Ultrasonik Sensör Seçimi (Bilimsel Proje İçin)

wantex

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba. Yaklaşık bir yıldır forumunuzu severek takip etmekteyim. Sorulan sorular ve cevaplar, ilgi duyduğum elektrik-elektronik alanında biraz daha bilgilenmeme yardımcı oluyor. Öncelikle hepinize teşekkür ederim.

Şimdi benim sorunuma gelelim...

Bir proje kapsamında "ağaçlar üzerinde çalışacak" bir ultrasonik sensör seçmek için uğraşıyorum. Yaklaşık iki-üç aydır arıyorum fakat hala istediğim sensöre ulaşamadım ve sizlerin önerilerini bekliyorum.

"Ağaçlar üzerinde çalışacak" ibaresini de açıklayayım. Sensör ağaca dik bir şekilde durup sürekli olarak kendisiyle ağaç arasındaki mesafeyi ölçecek. Ses dalgaları yapraktan veya daldan dönüp gelecek yani. Önerilerinizde bunu da dikkate alırsanız sevinirim.

Şimdi benim sorunum şu ;

Kaliteli sensörler illaki vardır fakat denemeden bilemeyeceğim için beğendiğim sensörü sipariş ediyorum, deniyorum ve sonuç hüsran oluyor. Haliyle hem param hem zamanım boşa gidiyor. Çoğu sensör duvar, dolap, kapı gibi düz yüzeylerde gayet güzel çalışıyor zaten ama benim kullanacağım yüzey ağaç yüzeyi olduğundan dolayı daha başarılı bir sensöre ihtiyacım var. Bu görevi başarıyla yerine getirebilecek, hızlı (en az 10 hz) ve pic karta kolayca import edebileceğim bir ultrasonik sensöre ihtiyacım var. Önerilerinizi bekliyorum değerli arkadaşlar.

Daha önce denediğim sensörler ;

HC-SR04
Maxbotix Ultrasonik Mesafe Ölçer - LV-EZ4
TF Mini Plus (ToF) Lazer Menzil Sensörü

Sensör seçiminden önce çalışma ortamının tam tanımlamasını biz bilmiyoruz. Ortamda ultrasonik sensör yerine başka cins sensör kullanmak daha uygun olabilir. Sakıncası yoksa ne yapacağınızı/yapmak istediğinizi eksiksiz yazabilir misiniz?

Merhaba Mehmet Emin Bey,
Şöyle anlatayım. Testlerimizi Covid-19 dolayısıyla laboratuvar koşullarında gerçekleştireceğiz fakat sistemin bahçe koşullarında çalışabilmesi gerekmektedir yani esas çalışma ortamı güneş alan, titreşimli, tozlu bir ortam. Projemizde amaçladığımız şey ağaç taç hacmini gerçek zamanlı olarak tespit edebilmek. Sıralı ağaçlar düşünün sensör de bu ağaçlara dik bir şekilde konumlandırılmış bir şekilde önünden geçip gidiyor. Geçip giderken sensör ile ağaç arası mesafeyi bana düzgün bir şekilde ölçebilecek ultrasonik sensör arıyorum. Literatürdeki daha önceki çalışmalarda da ultrasonik sensörler kullanılmış zaten. Şuan lidar sensör kullanılmaya başlandı fakat bizim o kadar bütçemiz yok. Umarım açıklayabilmişimdir. İlgilinize teşekkür ediyorum. Önerilerinizi bekliyorum. Saygılarımla.
lidar kullanabilirsiniz.
Bende çok isterdim fakat o kadar bütçemiz yok malesef.

Vega sensörleri bir araştırın .Yada tam olarak ne yapmak istiyorsanız konuyu Vega Türkiye yetkili satış bayisinden arkadaşlarla görüşün size yardımcı olacaklardır.Kolay gelsin.

Vega sensörleri bir araştırın .Yada tam olarak ne yapmak istiyorsanız konuyu Vega Türkiye yetkili satış bayisinden arkadaşlarla görüşün size yardımcı olacaklardır.Kolay gelsin.

Sitelerine girip inceledim. Sensörleri endüstriyel kullanımlar için uygun (Tank seviyesi, yüzeyi düz cisimlerin ölçümü v.b) ve benim için pahalı sensörler (400-600 euro). Bütçe problemi olmasa sick firmasının da güzel sensörleri var fakat benim aradığım optimum benim işimi çözebilecek bir ultrasonik sensör. Orta kaliteli yani.

3 adet sensör kullanacağım ve her bir sensör için ayırabileceğim bütçe 1500 tl gibi düşünebilirsiniz. Yaklaşık toplam 5000tl bütçemiz var yani. Önerilerinizde bütçeyi de esas alırsanız çok sevinirim. Saygılarımla .

güzel insan bir ürün hem ucuz hem çok kaliteli olmaz, alternatif çözümleri de değerlendirmek lazım. bu forumdaki beyin kapasitesini dikkate alınız. burada ne kadar yardımcı oldum bilemiyorum ama ilgimi çeken konularda yeteri kadar bilgi sahibi oldum, değerli ustaların verdiği fikirler ürettiği çözümle bana yeterli geldi. umarım sizde kendi projenize uygun bir çözüm bulursunuz.

güzel insan bir ürün hem ucuz hem çok kaliteli olmaz, alternatif çözümleri de değerlendirmek lazım. bu forumdaki beyin kapasitesini dikkate alınız. burada ne kadar yardımcı oldum bilemiyorum ama ilgimi çeken konularda yeteri kadar bilgi sahibi oldum, değerli ustaların verdiği fikirler ürettiği çözümle bana yeterli geldi. umarım sizde kendi projenize uygun bir çözüm bulursunuz.
Ben de biliyorum hem ucuz hem kaliteli olmayacağını beyfendi. Üst tarafta yazdığımı okursanız orta kalite birşey arıyorum dedim. Alternatif önerilerin çoğunu denedim araştırdım sensör olarak ultrasonik sensör en uygun sensör olarak öne çıkıyor. Bildiğiniz tecrübe ettiğiniz ultrasonik sensör var mıdır diye foruma sormak istedim sadece. Ayrıca kişilerin beyin kapasitesini kimse bilemez. Herkesin farklı alanlarda zekası farklı çalışabilir...
Kamera ve görüntü işleyici kullanın.
Dış ortamda görüntü işlemek kolay bi iş değil (güneş patlamaları v.s.). Sadece sensör önerisi istiyorum arkadaşlar.

kafam öyle işlere pek basmaz ama lazer metre türevini denesen diyorum , bir de bana uzun zamandan beri ilk defa "beyefendi" sıfatını kullandığınız için teşekkür ederim. malum sanayide sıfatlar çok farklıdır. lazer sensör değil lazer metre. buradaki sorunda eğer başarılı olursa sanırım hız faktörü olacaktır

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri