Soft Starter

Merhaba, tesisimde çalışan 4kW motorumun sarımcı ustanın dediğine göre redüktöre bağlanan ön bilye bozulmasından sürekli yanmasına sebep oluyor. Bu sebeple soft starter devresi kurup ani kalkışların önüne geçmeyi hedefliyorum. Bu durumun üstesinden gelmek için sizin başınıza gelen bir öneriniz var mıdır ?

Araştırmama rağmen kaynağa ulaşamadığım diğer konuda soft starter seçimi. 4 kW motor için kaç kW soft starter kullanmalıyım?
Soft starter ayarlamamı nasıl yapmalıyım ?
Ek olarakta motorum üçgen şekilde bağlı, soft starter bağlantısı yaptığımda bunu yıldıza çevirmem gerekir mi ?

Cevaplarınız için teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba, tesisimde çalışan 4kW motorumun sarımcı ustanın dediğine göre redüktöre bağlanan ön bilye bozulmasından sürekli yanmasına sebep oluyor. Bu sebeple soft starter devresi kurup ani kalkışların önüne geçmeyi hedefliyorum. Bu durumun üstesinden gelmek için sizin başınıza gelen bir öneriniz var mıdır ?

Araştırmama rağmen kaynağa ulaşamadığım diğer konuda soft starter seçimi. 4 kW motor için kaç kW soft starter kullanmalıyım?
Ek olarakta motorum üçgen şekilde bağlı, soft starter bağlantısı yaptığımda bunu yıldıza çevirmem gerekir mi ?

Hocam soft starterı kim önerdi bilmiyorum ama bence hemen atlamayın ön bilye bozulursa soft starterla da bozulur size çözüm üretmez belki süreyi biraz daha uzatır. Sıkıntı redüktördeyse redüktörü yenileyin 4 kw motora direkt yol verebilirsiniz . Boşta çalıştırın gözlemleyin 4kw motor muhtemelen helezon, konveyör, elevatör gibi makinaların makinalardaki ayarsızlık bilyeyi bozuyor olabilir.

Hocam soft starterı kim önerdi bilmiyorum ama bence hemen atlamayın ön bilye bozulursa soft starterla da bozulur size çözüm üretmez belki süreyi biraz daha uzatır. Sıkıntı redüktördeyse redüktörü yenileyin 4 kw motora direkt yol verebilirsiniz . Boşta çalıştırın gözlemleyin 4kw motor muhtemelen helezon, konveyör, elevatör gibi makinaların makinalardaki ayarsızlık bilyeyi bozuyor olabilir.
Hocam motor ilk kalkışta tak diye sarsarak kalkıyor. O yüzden soft starter kullanmanın belki avantajlı olacağını düşündüm. Ama asıl problem dediğiniz gibi konvedyör gerginliği olabilir. Çoğu zaman ayarı bozuluyor.

Hocam motor ilk kalkışta tak diye sarsarak kalkıyor. O yüzden soft starter kullanmanın belki avantajlı olacağını düşündüm. Ama asıl problem dediğiniz gibi konvedyör gerginliği olabilir. Çoğu zaman ayarı bozuluyor.
Yani sorun devam edecektir ama illa yol verme için bişey kullanayım diyorsanız sürücü kullanın yavaş yavaş kaldırın motorunuzu ama problemi çözmez sadece zaman kazandırır.

Motor ve redüktör terazisini de kontrol edin .

Redüktörde herhangi bir sorun olmamasına rağmen yaşanan bir durum Bayram Bey'in bahsettiği, redüktörun bir tek sarsıntısi var. Bu sarsıntı diğer redüktörlerimizde de mevcut. Sarsıntıdan dolayı olduğunu düşünürsek diğer motorlarda da aynı durum söz konusu olması gerekiyor diye düşünüyorum. Konu hakkında yorumlarınızı duymak isterim.

Sarsıntı,hangi sistemde olursa olsun, mutlaka çözülmesi lazımgelen önemli bir sorundur .

motor seçimi doğru mu?
bu motor saatte kaç defa dur-kalk yapıyor?
çalışma esnasında akım takibi yapıldı mı?
motor hangi devre elemanlarıyla korunuyor ve ayarları nedir?
bu bilye dediğiniz nedir, kopup motor sargılarını mı parçalıyor?

sormaya edeceğim fakat yoruldum.

Bu redüktör neyi çevirip tahrik ediyor, örneğin belirli bir açıyla yukarı katı malzeme taşıyan band konveyörlerdeki motor-redüktör şeklinde mi bu tahriki? Vibrasyonla bilyesi bozulup devamlı yanan motorun fiziki çalışma şartları hakkında da bilgi verirseniz kanımca daha kolay bir çözüm yolu elde edilebilir. Ayrıca motor-redüktör seçimi bir projeye göre mi seçilmiştir veya yaklaşık olarak mı seçilmiştir? Biraz daha detaylı bilgi verebilmeniz lazım. Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri