Sensör Okuma Aralığı

huseyin003

Üye
İyi günler UGN3503 ile Mıknatısın mesafesini ölçmeye çalışıyorum. Ancak mıknatıs 15mm hareket ediyor. Sensörden ise 532-552 aralıgında deger okuyorum bu degişimi aralıgı nasıl arttırabilirim yardımcı olabilirmisisniz .

sensörün pdf ini inceledim. yapmanı gerekenler aşağıda.

1- sensör ratiometric olduğundan besleme voltajını mcu nun yada neyle ad conversion yapıyorsanız onun +vref ucu ile bağlamanız gerekirki voltaj değişimlerindede adc ile sensor çıkışı hep senkron olsun.
2- hassasiyet olarak 1.30mV/g verilmiş ki buda oldukça düşük kalacaktır. sensor çıkışına ya bir opamp bağlayın yada adc nizin referans spanını daraltın 3v gibi mesela.
3-pic kullandığınızı varsayarak 10bit adc de yani 5/1024 = 5mv decimal stepler olacak buda sensor çıkışı için çok az kalacak. referansınız 3 volt olursa 3/1024 =2.9 mv olacak buda yetersiz kalabilir. en iyisi hassas sonuç için 100 kazançlı bir rail to rail opamp ile yapmanız daha iyi olur. bu şekilde yaparsanız adc girişine bir hardware low pass filtre koyup birde adc için 50 ortalama alırsanız çok iyi sonuç elde edersiniz.
nfe61pt serisi murata marka EMI low pass filtreler farnelde mevcut.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,352
Kullanıcılar
450,206
Son üye
elektronom111

Yeni konular

Geri