ampul, anahtar kapalı devre iken 100w ampul yanar...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
2 lambalı komitatör anahtarını tek anahtar gibi kulandıgınızda böyle bir devreyi çalıştırmak mümkün sadece vaviyen olayını bile birçok kişi kavrayamazken böyle bir baglantı ne için düşünülmüş onu merak ettim, bilmeyen ve anlayamayan için tamiri çok karmaşık bir durum sonuçta vaviyenlede çok rahatlıkla oalbilecek bir olay. Yinede yapacak arkadaşa kolay gelsin

bu soruyu tubitak sormuş olabilir de sadece elektrik sisteminde ne gibi bir faydası var hala anlamış değilim, teknoloji fuarlarına katılan teknik universite ve devlet argesine baglı kurumlar resmen dökülüyor stantları rezalet sırf isimlerini yazıp çay kahve içip aptalca ürünler sergiliyorlar. O yüzden teknik ünilerden mezun olan her 100 kişiden 2-3 tanesi bişeyler yapabiliyor geri kalanı sadece diploma ile orada burada maaş alıp yaz tatiline gitme peşinde. Bende basit bir soru sorayım 5 röle ile 3 katlı bir asansör devresi yapın ve hiç bir elektronik kart olmadan asansör hangi katta oldugunu anlasın, her kattan her kata gönderilebilsin ( bu sistem tarafımca yapılmış ve çalışmaktadır ve ben hiç asansör kumandası görmedim ) bu sistemi yılların asansörcüleri dahi çözemeyip olumsuz yorumlar yapmışlardı oysa asansör 7 senedir çalışmakda

Buarada asıl söylemek istediyim çok fazla faydası olmayan konuları beyin fırtınası yaparak forumlarda tartışmak belki birkaçımızı memnun eder, fakat genel olarak kullanım amacıyla düşünülürse pek bir anlamı yok bence forumlarda yeni fikirlerimizi tartışıp bunları hayata geçirmek adına çaba harcayalım birlik beraberlikle yeni projeler geliştirelim ne dersiniz haksızmıyım

alın size piyasadaki cebine kontrol kalemi ,pense koymuş adamlardan bir tanesinden saçma sapan hiç bir yararı olmayan boş bir soru
sen usta olmuşsunda ne olmuş bi soruya cevap veremiyorsun daha yarın abim geliyor şemayı çizer sende öğrenmiş olursun...

syn ustalar böyle bir bağlantının elektirik alemine bi faydası olmayabilir ama bazı arkdaşlar kendine usta diyor buyrun size soru yapın bu devreyi usta ona diyeyim ben... yarın şemayı atarım bakarsınız sizde uygularsınız oluyormuymuş olmuyormuymuş...

faz anahtara girer anahtardan çıkar 100w ampule ampulun diğer ucu nötr e bağlanır. anahtara paralel de 10w ampul bağlanır.anahtar açık devre iken 10w ampul, anahtar kapalı devre iken 100w ampul yanar...
kardeş en azından kafa yormuşsun tşkler ama lambaların ikiside aynı olacak...

sen usta olmuşsunda ne olmuş bi soruya cevap veremiyorsun daha yarın abim geliyor şemayı çizer sende öğrenmiş olursun...
abin bir türlü gelemedi galiba bak kardeşim yaptım diyorsun nasıl yaptın anlat burda hekes inansın sen burda insanlara sallamasyon yapıyorsun sonra yağ gibi üste çıkıp gider yapıyorsun yaptığından emin olki verilen cevaplar karşısında dik duracaksın yazdığım kelimelerden rahatsız olduysan özür dilerim kardeşim ama piyasada çok var öyle insanlar

bi adi anahtar iki adet ampül ile olmaz anahtar kapalı olduğun da enerji olmaz bunu yapan mühendis veya soran arkadaş gördüm demesi hatasıdır elektronik kart veya röle kontaktör ile olur ama sadece bi anahtar iki lamba ile bu iş olmaz ister ampülün watını yükseltin ister başka bi ampül kullanın olmaz...

Arkadaşım banada aynı soruyu sordular.bende elektronik mezunuyum.kafa yordum araştırdım bir sonuca varamadım.şemayı yayınlarsanız çok sevirim.

Web.arkadaşım asansör için yaptığın bu çalışmayı merak ettim.bunu bir çizimle paylaşırsan çok memnun olurum.şimdiden ellerine sağlık.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri