Su analizi için sensör ihtiyacı..

Bulanıklık sensörü diye ararsanız bulabilirsiniz.Elimko'ya bir sorun

Evet sy ertek68 Allah razı olsun sensör ulamayınca ona karar verdik bizde... ben bi ölçüm yaptım ama doğruluğundan emin olamadım tabi. tekrar ölçeceğiz inş. peki kapı kontrollerini vana ile mi yapacağım. nasıl bir vana kullanmam uygun olur. yardımcı olursanız sevinirim.

Evet sy ertek68 Allah razı olsun sensör ulamayınca ona karar verdik bizde... ben bi ölçüm yaptım ama doğruluğundan emin olamadım tabi. tekrar ölçeceğiz inş. peki kapı kontrollerini vana ile mi yapacağım. nasıl bir vana kullanmam uygun olur. yardımcı olursanız sevinirim.

İletkenlik sensörünün iki, üç, dört elektrotlu tipleri bulunduğu gibi toroid türü temassız özellikte olanları da vardır.

Elektrodlu tipte kullanılan elektrotların üzeri genellikle platin kaplıdır; suya temas eden yüzey alanları ve yüzeylerin bir birlerinden uzaklıkları hassas ayarlanmıştır ve K faktörü denen bir standarda göre tasnif edilirler.

Çözeltilerin iletkenlik değeri ısıya göre değişir. Doğada en çok bulunan NaCl çözeltisinde santigrat derece başına değişim %2 kadardır. Bu nedenle, iletkenlik değeri 25 derecede alacağı değer hesaplanarak gösterilir. Ölçülecek olan her çözeltinin ısı/iletkenlik ilişkisi farklıdır. Farklı tuzların ya da kimyasalların bulunduğu bir çözeltinin ısı/iletkenlik ilişkisi labaratuarda ölçülerek bulunur ve ısı kompanzasyonu ona göre yapılır.

Aynı zamanda her çözeltinin kendine has bir iletkenlik eğrisi vardır. Yani lineer özellik göstermezler. Mikrosiemens cinsinden iletkenlik değeri hesaplanırken bu lineer olmama durumu da dikkate alınmalıdır.

İletkenlikle ilgili daha çok detay var ama bundan sonrası giderek daha karmaşık ve profesyonel niteliktedir.

Benimde bir sorum olacak,
Selamlar Arkadaşlar, Ben bir akıllı ev otomasyon için yazılım yapıyorum burada havuz suyundaki kirliliği tesbit edecek bir sensör arıyorum, bana bu konuda yardımcı olabilecek ve bilgi verebilecek bir arkadaş varsa çok memnun olurum. Sensörden gelen değeri okuyacak analog kartım mevcuttur,
Şimdiden teşekkür ederim saygılar, Mete Anakök

Forum istatistikleri

Konular
128,390
Kullanıcılar
450,275
Son üye
mustafa0638

Yeni konular

Geri