Su analizi için sensör ihtiyacı..

fatma k

Üye
ii günler arkadaşlar deterjanlı suyu ayırt etmek için bi sensör var mı?
yada kirli su için ve bu sensörlerin ölçüm sonuçları. bitirme ödevim için aciliyet gerektiren bi araştırma benim için. bilen arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum...

ödev için istiyosunuz bilmiyorum nasıl karşılarlar ama,endress hauser firması ile görüşürseniz yardımcı olacaklardır.

hayırlı çalışmalar diliyorum,...

Selamlar, deterjanlı su dediğiniz su, alkali(baz) veya asidik deterjanlı olabilir farketmez. Bu tip kimyasallar diyeyim, suyun mevcut iletkenliğine extra iletkenlik katarlar. Bunu bu şekilde çok kolay ayırt edebilirsiniz. Piyasada da otomatik olarak kimyasallar (deterjan) genel olarak bu prensiple ölçülüp değerlendirilip ve dozajlanır. Konu oldukça detaylıdır. Siz deney olarak veya sunum olarak mı ödevinizi gerçekleştireceksiniz. Şayet deney olarak ise size iletkenlik sensörü, ve ölçüm kontrol cihazı gereklidir. (ikisi kompakt olarakta mevcuttur ama pahalı ort. fiyat; ben jumo marka kullanıyorum 1000€ civarıdır.) Ayrıca sayın aliplc beyin bahsettiği endress hauser marka proplar sektörde en kaliteli diyebileceğim tiptedir, haliylede pahalıdır. Tam olarak ne istediğinizi belirtirseniz yardımcı olabilirim.

teşekkürler ardatuğrul bitirme projesi olarak sunacağım basit bi düzenek halinde... gelen deterjanlı suyu kanalizasyona durulama suyunu da bahçeya veren bi sistem olack özet olarakkk... bu yüzden önce suyu ayırabilmekten başlamak istemiştim. kısa bi pic proğramlama ile kapı işi halledilir sanki... yardımlarınızı bekliyorum teşekkir edrim

arkadaşım sana bi firma ismi vereyim denizlide deren kimya bu firma senin işin görür

deterjanlı suyun ph değerinde değişme olur bunu ph sensörü ile çözebilriisn.

sayın eryet deterjanın yıkama esnasında ellerimize zarar vermesini engellemek için pH seviyesini suyunkine yakın ayarlamış firmalar o yüzden pH sensörü bi işe yaramıyor.
iletkenlik senserü olabilir diye düşünüm ama sensörden aldığım bilgiyi pic'e nasıl aktaracağımı bilmiyorum. bunu yapan bi sistem varmış ama malesef 800 euro civarında fiyat verdiler. eğer iletkenlik sensörünün değerini pic'e nasıl aktaracağım hakkında bi biginiz varsa çok memnun olurum
teşekkürler...

ph sensörü yaklaşık değermi veriyor?

evet niye ki?suyun ph değeri 7.32
deterjalı suyun ph değeri 7.04

Kardeş biliyorsunuz Suyun iletkenliği direnci ile ters orantılıdır. Bu şu demek; Deterjanlı suyun direnci daha düşük olacak bundan faydalanıp suyun geçeceği yere su geçişi surasında suyun içinde kalacak şekilde iki iletken (prop) yerleştirirsen iki iletken arasındaki dirnci okursun, buradan aldığın direnç bilgisini PIC 'de analog olarak işleyip karşılaştırma yöntemiyle farklı değerlerde farklı çıkışları alabilirsiniz diye düşünüyorum.
Zaten; Dijital termometre, Karanlıkta yanan lamba v.b. gibi uygulamaların temelindede direnç değişimi yatmaktadır.

Forum istatistikleri

Konular
128,286
Kullanıcılar
450,117
Son üye
3ZİNED_

Yeni konular

Geri