Solid state röle ile H köprüsü yapılabilirmi ?

Solid state röleler gayet yüksek akımları anahtarlayabilirler. Aşağıdaki röle gördüğünüz üzere 40 amperi anahtarlayabilecek güçtedir. Piyasada bir çok çeşit röle bulunmaktadır.

Bence siz transistörü sürmekte sorun yaşadığınız için motorunuzdan verim alamamış olabilirsiniz. Kullandığınız transistör 8 amper 100 volt anahtarlayabilir güçtedir. ( Tabiki uygun şartlar altında)

641.jpg
akım voltaj grafiginde güvenli bölgede 24 voltta 1 amper akım olarak vermiş büyük bir ihtimalle ondandır diyerek mosfet aldım inşallah yanılmıyorumdur

P
tot
total power dissipation T
mb

75
°
C
−−
15 W
kullandığınız transistör akım karşılayabilir gözükse de aslında 15 watt bir transistör. o akım grafikleri anlıktır. eğer devamlı çekerseniz kısa devre akımına tabi tutmuş olursunuz. ısınıp kısa devre olacaktır.
size bd243 ya da 2n3055 önerirrim. bunlardan bd243 en kötü 55 watt verir.
serkanın bahsettiği tip ssr tabi var ama ben maliyet açısından olmaz demiştim. yoksa onların da çıkışında bu transistörler var:)

Resmi verilen oyuncak ve benzerleri optik kuplajlı + triac lı dır.
Triac ile H köprüsü olmaz !

Gate devren >12 V ise herhangi bir mosfet kullan , gerilimi akımı uygun olan..
5V gibi ise logic level gate olan bir mosfet kullan.
Step motor devrelerinde mos lardan başka bir şey kullanılmaz.
Ayrıca H bridge lerde başka sorunlar olur onları bu acemi halinle aşamazsın o yüzden H bridge sürmek için ayrıca sürücü chipler olur IR2110 gibi .
H bridge driver olarak ara ..full bridge..half bridge..

Mosfet olarak ne aldınız?
ırfz44 ve ırf9530 aldım grafik degerlerine baktıgımda istedigim degerleri rahatlıkla karşılıyor
Resmi verilen oyuncak ve benzerleri optik kuplajlı + triac lı dır.
Triac ile H köprüsü olmaz !

Gate devren >12 V ise herhangi bir mosfet kullan , gerilimi akımı uygun olan..
5V gibi ise logic level gate olan bir mosfet kullan.
Step motor devrelerinde mos lardan başka bir şey kullanılmaz.
Ayrıca H bridge lerde başka sorunlar olur onları bu acemi halinle aşamazsın o yüzden H bridge sürmek için ayrıca sürücü chipler olur IR2110 gibi .
H bridge driver olarak ara ..full bridge..half bridge..
aynen kardeşim bunuda tecrübe ettik bundan sonra full mosfet devam edicem

Aldıklarının biri N diğeri P channel.
H bridge de hepsi N olsun.
Mutlaka H Bridge Driver kullan.
Yoksa bir sürü dörder dörder patlak mosun olur...

Aldıklarının biri N diğeri P channel.
H bridge de hepsi N olsun.
Mutlaka H Bridge Driver kullan.
Yoksa bir sürü dörder dörder patlak mosun olur...
eminmisin baktıgım birçok h köprüsü tasarımı p ve n kanallı moslarlan yapılmış high side low side olayı bunlarda yokmu

Hayır ben Kazım..

Sen kötü bir öğrencisin .
Bir sürü anahtar kelime verdim , internette dolu .
çok saol hocam kusura bakma internetten aldıgım öneriler bu zamana kadar beni hep zarara soktu internette 2 farklı kanala sahip mosfetleri görünce bir an emin olmak istedim dedigin gibi yaptım çok iyi çalıştı tekrardan teşekkürler

Motorunun özellikleri ne, kaç Volt ile sürüyorsun ,işaretleri nasıl üretiyorsun ,chopper devren var mı yani akım kontrolü , ..???

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,889
Son üye
1 Levent plaza

Yeni konular

Geri