Raspberry Pi Pico W ile NEO-6M GPS modülü stabil çalışmıyor.

salihmerta

Üye
Herkese Merhaba,
Başlıkta belirttiğim gibi Raspberry Pi pico w ile GPS modülünü kullanarak bir proje yapmaya çalışıyorum. Fakat GPS modülünü devreye almam neredeyse yarım gün sürüyor. İnternette yabancı kaynaklara baktığımda da bir çözüm yolu bulamadım. GPS modülünden veri almak için enerji verdiğimde hiç bir şekilde koyduğum pozisyonu değiştirmeme rağmen kendiliğinden çalışmaya başlıyor. Bu yaklaşık olarak 4-5 saat sürüyor. Bir yerde okuduğum kadarıyla modülün antenini alüminyum bir şeyin üstüne koyulduğunda bu sorunun giderildiği fakat bunu denememde de sonuç aynı. Bu süreci hızlandırmam için ne yapmam gerektiği konusunda artık çıkmaza girdim. Bu süreci hızlandırmam yada problemin neden kaynaklı olduğunu siz değerli arkadaşlarıma sormak istedim. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Umarım GPS modulunu evin içerisinde denemiyorsundur.
Gps modullerinde soguk başlama denen bir olay var,öncelikle 3 den fazla uyduyu bulması gerekiyor.
Takriben 30-40 saniye sonra data almaya başlarsınız.
Yapacagınız ilk test,gps modulu data almasa bile belirli bir formatta bilgi basar.
Testlere başlamadan evvel okuma işlemlerini dogru yaptıgınızdan emin olun.

Umarım GPS modulunu evin içerisinde denemiyorsundur.
Gps modullerinde soguk başlama denen bir olay var,öncelikle 3 den fazla uyduyu bulması gerekiyor.
Takriben 30-40 saniye sonra data almaya başlarsınız.
Yapacagınız ilk test,gps modulu data almasa bile belirli bir formatta bilgi basar.
Testlere başlamadan evvel okuma işlemlerini dogru yaptıgınızdan emin olun.
Merhaba cevabın için öncelikle teşekkür ederim. Dışarıda ve evde de denedim fakat aldığım sonuç aynı bağlantılarımı sürekli kontrol ediyorum ama bir sorun görmüyorum dediğim gibi uzun bir süre beklediğimde kendiliğinden sistem çalışıyor. Bir projede kullanacağım için bu sorunu çözmeye çalışıyorum. Sadece gördüğüm tek nokta Alüminyum bir zemine anteni koyduğumda geçde olsa normale göre daha hızlı bir dönüş alıyorum. Raspi ve GPS modülünü bataryalı şekilde kullanacağım. Data geldikten sonra açıp kapatsam dahi hızlıca dönüş alıyorum fakat ilk yakalaması konusunda problem yaşıyorum. NEO-7m Modülde var elimde ikisinide denedim sonuç aynı. Kullanabileceğim başka bir modül var mı önerebileceğiniz? ben bunu İHA gibi bir projede kullanmayacağım. Butona basıldığında bana konum bilgisi gönderen bir proje yapıyorum. GPS modülü çalıştığında konumu alabiliyorum fakat başlangıçta bu yaşadığım sorunu çözmem gerekiyor.

Gps moduller radyo mantıgı ile çalışır.Bu sebepten besleme voltajınızın çok temiz olması,ve anten çok önemli.Soguk başlama olayı yani ilk açılıştaki 30-40 saniye bekleme olayını iptal etme şansı yok.Yapabileceginiz sonraki açılışlar için cihazı stand by modunda tutmak,bu sayede açılma süresi 5 sn yeye düşüyor.
Arkasına metal levha koydugumda daha çabuk baglantı kurmasının sebebi çanak anten misali.

Gps moduller radyo mantıgı ile çalışır.Bu sebepten besleme voltajınızın çok temiz olması,ve anten çok önemli.Soguk başlama olayı yani ilk açılıştaki 30-40 saniye bekleme olayını iptal etme şansı yok.Yapabileceginiz sonraki açılışlar için cihazı stand by modunda tutmak,bu sayede açılma süresi 5 sn yeye düşüyor.
Arkasına metal levha koydugumda daha çabuk baglantı kurmasının sebebi çanak anten misali.
Merhaba, Stand by modunda nasıl tutabilirim? Bu konuda yardımcı olabilir misin?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri