Spindle seçimi

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Pekala spindle projem devam ediyor ama sıkılmaya başladım çünkü fazla uzun sürdü. Bu yüzden her an niyeti bozup bir spindle sipariş edebilirim.

Öncelikle alüminyum işlerken zorlanmamalı ve devri düşmemeli. Yani çok küçük miktarda devri düşebilir, hissedilmez ama mesela yüksek feed rate çalışırken zorlanıp da devir düşer mi? Burda tavsiye lazım.

Su soğutmalı mı yoksa hava soğutmalı mı? Hava soğutmalı motorlarda fan ses yapıyordur. Hiç haz etmem. Bu yüzden su soğutmalı motorlar bana daha cana yakın geliyor. Bu konudaki düşüncelerinizi de alayım.

Gelelim son soruya. 1.5kw mı yoksa 2.2kw mı? Tabi ki 2.2kw diyeceksiniz ama eğer 1.5kw motor da alüminyum işlerken hiç zorlanmayacaksa onu da düşünebilirim tabi.

Teşekkürler.

Merhabalar, mevcut kullandığım cnc de hava soğutmalı 2.2 arel Hi-Freq. iş mili var.

Alüminyum ve pirinçte hiç zorlanma yok. Ama, ne kadar talaş kaldırmak istediğinizde göre de değişecektir işin durumu.

1.5 Kw için birşey diyemem tecrübe etme olanağım olmadı, ama olumsuz bakmam :) 2. cnc projemiz için 0.75 kw düşünüyoruz.

Sevgiler saygılar.

1.5 kw alüminyumda zorlanıyor
2.2 kw su soğutmalı tavsiye ederim
hava soğutmalı çalışırken kafa bırakmıyor insanda çok ses yapıyor

1.5 kw alüminyumda zorlanıyor
2.2 kw su soğutmalı tavsiye ederim
hava soğutmalı çalışırken kafa bırakmıyor insanda çok ses yapıyor

1.5 Kw zorlanıyorsa 0.75kw 6000 devir motor falan pek tat dökmez sanırım

Benim şu anki taşlama motoruyla da çok güzel alüminyum işleniyor. 600w olduğu halde. Hızı 33000 ama.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri