Sigorta Akımı Seçimi

firat1986

Üye
yükleme cetveli.jpg

Degerlı Arkadaslar, sekilden de görebileceğiniz gibi yükleme cetvelimiz var.Hersey güzel ama burada sigorta akimi 3*20, 3*16 ve benzeri neye gore tesbit ediliyor? Sorum su neden 3*32 ya da 3*16 değil de 3*20 ? Yukleme cetveli yazarak aratma yaptım ama bununla ilgili pratik bir aciklama ya da net bir aciklama bulamadım. Yorumlarinizi rica ediyorum.

Herkese iyi calismalar....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şu soruyu sorarak cevaba ulaşmaya çalışalım.

Linye hattına koymuş olduğumuz sigortanın görevi hangisidir?

a-Kullanılan kabloyu korumak
b-Linyeye bağlanacak olan cihazı korumak

Şu soruyu sorarak cevaba ulaşmaya çalışalım.

Linye hattına koymuş olduğumuz sigortanın görevi hangisidir?

a-Kullanılan kabloyu korumak
b-Linyeye bağlanacak olan cihazı korumak

Sayın Beyefendi,

Bence doğru seçenek a sikkidir yaniliyorsam beni uyariniz lütfen, belki siz simdi ikisini de söyleyebilirsiniz. Ben Gerilim dusumunu ve akim değerlerini bularak tabloda yazilan değerlerin doğruluğunu sagladim. Fakat Sigorta akimina gelince, duraksadım cunku bu 3*20 mi olacak yoksa daha buyuk mu daha kucuk mu nasil anlıyoruz veya neye gore hesaplıyoruz? Sitemizden arattım ve okudum pek cok yazi ve yorum, ama bu sorduğum sorularin cevaplarini bulamadım. Siz bilginiz varsa beni ve öğrenmek isteyen değerli arkadaslarimizi aydinlatir misiniz?

ÜRETKEN İNSAN ÖĞRENEN İNSANDIR.....

Sayın Beyefendi,

Bence doğru seçenek a sikkidir yaniliyorsam beni uyariniz lütfen, belki siz simdi ikisini de söyleyebilirsiniz. Ben Gerilim dusumunu ve akim değerlerini bularak tabloda yazilan değerlerin doğruluğunu sagladim. Fakat Sigorta akimina gelince, duraksadım cunku bu 3*20 mi olacak yoksa daha buyuk mu daha kucuk mu nasil anlıyoruz veya neye gore hesaplıyoruz? Sitemizden arattım ve okudum pek cok yazi ve yorum, ama bu sorduğum sorularin cevaplarini bulamadım. Siz bilginiz varsa beni ve öğrenmek isteyen değerli arkadaslarimizi aydinlatir misiniz?

ÜRETKEN İNSAN ÖĞRENEN İNSANDIR.....

Merhabalar...

Sorunuzu yanlış anlamadıysam ;

Sigorta Değeri Kablo kesitine ve çekilecek güce göre belirlenir.

Eğer motor çalışacaksa sigorta C veya D tipi tercih edilir.

Eğer lamba veya Genel elektrikli alet kullanılacaksa B tipi tercih edilir.

Kablo kesiti 2.5mm ve sonunda priz var ise 16A sigorta kullanılır.

Kabloların Akım taşıma kapasitesine göre sigorta seçilir.

Örnek :

Bir ani su ısıtıcısı

7 kW

7000/220= 31,8A Gereken sigorta : 32A Gereken Kablo Kesiti : 4mm^2
Güç / Gerilim = Akım

Sayın Kocaeli Klimacı ,

Sizin yazmış oldugununz formül ve yapmış olduğunuz hesabı bılıyorum, benim sorum mesela l'nye no 1 de karistirici için Talep gucu 4000 W ya da 4 kW ve bulduğumuz akim 6,4 A , ve seçilen sigorta 3*20A , bu seçilen sigortanin 3*20 A olacagina nasil karar veriyoruz neden 3*16 ya da 3*32A değil de 3*20 A ve asagiya doğru benzer sekilde devam ediyor yükleme cetvelinde. Bilen arkadaslarin yorumlarini bekliyoruz?

Merhabalar...

Sorunuzu yanlış anlamadıysam ;

Sigorta Değeri Kablo kesitine ve çekilecek güce göre belirlenir.

Eğer motor çalışacaksa sigorta C veya D tipi tercih edilir.

Eğer lamba veya Genel elektrikli alet kullanılacaksa B tipi tercih edilir.

Kablo kesiti 2.5mm ve sonunda priz var ise 16A sigorta kullanılır.

Kabloların Akım taşıma kapasitesine göre sigorta seçilir.

Örnek :

Bir ani su ısıtıcısı

7 kW

7000/220= 31,8A Gereken sigorta : 32A Gereken Kablo Kesiti : 4mm^2
Güç / Gerilim = Akım

Özel mesaj sorunuz: Bu normal plastik dübelleri tuğlada kullanmakta herhangi bir sakınca var mıdır ? içi boş tuğla veya gazbeton malzemeye sabitlenecek...Saygılarımla...[/QUOTE]

Merhabalar.Estefurullah,sorduğunuz konular hem elektrik hem mekanik konularda,yani hem makineci,hem de elektrikçiler için ortak olan konulardır,daha doğrusu her meslekten ustanın,teknikerin,teknik insanın veya bir inşaatçının da mutlaka karşılaştığı gündelik konulardandır sn.KocaeliKlimacı.Sizinle sohbet ettikten sonra ben de tesadüf olarak tam bu konuyu MEGEP'ten uydu-çanak bağlantıları montajındaki çelik dübeller konusunu okuyordum dün akşam pc arşivimden.

Plastik dübelleri evde yağlı boya tablo,resim,aplik lamba,vb. duvara asarken kullanırlar elektrikçiler bunu bilirsiniz.Bir de çok sağlam ve yerinden hiç çıkması istenmeyen,delinen delik yüzeyinden hiç kayıp gelmemesi (İçinde çelik uçları genişleyip yumuşak zeminlere çok sıkı tutunan),büyük yükleri zor şartlarda (Uydu-çanak montajındaki gibi,rüzgar,kar,fırtına,darbe,vb.) taşıması istenen koşullarda çelik dübel kullanımı yoluna gidilir.Çanak montajını Sönmez elektronik'teki elektrikçilere ücret karşılığında yaptırmıştım,matkapla balkon korkuluk demirlerini delerken elmas matkap uçları çok da ısınmıştı bu değerli 2 ustamın.

Tuğla da briket gibi matkapla delindikten ve plastik dübel de konulup çakıldıktan sonra,eğer üzerine monte edilen yük,çanaktaki gibi bir ağırlık (Aşırı kuvvet) oluşturursa,yerçekimi kuvveti (Kendi ağırlığı) nedeniyle aşağıya doğru bir döndürme kuvveti (Momenti) kısmen de oluşturmaya çalışırsa,mutlaka çelik dübel kullanın,ayni çanak montajında olduğu gibi.Aksi taktirde aşırı yüklerde yerinden çıkabilme durumu da doğabilir,bu risk vardır her zaman.Çelik dübellerin ise kuvvet karşısında yerinden oynama,çıkma ihtimalleri hiç yoktur.Ama kalın doğalgaz borusu örneğindeki ağır iletim hatları gibi olmayıp da,basit bir resim asılacaksa tuğla,briket bir duvara,tabiki plastik dübel o zaman yeterlidir,çelik dübel de çok lüks olur.Dübel konusundaki bu ayrımı zaten mutlaka biliyordunuz,ama biraz kritik ve can alıcı noktalarından ben tekrardan bahsetmiş bulundum.Umarım size yardımcı da olabilmişimdir bu konuda sn.KocaeliKlimacı.

Birimiz hepimiz,hepimiz birimiz için varız şu forumda ve dünyada.Benim kendi felsefem bu şekildedir.Aklınıza takılan basit veya karmaşık olsun,ama her türlü konuyu hiç tereddüt etmeden de sorabilirsiniz.Elimden geldiği kadar da yardımcı olmaya çalışırım.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Çok Önemli Not: Sn.KocaeliKlimacı özel mesaj kutunuz tam dolduğundan ve konu da çok önemli olduğundan,ben özel yerine genelden cevapladım bu sorunuzu kusura bakmayın.Çünkü konunun aciliyeti,ivediliğinin de ayrıca bulunabileceğini düşünerek böyle davrandım.Mesaj kutusundaki bazı mesajlarınızı silerseniz,eskisi gibi yine özelden sizinle görüşebiliriz.Hoşçakalın.Tekrar kolay gelsin.Saygılarımla.

Degerli Arkadaslar lutfen benim acmis oldugum konuda
Konunun disinda mesaj gondermeyiniz. Saygida kusur ettiysem affola...

güç ile gerilimi böldüğümüzde çıkan ampere göre sigorta seçimi yapabilirz öylemi?
Evet,Bu şekilde sigortanın anma akımını seçebiliriz.

Sigortanın tipini ise (D,C,B,U gibi) Kullanılacak olan cihaza göre seçebiliriz.

Motor , klima vs. için Gecikmeli tip C tipi veya D tipi sigorta kullanılmalıdır çünkü bu cihazlar kalkışta anlık aşırı akım çekerler(demeraj akımı)

Lamba ve Genel elektrikli aletler için de B tipi gereklidir.

Saygılar..

Sayın Kocaeli Klimacı ,

Sizin yazmış oldugununz formül ve yapmış olduğunuz hesabı bılıyorum, benim sorum mesela l'nye no 1 de karistirici için Talep gucu 4000 W ya da 4 kW ve bulduğumuz akim 6,4 A , ve seçilen sigorta 3*20A , bu seçilen sigortanin 3*20 A olacagina nasil karar veriyoruz neden 3*16 ya da 3*32A değil de 3*20 A ve asagiya doğru benzer sekilde devam ediyor yükleme cetvelinde. Bilen arkadaslarin yorumlarini bekliyoruz?

6.4 A sanırım yanlış yazılmış.

4000/220=18,18 A = 20A demektir.

Saygılar...

Özel mesaj sorunuz: Bu normal plastik dübelleri tuğlada kullanmakta herhangi bir sakınca var mıdır ? içi boş tuğla veya gazbeton malzemeye sabitlenecek...Saygılarımla...

Merhabalar.Estefurullah,sorduğunuz konular hem elektrik hem mekanik konularda,yani hem makineci,hem de elektrikçiler için ortak olan konulardır,daha doğrusu her meslekten ustanın,teknikerin,teknik insanın veya bir inşaatçının da mutlaka karşılaştığı gündelik konulardandır sn.KocaeliKlimacı.Sizinle sohbet ettikten sonra ben de tesadüf olarak tam bu konuyu MEGEP'ten uydu-çanak bağlantıları montajındaki çelik dübeller konusunu okuyordum dün akşam pc arşivimden.

Plastik dübelleri evde yağlı boya tablo,resim,aplik lamba,vb. duvara asarken kullanırlar elektrikçiler bunu bilirsiniz.Bir de çok sağlam ve yerinden hiç çıkması istenmeyen,delinen delik yüzeyinden hiç kayıp gelmemesi (İçinde çelik uçları genişleyip yumuşak zeminlere çok sıkı tutunan),büyük yükleri zor şartlarda (Uydu-çanak montajındaki gibi,rüzgar,kar,fırtına,darbe,vb.) taşıması istenen koşullarda çelik dübel kullanımı yoluna gidilir.Çanak montajını Sönmez elektronik'teki elektrikçilere ücret karşılığında yaptırmıştım,matkapla balkon korkuluk demirlerini delerken elmas matkap uçları çok da ısınmıştı bu değerli 2 ustamın.

Tuğla da briket gibi matkapla delindikten ve plastik dübel de konulup çakıldıktan sonra,eğer üzerine monte edilen yük,çanaktaki gibi bir ağırlık (Aşırı kuvvet) oluşturursa,yerçekimi kuvveti (Kendi ağırlığı) nedeniyle aşağıya doğru bir döndürme kuvveti (Momenti) kısmen de oluşturmaya çalışırsa,mutlaka çelik dübel kullanın,ayni çanak montajında olduğu gibi.Aksi taktirde aşırı yüklerde yerinden çıkabilme durumu da doğabilir,bu risk vardır her zaman.Çelik dübellerin ise kuvvet karşısında yerinden oynama,çıkma ihtimalleri hiç yoktur.Ama kalın doğalgaz borusu örneğindeki ağır iletim hatları gibi olmayıp da,basit bir resim asılacaksa tuğla,briket bir duvara,tabiki plastik dübel o zaman yeterlidir,çelik dübel de çok lüks olur.Dübel konusundaki bu ayrımı zaten mutlaka biliyordunuz,ama biraz kritik ve can alıcı noktalarından ben tekrardan bahsetmiş bulundum.Umarım size yardımcı da olabilmişimdir bu konuda sn.KocaeliKlimacı.

Birimiz hepimiz,hepimiz birimiz için varız şu forumda ve dünyada.Benim kendi felsefem bu şekildedir.Aklınıza takılan basit veya karmaşık olsun,ama her türlü konuyu hiç tereddüt etmeden de sorabilirsiniz.Elimden geldiği kadar da yardımcı olmaya çalışırım.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Çok Önemli Not: Sn.KocaeliKlimacı özel mesaj kutunuz tam dolduğundan ve konu da çok önemli olduğundan,ben özel yerine genelden cevapladım bu sorunuzu kusura bakmayın.Çünkü konunun aciliyeti,ivediliğinin de ayrıca bulunabileceğini düşünerek böyle davrandım.Mesaj kutusundaki bazı mesajlarınızı silerseniz,eskisi gibi yine özelden sizinle görüşebiliriz.Hoşçakalın.Tekrar kolay gelsin.Saygılarımla.

Merhabalar Sayın Binbaşı ;

İlginiz için Size nasıl teşekkür etsem bilemiyorum. Uzun yazınız için(iyi anlamda , yanlış anlaşılmasın) ve ayırdığınız vakit için size çok çok teşekkür ederim...

Uyarınız İçin çok teşekkür ederim hemen Mesaj kutusunda gönderdiğim mesajları azalttım.

Yaklaşık olarak 25-30 kg bir yük olacağı için tavsiyeniz ile birlikte çelik dübel kullanımının uygun olacağını düşünerek harekete geçeceğim.

Herşey için çok teşekkür ederim...

Saygılarımla...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayin kocaeli klimaci,
İ=P/1.73*U*cos fi ise
İ=4000/1.73*380*0.95=6.4 A dolayisiyla akim degeri dogru.
Peki sigorta neden 3*20 A secildi?

6.4 A sanırım yanlış yazılmış.

4000/220=18,18 A = 20A demektir.

Saygılar...

Sayin kocaeli klimaci,
İ=P/1.73*U*cos fi ise
İ=4000/1.73*380*0.95=6.4 A dolayisiyla akim degeri dogru.
Peki sigorta neden 3*20 A secildi?

Özel mesaj sorunuz: Bu normal plastik dübelleri tuğlada kullanmakta herhangi bir sakınca var mıdır ? içi boş tuğla veya gazbeton malzemeye sabitlenecek...Saygılarımla...

Çok Önemli Not: Sn.KocaeliKlimacı özel mesaj kutunuz tam dolduğundan ve konu da çok önemli olduğundan,ben özel yerine genelden cevapladım bu sorunuzu kusura bakmayın.Çünkü konunun aciliyeti,ivediliğinin de ayrıca bulunabileceğini düşünerek böyle davrandım.Mesaj kutusundaki bazı mesajlarınızı silerseniz,eskisi gibi yine özelden sizinle görüşebiliriz.Hoşçakalın.Tekrar kolay gelsin.Saygılarımla.[/QUOTE]

Degerli Arkadaslar lutfen benim acmis oldugum konuda
Konunun disinda mesaj gondermeyiniz. Saygida kusur ettiysem affola...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,213
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri