Rolling kod

BaKi

Üye
öncelikle herkese slm arkadaşlar yaklaşık 1 haftadır rolling code hakkında araştıma yapıorum ama hala elimde elle tutulur bi kaynak yok gibi bişi bu konu hakkında bilgisi veya elinde kaynağı olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim...

Roolling code (code hopping) ile ilgili nette yabancı dilde pek çok kaynak var ama Türkçe kaynağa rastlamadım. Ödev vs için ise, bir şekilde çevirmelisin.

Eğer uygulama yapacaksan microchip'in keeloQ encoder ve decoderlerini temin edip kullanabilirsin. Kendim yapmak istiyorum diyorsan, hazır kod vs. bulmak mümkün görünmüyor.
KEELOQ<sup>®</sup>Authentication Products

kendim yspmsk istiorum bende pt2282 ve pt2283 gibi entegreler buldum fakat onlarında datasheetleri çok sınırlı roling kodun tam manasıyla mantığının ne olduğunu kavramak istiodum ama yabancı kaynaklardada datasheetlerden başka bilgi bulamadım desem yeridir

"KeeLoq nedir ?

1980 yılında Willem Smith (Nanoteq Pty Ltd, Güney Afrika) tarafından geliştirilmiş ve
1995 yılında 10 milyon doların üzerinde bir fiyatla Microchip firmasına satılmış bir
matematiksel kodlama algoritmasıdır. Microchip tarafından KeeLoq olarak markalandırılmıştır.

Bu algoritma sabit bir kod üzerinden her defasında değişik kod üretir. Microchip firması bu
algoritmanın gömülü olduğu çipleri üretmektedir. Pek çok otomobil firması bu çipleri kullanarak herkesin immobiliser olarak bildiği özgün kilitleme sistemlerini geliştirmişlerdir. Piyasada ayrıca rolling code / hopping code / kod atlamalı sistem olarak bilinmektedir.

KeeLoq sistemi nasıl çalışır ?

Sabit kodlu kumandalar tuşa basıldığında her defasında aynı kodu üretirler ve iletirler.
Yakın bölgede bulunan bir tarayıcı ile bu kod yakalanıp taklit edilebilir, kopyalanabilir.
Hatta ürünlerimizden biri olan akıllı kumanda bu kopyalamayı kendi başına yapabilmektedir.

KeeLoq sistemine sahip kumandalar ise her tuşa basıldığında siz tuşu sürekli basılı tutsanız
dahi kodlar algoritma tarafından sürekli değiştirilerek iletilir. Kod çözücü alıcı devresi kodu çözer ve kumandanın kendisine ait olup olmadığını hesaplar. Doğru kumanda ise fonksiyonu yerine getirir. Aynı sisteme sahip fakat farklı kimselere ait kumandalar bile kullanılsa alıcı durumundaki KeeLoq devresi bir nevi sadece sahibini tanımaktadır. Bu sebeple son derece yüksek güvenliklidir. Kopyalanması mümkün değildir. Bu yüzden de "kaya sertliğinde güvenlik" sloganıyla satılmaktadırlar.

KeeLoq kumanda nerede kullanılabilir ?

Uzaktan kumanda etmek istenen ve aynı zamanda kimse tarafından çoğaltılmasını,
kopyalanmasını istemediğiniz her yerde kullanılabilir."

(deniz elektronik'ten Alıntı)

"KeeLoq nedir ?

1980 yılında Willem Smith (Nanoteq Pty Ltd, Güney Afrika) tarafından geliştirilmiş ve
1995 yılında 10 milyon doların üzerinde bir fiyatla Microchip firmasına satılmış bir
matematiksel kodlama algoritmasıdır. Microchip tarafından KeeLoq olarak markalandırılmıştır.

Bu algoritma sabit bir kod üzerinden her defasında değişik kod üretir. Microchip firması bu
algoritmanın gömülü olduğu çipleri üretmektedir. Pek çok otomobil firması bu çipleri kullanarak herkesin immobiliser olarak bildiği özgün kilitleme sistemlerini geliştirmişlerdir. Piyasada ayrıca rolling code / hopping code / kod atlamalı sistem olarak bilinmektedir.

KeeLoq sistemi nasıl çalışır ?

Sabit kodlu kumandalar tuşa basıldığında her defasında aynı kodu üretirler ve iletirler.
Yakın bölgede bulunan bir tarayıcı ile bu kod yakalanıp taklit edilebilir, kopyalanabilir.
Hatta ürünlerimizden biri olan akıllı kumanda bu kopyalamayı kendi başına yapabilmektedir.

KeeLoq sistemine sahip kumandalar ise her tuşa basıldığında siz tuşu sürekli basılı tutsanız
dahi kodlar algoritma tarafından sürekli değiştirilerek iletilir. Kod çözücü alıcı devresi kodu çözer ve kumandanın kendisine ait olup olmadığını hesaplar. Doğru kumanda ise fonksiyonu yerine getirir. Aynı sisteme sahip fakat farklı kimselere ait kumandalar bile kullanılsa alıcı durumundaki KeeLoq devresi bir nevi sadece sahibini tanımaktadır. Bu sebeple son derece yüksek güvenliklidir. Kopyalanması mümkün değildir. Bu yüzden de "kaya sertliğinde güvenlik" sloganıyla satılmaktadırlar.

KeeLoq kumanda nerede kullanılabilir ?

Uzaktan kumanda etmek istenen ve aynı zamanda kimse tarafından çoğaltılmasını,
kopyalanmasını istemediğiniz her yerde kullanılabilir."

(deniz elektronik'ten Alıntı)

Saolun bilgilendirdiğiniz için : )

Forum istatistikleri

Konular
128,331
Kullanıcılar
450,173
Son üye
selmantufekci