Solid state röle ile H köprüsü yapılabilirmi ?

nanit

Üye
arkadaşlar başlıkta da yazdıgım gibi ssr ile bir h köprüsü yapılabilirmi bunun ömrü kararlılıgı nasıldır bunu deneyen yada bilen bir arkadaş varsa yazabilirmi şimdiden teşekkürler

Kontrol edilecek eleman ne ki, maliyeti artırmaya değer mi? SSr ile normal devre temelde farksız hareketsiz, amaç kuplaj izolasyan ile sözüm yok.

Kontrol edilecek eleman ne ki, maliyeti artırmaya değer mi? SSr ile normal devre temelde farksız hareketsiz, amaç kuplaj izolasyan ile sözüm yok.
yüksek amperli bi step motor kontrol etmek için kurucam transistörle yaptıgım h köprüsü işe yaramadı ya mosfet yada ssr ile kontrol etmeyi düşünüyorum

Step motorlar icin surucu devresi kullanilir diye biliyorum. H koprusu ile step motor suruluyor mu? Nasil bir devredir bu
?

Step motorlar icin surucu devresi kullanilir diye biliyorum. H koprusu ile step motor suruluyor mu? Nasil bir devredir bu
?
bipolar motorlar 2 tane h köprüsü kullanılarak sürülebilir kullandıgımız sürücü devrelerinin entegreleri falan bir çeşit h köprüsü barındırır

aslında main loop çok iyi bir konuyu sormuş. kullanacağınız parçanın datasını bulabilirsek iyi olur. yüksek amper demişsiniz.
transistör ne gibi yarar sağlayamadı pek anlayamadım ama bildiğim kaadrı ile ssr parçaların yüksek akım taşıma özellikleri pek yok.
bunun yerine düşük bir ssr ile bu ssr nin tetikleyeceği bir transistör ile işinizi daha iyi görebilirsiniz kanımca.

aslında main loop çok iyi bir konuyu sormuş. kullanacağınız parçanın datasını bulabilirsek iyi olur. yüksek amper demişsiniz.
transistör ne gibi yarar sağlayamadı pek anlayamadım ama bildiğim kaadrı ile ssr parçaların yüksek akım taşıma özellikleri pek yok.
bunun yerine düşük bir ssr ile bu ssr nin tetikleyeceği bir transistör ile işinizi daha iyi görebilirsiniz kanımca.
4.5 ampere kadar akım vermesini istiyorum transistörlerle 24v 3 amper çekmeye çalıştım motorlar çok zayıf torkta ve titreyerek döndü .bdx53c-bdx54c transistörlerini kullandım istedigim sonucu alamadım bende farklı alternatifler aramaya başladım ssr mosfetlerden daha pahalı geldigi için onu en son çare olarak düşünüyorum ama dediğiniz gibi yüksek akıma dayanıklı degilse hiç kullanmam

Solid state röleler gayet yüksek akımları anahtarlayabilirler. Aşağıdaki röle gördüğünüz üzere 40 amperi anahtarlayabilecek güçtedir. Piyasada bir çok çeşit röle bulunmaktadır.

Bence siz transistörü sürmekte sorun yaşadığınız için motorunuzdan verim alamamış olabilirsiniz. Kullandığınız transistör 8 amper 100 volt anahtarlayabilir güçtedir. ( Tabiki uygun şartlar altında)

641.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri